"נמלטים": מומלץ לברוח מהסדרה

האקשן אותו אקשן, טי-באג עדיין נבל נפלא ולינקולן עדיין צועק "מייקל!!!", אבל לא בטוח שכל אלה מצליחים לפצות על העובדה שאין באמת סיבה הגיונית להימלטות נוספת ולא מחפים על החורים הגדולים בעלילה

דניאל שירין, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נמלטים
דניאל שירין, עכבר העיר

ספוילר ידוע לסופו של הפרק הראשון בעונה החדשה של "נמלטים" - מייקל סקופילד חי. הוא אמנם טוען שהוא בכלל איזה טרוריסט פסיכי ויש לו קעקועים חדשים, אבל אי אפשר להכחיש – מייקל חזר. קשה גם להתעלם מהפרפרים הקטנים שצצו בבטן (של כותב שורות אלה) כשדמותו נראתה שוב על המסך. למרבה הצער, זה כנראה היה הרגע הטוב ביותר בפרק כולו.

» "כבודו": סדרה שלא בונה על סוף טוב
» זמן לבינג': הסדרות החדשות של נטפליקס
» סדרות הכלא הטובות ביותר
» קורין גדעון בראיון מיוחד
» ניקי גולשטיין עושה את ג'יימס קורדן

העשור הקודם היה משופע בסדרות בעלות שם קצרצר שריתקו את הצופים – "אבודים", "גיבורים" וכמובן "נמלטים". האחרונה הייתה גם עתירת האקשן שבהן וזה היה הדבר הטוב ביותר שהיה לה להציע. עומק עלילתי? אולי אצל המתחרים מהאי. ובכל זאת, "נמלטים" הצליחה לשרוד במשך ארבע עונות (שתיים מהן גם ממש טובות), נישאת על אהדת הקהל, עד שתחושת המיצוי קברה אותה ואת הגיבור הראשי שלה. הרי יש גבול לכמות הפעמים בהן אפשר לברוח מהכלא ולצאת ממנו בחתיכה אחת (בערך).

אז זהו, שיוצרי הסדרה כנראה מניחים שהגבול הזה נשכח ובחלוף כמעט שמונה שנים, החליטו להחזיר את צמד האחים למסך (ונטוורת' מילר ודומיניק פרקל, שהפעם קיבלו קרדיט גם כמפיקים) וראו זה פלא – גם הפעם הם נמלטים, מהחוק, מהכלא ומאנשים שלהם הם חייבים כסף, יו ניים איט. האם לא היה הגיוני יותר להציב בפני צמד האחים מייקל ולינקולן משימה אחרת הפעם שאינה מערבת סיטואציה שבה אחד מהם מאחורי סורג ובריח? מה עם למשל לפתח את קו העלילה שבמסגרתו לינק שוב חייב כסף לאנשים מפוקפקים כפי שהיה בעונה הראשונה (ראינו מה זה גרם לו לעשות בעבר) ? האם התפאורה של סדרה כמו "נמלטים" באמת לא תהיה שלמה בלי חומות כלא? והאם יוצר הסדרה פול שורינג זוכר את שם הסרט שחתם את העונה האחרונה, "נמלטים: הבריחה האחרונה"?

שום דבר לא השתנה וחבל. "נמלטים"צילום: באדיבות yes

ההקדמה הזאת נחוצה כדי להבין על איזו קרקע צונחת העונה החמישית של "נמלטים" שלמעשה אינה עונה מלאה ואפילו לא חצי, אלא יותר בכיוון המיני-סדרה עם תשעה פרקים. האמת? קשה לדמיין איך הסדרה תצליח לצאת מבור הנוסטלגיה שכרתה לעצמה – הפרק הראשון בעונה החדשה נפתח בתקציר של כשתי דקות לעונות קודמות שאמור בעיקר להפעיל את בלוטות הרגש ולא באמת מצליח להעביר לנו חוויה של ארבע עונות. העלילה עצמה דווקא מצליחה להחזיר אותנו די מהר לעניינים – לינק ממשיך להיות האח הפחות מוצלח (אבל דמות עגולה בהרבה) והולך חזק על קו העלילה של הרס עצמי. כל אחד צריך להתפרנס ממשהו. בינתיים טי-באג (רוברט נפר), אולי הדמות המוצלחת ביותר בסדרה בכל עונותיה, משתחרר מהכלא באורח פלא אחרי שברח ממנו (פעמיים!) והדבר הראשון שעולה בדעתו הוא לערוך ביקור נימוסים בבית של אחד מאויביו לאורך העונות האחרונות (וזה עוד האח הפחות סימפטי מבין השניים). נו, מילא. הרי מישהו צריך לבשר ללינק שנמצאו תמונות המעידות על כך שמייקל למעשה בחיים, אז למה שזה לא יהיה טי-באג?

בנקודה הזאת צריך לעצור ולהזכיר שהיגיון בדרמה מעולם לא היה הצד החזק של "נמלטים". הדוגמה הבולטת בהקשר הזה היא דמותה של שרה טנקדרי (שרה ויין קליס) שראשה נערף בעונה השלישית, אבל חזרה לחיים בעונה הרביעית, וכל זה בשל היריון של השחקנית שמגלמת אותה. סדר כרונולוגי של אירועים כהמלצה בלבד. ובכל ז את, כמו העובד שתמיד מאחר אבל מפציץ במצגות, החזקה של "נמלטים" הייתה ונשארה בזירת האקשן. לא עבר חצי פרק וכבר אנחנו זוכים לראות את לינק ובנג'מין "סי־נוט" פרנקלין מכסחים חבורה של פושעים באמצעות שרשרת, פטיש ועוד חפצים אלימים. הידד! יחי האקשן! רגע, מה סי-נוט עושה פה באמת?

איפה ההיגיון? "נמלטים"צילום: באדיבות yes

בחזרה לחוסר ההיגיון בעלילה - אחרי שלינק מגלה שאחיו למעשה בחיים וחופר אותו החוצה מקברו רק כדי לגלות שבפנים מסתתרת בובה לא מושקעת, הוא מחליט לטוס לנקודה בה הוא מאמין שמייקל נמצא – כלא בתימן. לשדה התעופה מגיעים אחריו גם סוקרה (אמורי נולסקו) וכאמור סי-נוט (רוקמונד דנבר). הלו הלו, מה הולך פה? זה איחוד של ה"אוונג'רס"?  אין לכם חיים? בסדר כולנו פריקים של נוסטלגיה ופעם ברחתם עם הבן אדם מאיזה כלא, אז מרגש לדעת שאולי-אולי הוא בחיים, אבל ברצינות - יש לכם משפחה וילדים! מה אתם ממהרים לעלות על המטוס למדינה שנמצאת בעיצומה של מלחמה, כשעל כל המבצע ה"מזהיר" הזה מפקד מישהו שכונה בעבר "המשוגע"?

צפו בטריילר לעונה החדשה של "נמלטים":

זוויות ישראלית נחמדה למדי בכל סיפור ההימלטות החדש הזה ניתן למצוא בדמותה של שיבה (ענבר לביא הישראלית) שמציגה הופעה טובה, אבל כמו כל שאר הדמויות הנשיות לפניה ביקום של "נמלטים" (שרה, ורוניקה, ניקה, סופיה, גרטשן), יוצרי הסדרה דאגו קודם כל שיהיה מדובר בבחורה יפה.

יש משהו מעט מייגע בהורדת הידיים הבלתי פוסקת בין שני האחים – לינקולן ומייקל, הנוגעת למי יציל את השני. אם בעונה הראשונה הקשר ביניהם היא מרגש ומקסים, הרי שבעונה הזאת הוא כבר סתם הפך להיות מעצבן – אח אחד רוקם תמיד מזימות מתוחכמות ולא מסגיר דבר מבעד לעיניו הכחולות החודרות, אח שני עסוק בלהרביץ לכל מי שנקרה בדרכו ולצעוק "מייקל!" בכל פרק. כמה אפשר? אז בסדר, החריצים במצח של לינק התחדדו עם השנים ונראה שמייקל מסתיר הפעם סוד אפל במיוחד, אבל "נמלטים" מרחפת כרגע בעיקר על גלי הנוסטלגיה. לא באמת היה צידוק ענייני להחזיר אותה לחיים ומשקיבל את האישור לכך, היוצר שורינג היה צריך למצוא אחד (והוא לא מצא). האם באמת היה שווה לו להשליך את המורשת של הסדרה, עבור הסיכוי שתשעת פרקי העונה החדשה יהיה כל כך מצליחים שיגרמו למפיקים להזמין עונה מלאה נוספת? כי אם לשפוט לפי הפרקים הראשונים, זה לא עומד לקרות. אבל היי, אם אתם צופים ב"נמלטים", יש מצב שכל זה בכלל לא מעניין אתכם. גו סקופילד!

"נמלטים", החל מה-5 באפריל בשעה 21:15 בערוץ yes Action

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ