"אלקטרז": האם נמצאה היורשת של "אבודים"?

דמויות שנעות על הציר של גיבורי על וקריקטורות, עלילה עמוסה בפלאשבקים ובאירועים מסתורים בעלי נופך על טבעי. הסדרה החדשה של ג'יי ג'יי אברמס אמנם סוחפת ובעלת פוטנציאל התמכרות, אבל לא מקורית ומפוקסת מספיק כדי לשחזר את ההצלחה

חן חדד, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
חן חדד, עכבר העיר

הצלחתה ארוכת השנים של אבודים הולידה גל של סדרות מסתורין שנעלמו כפי שבאו, ובהן "פלאשפוורוורד" ו"The Event". כעת מגיע נסיון נוסף לשחזר את אותו האפקט החמקמק, עם סדרת המתח אלקטרז שהושקה הלילה בארצות הברית בפרק בכורה כפול. ספין אוף

עלילת הסדרה מתבססת על כלא אלקטרז, שנרשם בדפי ההיסטוריה (ושיאי גינס) ככלא השמור בעולם. בית הסוהר הזה הצית את דמיונם של רבים בשל נסיונות הבריחה הכושלים, שהסתיימו בתפיסה, טביעה או יריה. פרק הבכורה פותח במועד סגירתו של הכלא ב- 63' בשל עלויות האחזקה הגבוהות, ומחבר לאירוע המציאותי תסריט בסגנון מדע בדיוני עם החשיפה כי 302 הסוהרים והאסירים לא הועברו מהכלא השמור אלא נעלמו במסתוריות. עשרות שנים לאחר מכן מתחילים הנעדרים להופיע לפתע על האי, ומעלים שאלות על המקום ממנו באו, על העובדה שלא הזדקנו, ועל זהותו של מי ניצב מאחורי הקלעים ומתזמר את כל העסק. בין היסטוריה למדע בדיוני. "אלקטרז":

העובדה כי "אלקטרז" הופקה על ידי ג'יי ג'יי אברהמס, ונכתבה על ידי התסריטאים של "אבודים" (ו"קייל XY"), סימנה אותה כמועמדת המבטיחה ביותר לזכות בתואר סדרת המסתורין שתירש את מקומה של קודמתה, בעיקר הודות לקווי הדמיון הקיימים במבט ראשון בין השתיים. בדומה ל"אבודים", גם "אלקטרז" מתרחשת על אי שממנו נעלמים אנשים ומופיעים שוב מחדש, עלילתה גם היא עמוסה באירועים מסתורים בעלי נופך על טבעי, וכל פרק עמוס בפלאשבקים. הדמיון ממשיך עם קיומו של מבנה שמסתתר בעבות היער (א-לה תחנות הדארמה), ועם ליהוקו של חורחה גרסיה (הארלי), שמגלם הפעם מומחה בכל הקשור לבית הכלא הידוע לשמצה.

בכירי רשת פוקס אמנם שמחו כי יש בידם סדרה בעלת פוטנציאל לשחזר את אותה ההצלחה, אך התלהבותם לוותה בחשש שאברהמס וצוותו יאכזבו שוב את הצופים. זאת בשל העלילה חסרת הכיוון, והתעלומות הבלתי פתורות, שאפיינו את העונות המתקדמות של "אבודים". כדי למנוע מפח הנפש בקרב המעריצים העתידים, דרשה רשת פוקס מאברהמס ומצוות היוצרים לחשוף בפניהם כבר בשלב הראשון את כל ההתרחשויות העתידיות בתסריט, ורק לאחר מכן אישרו את הפקת הסדרה. אי ממנו נעלמים אנשים, כמו ב"אבודים". "אלקטרז" (צילום מסך)קריקטורות או גיבורי על?

על רק ההשוואות בין הסדרות, החדשות הטובות הן ש"אלקטרז" היא לא "אבודים". שני הפרקים הראשונים של הסדרה סיפקו שורה של קוי עלילה סוחפים ומלאי פוטנציאל, ושילוב מוצלח בין הפתרונות שסופקו ובין השאלות שנותרו ללא מענה. ההחלטה לדחוק את החלק הלא ריאליסטי של העלילה (היעלמותם הפתאומית של האסירים והסוהרים ושובם כאנשים צעירים בהווה) אל השוליים, התגלתה כנכונה, בעיקר מאחר שהיא מאפשרת להתמקד בפרופיל הפסיכולוגי של האסירים ושל הגיבורים הראשיים. החדשות הרעות הן, שגם אם בוחנים את "אלקטרז" מבלי להתייחס להשוואה המתבקשת לסדרות אחרות (ובהן "פרינג'" של אברהמס, ו"4400" שהציגה עלילה כמעט זהה והלכה לאיבוד עד שירדה מהמסך ב-2007), הרושם שהיא משאירה אינו מספק. הבעיה הראשונית טמונה בעיצוב הקריקטוריסטי של הדמויות הראשיות. הבלשית שחוקרת את המקרים (שרה ג'ונס, "בני האנרכיה") מצטיירת כגיבורת על - יתומה עם עבר מסתורי שאומצה על ידי שוטר והפגינה מאז ילדותה חוש בילוש יוצא מגדר הרגיל. גם ראש היחידה הסודית לטיפול במתרחש באלקטרז ( סם ניל, "פארק היורה", "מרלין"), משורטט כמעין נבל פוטנציאלי השואב השראה מזירת הקומיקס. התיאטרליות מכבידה גם על שורה של סצינות, ובהן צללית של גבר הניצב מאחורי וילון שקורא "משהו נורא עומד לקרות כאן".דמויות כמו מקומיקס. גרסיה וג'ונס (צילום מסך)בעיה אפשרית נוספת כרוכה בפורמט, שמנסה לאזן בכל פרק בין עלילת לכידת האסיר החדש ששב לאי, ובין התעלומות הגדולות יותר. בהתבסס על הפרקים הראשונים נראה שכל פרק יעסוק בהבנת מניעיו ולכידתו של אסיר אחד שמפציע לפתע בהווה - מה שאומר שאחרי שסימנו וי על 2, נותרו עוד 300. פורמט שכזה עשוי אמנם להפוך את הסדרה לרפטטיבית מדי, אך אם יוצריה ישכילו לפתח במקביל את קווי העלילה השונים, ולהפריד בין המניעים והמטרות של האסירים והסוהרים ששבים מהעבר, פוטנציאל ההתמכרות שלה יכול להתממש.

סדרות רבות מציגות בתחילת דרכן חוסר איזון בין עלילה סוחפת ובין שורה של פגמים בתסריט ובעיצוב הדמויות, אך בנקודה זו נשאלת השאלה האם הצופים מוכנים להביע אמון בסדרה ולתת לה צ'אנס להשתפר בפרקים הבאים. המכשול שניצב בפני "אלקטרז" היא שזיהויה עם אברהמס, ג'ק בנדר, ושאר תסריטאים ומפיקים החתומים על "אבודים", יוצר רתיעה מלהתמסר לעלילה שכבר אחרי שני פרקים בלבד מציגה חידות כה רבות. יתר על כן, ספק אם הסדרה יכולה להציע בהמשך הדרך פתרון מקורי ומספק לשאלות שהיא מעלה, שיצליח להתעלות על קמט בזמן, חייזרים, או שאר תשובות צפויות מזירת המדע הבדיוני.

בשורה התחתונה, "אלקטרז" סוחפת ובעלת פוטנציאל ובהחלט משאירה רושם, אך בשלב זה  אינה מקורית או מפוקסת מספיק כדי להבטיח את נאמנותם של הצופים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ