"נבסו": קומדיה שלא נושכת חזק מדי

הקומדיה החדשה על זוג מעורב מצליחה להיות חביבה ולעורר צחוק קל, אבל החומרים שבהם היא מתעסקת זקוקים לטיפול רציני יותר. אפשר רק לקוות שנראה בקרוב דרמה על בני העדה האתיופית

דניאל שירין, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נבסו
דניאל שירין, עכבר העיר

"הגיע הזמן שזה יקרה, כמה זמן עוד נחכה?", אמר לאחרונה יוסי וואסה, על הסדרה שלו "נבסו", בראיון לחדשות 2. הדברים נאמרו בביקורתיות, ואכן כבר מהסצנה הראשונה בסדרה ניתן להבחין שליוצרים היה לא מעט על ליבם – גיבור הסדרה, גילי צ'לצ'או (וואסה) מוצא את עצמו נעצר בכניסה לביתו, לאחר שיצא להביא שישיית מים מינרלים מהרכב (לא בדיוק סיטואציה שקורית לכל אחד). אפשר למתוח קו ישיר בין הסצנה הזאת לבין דבריו של מפכ"ל המשטרה לפני כחצי שנה לפיהם שוטרים חושדים באתיופים יותר. עניין אלמנטרי כמו הליכה ברחוב, עשוי להיגמר בצורה לא נעימה עבור בני העדה שייתקלו בשוטר הלא נכון. 

» כוננות בינג': המדריך המלא לסדרות אביב
» "שקרים קטנים גדולים": סדרה מבלבלת
» "הטובות לקרב": ההתמכרות החדשה שלכם
» "ארץ נהדרת": בית ספר לטלוויזיה
» "מחר שבת": צביקה הדר בהומור בוגר

ניכר שהסדרה מנסה לגעת ולהציף נושאים כואבים שאולי לא כל הישראלים מודעים אליהם, אבל הבחירה לעשות זאת דווקא באמצעות קומדיה מעוררת תהיה. אמנם אומרים שאם אתה רוצה לגרום למישהו להקשיב – תצחיק אותו, אבל "נבסו" לא גוררת פרצי צחוק. היא בהחלט משעשעת פה ושם, אבל עיקר הכוח שלה טמון בחיבור שלה לתרבות האתיופית, ואלה הרגעים הטובים שלה.

במרכז הסדרה עומד כאמור גילי, פרסומאי ממוצא אתיופי שנשוי לתמר (מירב פלדמן), אמנית ממוצא אשכנזי. השניים מתמודדים יחד ולחוד עם דעות קדומות, מתחים משפחתיים והקשיים שעולים מהיותם מה שנקרא זוג מעורב. בזמן שגילי מנסה להיטמע בחברה ולא לעשות עניין מכל מעצר על ידי שוטר, תמר היא לוחמת הצדק שממהרת לשלוף מצלמה כדי להנציח את העוולות שנעשו לבן זוגה, תוך שהיא קצת שוכחת שלא תמיד נעים להיות במשבצת של זה שדופקים אותו. 

צפו בפרומו ל"נבסו":

"נבסו" היא סדרה חביבה בסך הכל, העלילה מחזיקה את 30 הדקות שלה, פה ושם יש אפילו רגעים מפתיעים או כאלה שמעלים צחוק קל, אבל בין אלה לרגעים הבנאליים שכבר ראינו 20 פעם, הסדרה קצת שוחה לה במים הרדודים וזה חבל. בהינתן החומרים שבהם היא מתעסקת, יכול להיות שניתן היה להגיע לתוצאה טובה יותר עם בחירות עלילתיות נועזות יותר מבדיחות על אוכל אשכנזי תפל. גם המשחק של חלק מהדמויות כמו וואסה, ואמו – מסקי שיברו) לוקה לעיתים בחוסר אמינות קל כשהוא גולש למקומות דרמטיים ולא קומיים. 

מעניין לבחון בהקשר הזה סדרה כמו "עבודה ערבית" שעשתה עבודה מצוינת בהצבת זרקור על יחסי ערבים-יהודים והצליחה להעביר מסר חברתי ופוליטי, ועדיין להיות מצחיקה מאוד. "נבסו" מצליחה לא רק בחלק הראשון, אבל בכל הנוגע להומור, ההשוואה לא עושה עמה חסד. עיון מהיר בקורות החיים של וואסה, אחד מיוצרי הסדרה, מגלה כי הוא הגיע מעולם הקומדיה ולכן ניתן להניח שהיה טבעי עבורו ליצור את הסדרה מנקודת מבט קומית, אבל כיוון שעד היום (למיטב ידיעתי) לא הגיעה לפריים-טיים שום סדרה שעיקר עיסוקה היה בבני העדה האתיופית, עולה השאלה מדוע לא לנסות לרקוח דרמה מהסיפורים המצוינים ששייטו בפרק הפתיחה בלבד? ובכן, אפשר לנחש בזהירות שסדרה כזאת הייתה מתקבלת על ידי קברניטי הטלוויזיה בפחות התלהבות מקומדיה קלילה שלא נושכת חזק מדי. כנראה שלמרות המסר שמנסה הסדרה לשדר, יש לטלוויזיה שלנו עוד לאן להתקדם. אבל זה כבר נושא לטור אחר.

"נבסו", ערוץ 2, ב-23:00, החל מה-9 במרץ

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ