ביי ביי "בנות": פרידה מהסדרה שהפכה להתמכרות

הבנות של לינה דנהאם הן כבר מזמן נשים, רעיות, גרושות וגם אימהות בדרך. אולי בגלל זה הגיע הזמן להגיד להן יפה שלום. זהירות, המון ספויילרים

סופי אבישי מדינה, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
פרק הסיום של הסדרה בנות
סופי אבישי מדינה, עכבר העיר

בתום שש עונות הגיע מסע ההתבגרות של האנה הורבט לסיומו. בלי סקס, בלי עיר גדולה והרחק מהפנטזיה של להיות קארי ברדשו. הסדרה של לינה דנהאם, שנועדה להיות קול הדור שלה, משכה אליה המון אש מצד המבקרים והצופים כבר מערב עלייתה לאוויר. עם דמויות נרקיסיסטיות ורדופות הרס עצמי שמעוררות אנטגוניזם ייצגה דנהאם את כל מה שקיצוני ושנוא בדור ה-Y. בכנות המקורית שלה, בסצינות העירום הנשי שטרם נראו על המסך וגילה הצעיר הפכה דנהאם למושא לקנאה, ללעג ולקלס. אך למרות ההשתלחות של המבקרים והשיח ברשתות החברתיות, התעקשה "בנות" להמשיך לחדור מתחת לעור. היא אתגרה את מה שאנו חושבים על דימוי גוף, על מיניות, על קריירה, על חברות, על יחסים עם בני זוג והורים. היא עסקה באופן אותנטי ומעורר מחשבה בפמיניזם, הטרדות מיניות והמקום של האינטרנט בשיח החברתי ונגעה בנקודה הכואבת כל פעם מחדש.

» 9 דברים שלמדנו מבנות
» החידה של טווין פיקס נחשפת
» ראיון עם סיירוס בין מ"סקנדל"
» מטאור ושמו איימי שומר
» מה יעלה בגורל הסדרות האהובות?

בפתיחת עונתה האחרונה הגיעה "בנות" לשיא פריחתה, אחרי עונה מופלאה וכמעט נטולת פגמים. אך עכשיו בסופה נראה שדנהאם מנסה להקל עלינו את הפרידה. העונה השישית הביאה אמנם לסגירת מעגלים של הדמויות והפתיעה בסיפור אחד שהשיח עליו שבר את הרשת (הפרק עם הסופר מטריד המינית), אבל ככלל היתה מהירה, מרושלת לעתים ומלאה בחורים בעלילה. עכשיו כהגענו לאקורד הסיום, נדמה שהסוף היה כתוב מראש ודנהאם וג'ני קונור מיהרו לסגור את העלילה, לשים את הסדרה מאחוריהן ולפנות את השטח לפרויקטים חדשים שכבר מתדפקים על הדלת.

בסוף הסדרה מסיימות הבנות את תהליך ההתבגרות שלהן וזה כולל גם את החברות ביניהן. ובינינו, לא היה ברור מההתחלה כיצד ארבע הבנות האלה, שכה שונות זו מזו ושאף פעם לא באמת היו שם אחת בשביל השניה כשצריך, בכלל חברות. הן היו חברות של נסיבות, כשזה התאים. אבל הן אף פעם לא היו חברות אמת. שוש (זושה מאמט) התחברה לחברות של בת הדודה שהעריצה, מתוך רצון להגשים את הפנטזיה הניו יורקית האולטימטיבית של בנות דור ה-Y ולהיות חלק מסקס והעיר הגדולה. ג'סה (ג'מימה קירק) היתה צריכה מישהו שיתמוך בה בזמן שהיא לא מוכנה לקחת אחריות על עצמה ועל כלום, מארני (אליסון וויליאמס) היתה צריכה חברות שיגרמו לה להרגיש שהיא יותר טובה מהן, והאנה תמיד סיפקה לה הזדמנות לנזוף בה כמו אם בנערה מתבגרת.

ברגעים האחרונים של החברות שלהן האנה וג'סה סוגרות מעגל במן פיוס מהיר ומנומס. הן לא רבות, לא מטיחות זו בזו מה הן באמת מרגישות ואפילו לא מתחבקות. כי זה כבר לא משנה, והן רק רוצות לסגור את זה יפה.  ג'סה כבר מזמן בחרה להתנתק, גם אם היא לא מוכנה להודות בכך. ברגע שבחרה ללכת עם אדם היא ויתרה על החברות שלה. היא זנחה את הלימודים בפסיכולוגיה, אך גם את ההרס העצמי ונשארה עם אדם, מינוס ההפתעה שחשבנו שהיא מבשלת לו בבטן.

סוף עונת ההתבגרות. "בנות":

ההיעדרות של שוש העונה היתה צורמת. לא ברור אם דנהאם ביקשה להחביא את מאמט בכדי להפנות את אור הזרקורים אל עצמה, או בכדי לסמל את ההתנתקות של שושנה מהשאר. בסצנה האחרונה שלה היא אומרת להן את כל האמת בפרצוף, כמו שרק שוש יכולה, ומודיעה שאין מקום בחייה לדינמיקה הנרקיסיסטית שמייצרת החבורה הזו. אחרי מסע חיפוש עצמי בטוקיו, שוש הבינה שבכדי להיות חלק מההיי-סוסייטי של ניו יורק, היא צריכה להשאיר את ריי המיושן ואת החברות הילדותיות והמרוכזות בעצמן מאחור, ולהחליפן בחברויות מועילות יותר עם בנות עם עבודה מסודרת וכסף. ולמרות שבחרה בניו יורק, טוקיו מעולם לא עזבה את שוש, ואת זה ניתן לנחש לפי הארוס שלה ביירון.

מארני, שתמיד חשבה לעצמה שהיא הכי בוגרת יחסית לחברות שלה, חזרה בסוף הסדרה לנקודת ההתחלה כשהבועה שנהנתה לבנות מסביבה התנפצה. החלום של קריירה מוזיקלית מצליחה נגדע, הזמן בו השקיעה בארגון החתונה היה ארוך יותר מהנישואים שלה ומערכות היחסים המשמעותיות בחייה היו עם נרקומנים. בלי עבודה, דירה או עתיד ביקשה מארני להיאחז במה שנותר לה והוא חברותיה. כשהבינה שאת הגלגל אי אפשר להחזיר לאחור, החליטה לקפוץ על ההזדמנות ולעזור להאנה לגדל את התינוק. המחווה המפתיעה מאדם כה מרוכז בעצמו כמו מארני לא הגיעה במקרה. מארני מרגישה תלושה, היא במשבר ובמקום להתמודד עם הבעיות של עצמה, היא בורחת מהן לבעיות של האנה. בסוף גם היא מבינה שחלום ומציאות לחוד וחושבת לרכוש לעצמה מקצוע משעמם של מבוגרים - עריכת דין.

לפעמים חלומות מתנפצים. "בנות"צילום: Mark Schafer, באדיבות yes

והאנה, בהחלטה שלה ללדת את התינוק מההילולה המינית האחרונה שלה, נכנסה לשלב האחרון בהתבגרות שלה. כמו שאמא שלה אמרה לה במונולוג תוכחה מדויק להפליא - תינוק אי אפשר להחזיר, הוא לא לימודים שאפשר להפסיק, לא אדם ולא עבודה שפשוט אפשר לעזוב, זו החלטה לכל החיים וצריך להתמודד איתה גם כשקשה. כמו ילדה מתבגרת טיפוסית היא בורחת מהבית ולא מוכנה להקשיב לאימה, אך כשהיא פוגשת נערה שבורחת מביתה בתחתונים, באינסטינק אימהי היא מביאה לה את המכנסיים שלה וכועסת עליה כשהיא מבינה שברחה בגלל שאמא שלה הכריחה אותה להכין שיעורים. היא מבינה שהימים בהם יכלה לברוח, לוותר ולהעביר אחריות להורים או לחברים חלפו. עכשיו היא האחראית, גם כשהקושי והכאב יהיה רב והתגמול מועט.

מהפרק הראשון של הסדרה, בו הוריה של האנה מודיעים לה שהגיע הזמן שלה לצאת לעצמאות כלכלית, האנה עוברת תהליך בו היא אט אט הופכת להוריה, בעוד הם דווקא הופכים למתבגרים. היציאה מהארון של אביה והמעבר שלו לניו יורק ואימה שהחלה לעשן גראס גרמו להאנה להבין שגם ההורים שלה בני אדם ולפעמים היא צריכה להיות המבוגר האחראי. בהמשך היא לא רק מחליטה להפוך לאמא, אלא אף בוחרת במקצוע של הוריה ועוזבת את ניו יורק במטרה להפוך למרצה בקולג' ולגדל לבד ילד. לאחר יחסים הרסניים עם גברים כמו אדם, שנהג להשפיל אותה מינית ושבר לה את הלב שלוש פעמים, או אלייז'ה שהפך מאהבה ראשונה לחבר טפיל, האנה מצאה את הגבר של חייה, והוא הבן שלה.

הילדה הופכת לאמא שלה. לינה דנהאםצילום: Mark Schafer, באדיבות yes

הבנות של "בנות" כבר לא בנות. הן נשים, רעיות, גרושות ואימהות. וזה הזמן להפרד מסדרה שכמו סיגריות, כמו קפה היתה טעם נרכש. ואם נתתם לה להיכנס לכם ללב, גיליתם שהיא הדבר הכי מקורי, ביזארי ומשפיע שנראה על המסך. אז איך נגמלים מהתמכרות כה מתוקה?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ