מתים לרגע: ואם הניתוח הזה נראה לכם מוכר

קצת "האוס", קורטוב "האנטומיה של גריי" וזיגוג של הסרט "FLATLINERS" - מתים לרגע אמנם מציגה רמת משחק טובה, ודיאלוגים זורמים, אך נראית קצת יותר מדי כמו הרבה דברים אחרים. אה, וגם מתח לא יזיק לה

אסי גל, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אסי גל, עכבר העיר

אם יורשה לי לפתוח בציטוט שיוציא אותי פלצן (ואני חשוב שיורשה), פ.סקוט פיצ'גרלד אמר שעל האדם לכתוב כשיש לו מה להגיד, לא כשהוא רוצה לכתוב משהו. אני פלצן כי אני לא מכיר הרבה ציטוטים אחרים של פיצ'ג'רלד, וגם קראתי רק ספר אחד שלו. עדיין הפלצנות הזו באה לי טוב, כי היא מתאימה בול ל"מתים לרגע" סידרה שאין ממש משהו רע להגיד עליה, רק שנראה שהיא לא נכתבה כי היה לה משהו להגיד.

העלילה עוקבת אחרי חמישה סטודנטים לרפואה בתוכנית למצטיינים בבית-ספר לרפואה כלשהוא. את התוכנית מפעיל פרופסור נערץף שהסטודנטים מגלים שהוא עורך ניסויים שנועדו להכניס אנשים למוות קליני, ואז להחזיר אותם לחיים. הסטודנטים מחליטים לערוך את הניסויים בעצמם, ומבינים שהרגע הזה של בין החיים למוות, מלמד אותם משהו עצום: אחת תתחיל להאמין בעצמה, אחר יהפוך ללוחם והשלישי יצליח לפתור תעלומה כלשהיא.הקאסט של הסידרה, הכולל פנים מוכרות כמו עופר שכטר ואגם רודברג, דווקא בסדר גמור ברמת המשחק. שכטר ורודברג אפילו מצליחים להעביר תחושה שלא ראית אותם באלפי סדרות אחרות, אלא של שני שחקנים שנרגשים על ההזדמנות לשחק במין משהו מדע בדיוני ונדיר בארצנו. גם הדיאלוגים סבירים ודי חפים מקלישאות, והרגעים בין הדמויות זורמים יופי. אבל הסיפור הבסיסי לא קיים. וגם אם קיים, מוכר מסרטים אחרים.לפחות הדיאלוגים סבירים. מתים לרגע (צילום: יח"צ)הרעיון של הסידרה הופיע הרבה קודם בסרט FLATLINERS עם ג'וליה רוברטס וקווין בייקון. הסרט עוסק בסטודנטים לרפואה שמביאים את עצמם למוות קליני, חוזרים לחיים ואז קורים להם כל מיני דברים. די דומה, אבל נניח שהסרט ההוא לא היווה מקור לרעיון העכשווי. איכשהו ישבה חבורת אנשים, העלו רעיון של אנשים שמשתנים אחרי מוות קליני, ובמקרה הם סטודנטים לרפואה. אז אם כל העניין היה ליצור סידרת מתח, למה כל כך מעט מתח מתרחש בסידרה עצמה?שני פרקים פנימה וכלום לא קרה. זו הבעיה בסדרות ישראליות שהופכות לדרמה יומית - צריך להאכיל את הסיפור. והאכלת הסיפור הזו באה על חשבון המתח שהיה יכול להיות כאן, ופעמים רבות עשויה ברשלנות ונראית כי נגנבה גם היא מסדרות אחרות. פתאום מתמקדים בסיפורים מגוחכים סטייל "האוס" שקורים בבית החולים, ומערכות יחסים בין המצטיינים, ושוטים מיותרים של מישהו מנקה את הריצפה. שום רעיון בימוי מקורי לא מופיע. בכלל, נראה שיוצרי הסידרה בעיקר ראו סדרות אחרות ושילבו ביניהן. שירי האינדי כרקע להתרחשות, למשל, אלמנט שתפס חזק בסדרות אמריקאיות, מציפים איתו פה את האוזן בכל רגע כמעט, בלי שום קשר למה שמתרחש בסצנה. השיר של ביונסה SO CRAZY RIGHT NOW, לדוגמה, במין גירסה מהורהרת אבל עדיין שמחה,מלווה את הסצנה כשאחת הדמויות מסמסת "מישהו שינה את סיבת המוות של מסאללה". לא היה מתאים כאן משהו קצת יותר דרמטי?סיבת המוות - מחסור בדרמה. מתים לרגע (צילום: אוהד רומנו)

הרשלנות נמשכת כשהפרופסור, המשוחק גם כן בכלל לא רע על ידי יובל סגל, מודיע לדנה ריסקין, הדמות של אגם, שהיא לא יציבה ומאופיינת בנטייה להרס עצמי. הבעיה היא שבשום רגע עד אז לא ראינו את זה. להיפך, ראינו מישהו חרשנית, ילדה טובה של אבא. אחר כך מתירים את האין קשר הזה בכך שמדובר באפיזודה עם סמים שהייתה לה מזמן. מצד שלישי, אחד לא מקבל חוות דעת פסיכולוגית שכזו על סמך מקרה אחד. הרשלנות נמשכת בשיחזור הניסוי שעשה הפרופסור על ידי הסטודנטים לרפואה, במהלכו דנה וחבריה משחזרים ניסוי בו אדם מומת מוות קליני וחוזר לחיים, רק על סמך סרטון וידאו שהם ראו, שבו נראה הפרופסור מבצע את הניסוי. באמת? אז אם אני רק אביט על בוקששתר מבשל, אני אדע איך להכין  את ההמבורגר שלו? לא צריך מתכון בשביל זה? או דיפיברולטור (הדבר הזה שנותן מכת חשמל ללב) שמגיע עד 700 ג'אול (מידת אנרגיה), כשכל דיפיברולטור שקיים היום מגיע רק עד 200, או הפרופסור שמודיע לדנה שהאחות תלמד אותה איך לוקחים חום רקטאלי. גיחי גיחי. הבחורה שנה רביעית רפואה, כנראה שהיא יודעת איך למדוד חום. גם רקטאלי.

נקודת השיא בחירטוש מגיעה בשם החומר ששיש להזריק לאדם המגיע למוות הקליני- פורמולה G שמו, כי הוא מגיע לרקמת הגאמה של המוח או איזו שטות דומה. איך מישהו הגיע מ"מה קורה אחרי שמתים" לשם מונפץ שכזה? אז כן, יש מתח מסויים, ואולי משהו עוד יבוא בסיפור. אבל כל המישמש הזה והרשלנות והשמות המגוחכים, יוצרים תחושה של "גאליס" פוגשת "את האנטומיה של גריי", ולא סידרת מתח אמיתית. כזו שמישהו קודם בא עם רעיון ואז כתב, ולא אחת שנכתבה תוך כדי דיבור.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ