"כתום זה השחור החדש" עונה 5: מצליחה לחדש ולהפתיע

למרות החשש שהיא תשקע במרה שחורה, העונה החדשה של "כתום זה השחור החדש" פותחת בכיוון עלילה מסקרן שמספק שאלות מעניינות, מתח ואקשן. יש חיים אחרי פוסיי

מאיה רומן, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
כתום זה השחור החדש
מאיה רומן, עכבר העיר

הגאונות של "כתום זה השחור החדש" תמיד הייתה בכך שבית הכלא ליצ'פילד מתפקד כמיקרוקוסמוס לעולם שלנו, ומדגיש את הדרכים שבהן מערכות שונות מדכאות נשים ולוקחות מהן את הכוח שלהן. העונות הקודמות של הסדרה הציגו לנו את הזוועות של העולם הזה, את הקשיים שבית הכלא מציב בפני נשים שונות, ואיך הן בתמורה, מקשות אחת על השנייה. הסדרה החלה, אם תזכרו, כסיפור קומי שעקב אחרי פייפר מלאת הפריבילגיות שמנסה להתרגל לעולם בו אין לה את הכוח החברתי שהיה לה בחוץ. זה היה היתרון והחיסרון שלה. הסיפור של פייפר היה יותר "קליל" משל הרבה מהנשים האחרות.

» מדריך צפייה בתאגיד השידור
» הרגעים הבלתי נשכחים של "טווין פיקס"
» מי יגלם את המאהב של ורסאצ'ה?
» "להיות איתה" 2: מזיעה ממאמץ

העונות הראשונות התמקדו בניגוד שבין החיים שלה בחוץ לחייה בכלא ולחייהן של יתר הנשים סביבה ומהניגוד הזה עלה ההומור. אבל ככל שהסדרה התקדמה, הטון השתנה והפך אפל יותר. בסוף העונה הרביעית, הסיפור הקליל שחשבנו שאנו צופות בו הפך לטרגדיה. המוות של פוסיי זיעזע את היקום שבו הסדרה מתרחשת. לא ברור איך אנחנו אמורות להמשיך מכאן.

החשש הגדול בנוגע לעתידה של הסדרה בתחילת העונה הזאת הוא שהמוות של פוסיי יוביל לעונה דיכאונית למדי. מנגד, הסדרה גם לא יכולה להתעלם ממוות כל כך דרמטי של דמות כל כך מרכזית, זאת תהיה בגידה בדמות ובצופים. לכן "כתום" ניצבת העונה בפני אתגר לא קטן - איך לשמור על הטון הייחודי של הסדרה שכולל הומור שחור לצד רגש אמיתי מבלי שאף אחד מהאלמנטים האלה יימחק את השני. ג'נג'י קוהאן, יוצרת הסדרה, בחרה לפתור את ההתלבטות הזאת בצורה רדיקלית – העונה החמישית של "כתום" הולכת לתאר את המתרחש בכלא במשך שלושה ימים בלבד, במהלך מהומה שאותה אנו רואות פורצת בפרק הזה. 

מיקרוקוסמוס לעולם שלנו. "כתום זה השחור החדש"צילום: Jojo Whilden/Netfli

ההתמקדות בשלושה ימים היא בחירה אמיצה. הסדרה לא קופצת קדימה בזמן, כך שהדמויות כולן עדיין מתמודדות עם המוות הטרי, ממש כמונו הצופות. בו זמנית, המהומה שמתרחשת מוודאת הסדרה לא תשקע במרה שחורה. המצב החדש של האסירות שכעת מנהלות את הכלא, מכניס עניין חדש לסדרה, מתח ואקשן. כל הדמויות צריכות למצוא עצמן בעולם החדש שנוצר, חלקן עדיין מתאבלות ומתמודדות עם טראומה אבל הן חייבות לעשות זאת תוך כדי תנועה, כי החיים ממשיכים.  

הבחירה להתמקד במהומה בכלא בעונה הזאת גם מספקת לסדרה שאלות חדשות לשאול. אחרי ארבע עונות, ניתן היה לפקפק ב"כתום" ולחשוב שלא יישאר לה מה לספר. כבר ראינו את הסיפורים של כל כך הרבה מהנשים האלה וכבר הבנו את הזוועות הנוראיות שבית כלא יכול להוביל אליהן, מה עוד נשאר להגיד? העונה החדשה לוקחת אותנו לכיוון חדש ומפתיע – ראינו עד עכשיו מה קורה כשאנשים אחרים מנהלים את חייהן של הנשים האלה, ראינו את כל הדרכים שבהן החברה הכריחה אותן להיות רעות זו לזו, לפשוע וליפול, אבל האם עכשיו כשיש להן קצת כוח בידיים הדברים ייראו אחרת?

הפרק הראשון עוסק כולו בשאלה הזאת, האם המצב עדיף עכשיו כשהאסירות מנהלות את העניינים? האם הן אפילו ידעו איך? על פניו, כרגע, התשובה די שלילית. הפרק הראשון מלא בבלאגן שמתרחש עם פרוץ המהומה, כשהאסירות נותנות דרור לכל הדחפים שהן נאלצו לשלוט בהן עד עכשיו. ארבע עונות של התנהגות לפי הכללים הוחלפו בהיתר לשבור את החוקים, להתאבל, להשתגע ולנקום. אבל העולם שמסביב לא נעלם, מעל החגיגה הזאת מרחפת האזהרה שקאפוטו משמיע לקראת סוף הפרק – מהומות, בדרך כלל, לא מסתיימות טוב.

צפו בפרומו לעונה החמישית של "כתום זה השחור החדש":

זאת הרגשה נהדרת למרוד בחוקים, להרביץ לסוהרים ולהתפרע, אבל בסופו של דבר מישהו יצטרך להיות המבוגר האחראי. בסוף הפרק, האסירות שלנו מוצאות את עצמן ללא חשמל ובלי ארוחת ערב ואנחנו צריכות לשאול את עצמנו האם הנשים האלו יצליחו להסתדר בעצמן? וגם אם כן, השאלה המפחידה יותר, היא עד מתי ייתנו להן להמשיך ככה ומי תשלם את המחיר כשהאבק ישקע? השאלות האלו לוקחות את העונה כולה לכיוון חדש ומסקרן שיכול להפוך אותה לגאונית לא פחות מקודמתה, ואולי אפילו יותר.  

"כתום זה השחור החדש", החל מה-10 ביוני ב-Xtra VOD ומה-11 ביוני, ראשון-חמישי ב-22:50 ב-HOT HBO

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ