"משחקי הכס", פרק 1: סרסיי הראויה ביותר לשבת על כס הברזל

העונה השביעית של "משחקי הכס" סיפקה פתיחה מצויינת ומפתיעה, אך שאר הפרק שקע ברצף של סצנות משמימות שבחנו את סבלנות הצופים. זהירות, ספויילרים לפניכם

מרט פרחומובסקי, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
משחקי הכס
מרט פרחומובסקי, עכבר העיר

"שנתחיל?", שואלת דיאנריז טארגאריין הנאווה את בני לווייתה, לאחר שהיא עוגנת בווסטרוז ומגיעה סוף סוף לנחלת אבותיה העתיקה והנטושה דראגונסטון, שנשלטה עד לא מזמן על ידי סטאניס המנוח. הבעיה היא שההצהרה הטעונה הזאת היא רק רגע הסיום של הפרק הראשון בעונה החדשה של "משחקי הכס". דיוויד בניוף ודי.בי וייס, יוצרי הסדרה וכותבי הפרק הנוכחי, מודים כאן בעצם בפה מלא שמה שראינו בחמישים ומשהו הדקות שלפני כן הוא אקספוזיציה בלבד. בכלל עוד לא התחלנו. אנחנו בעיקר מתעדכנים לגבי הסטטוס הנוכחי של רוב גיבורי הסדרה הבולטים (או שמא השורדים), עוברים ריענון בעניין מערך הכוחות לקראת הקרב המכריע על ווסטרוז, ומקבלים כמה רמזים מטרימים בעניין מה שצפוי לקרות במהלך העונה. עם זאת, שום דבר ממשי לא "קורה" בפרק הזה. 

» האודישן המטורף של קית הרינגטון 
» 5 סדרות המשך מתוכננות ל"משחקי הכס"
» "משחקי הכס" - כל הכתבות והביקורות

בדיעבד, הסצנה הכי מלהיבה בפרק הראשון של העונה היא זאת שפותחת אותה. בסצנה הזאת נראה וולדר פריי בריא ושלם, מארח משתה בביתו שאליו מוזמנים מיטב נאמניו. האם חזרנו לאחור בזמן, ואנחנו צופים באירועים שהובילו ל"חתונה האדומה" הידועה לשמצה? אט אט, ההבנה מחלחלת, וכשהאורחים במשתה מתחילים מתחילים לפרפר על הרצפה, בעקבות שתיית יין גורלית, כבר אין שום ספק. בסופו של דבר, וולדר פריי מסיר את המסכה מעל פניו, ומי שמתגלית מאחוריה היא אריה סטארק, שלוקחת כאן את מסע הנקמה הארוך שלה לשיא נוסף. אמנם המשמעות של הסצנה בעלילה הכוללת היא מינורית, הנרצחים הם רק ניצבים, ההגיון העלילתי מוגבל (איך אריה ידעה מי היו בני פריי המעורבים ברצח משפחתה? ומאיפה היא משיגה את המסכות המגניבות האלה? יש לה סטוק בתרמיל?), ועדיין – זאת הייתה אחלה דרך לפתוח עונה, רגע לפני שחותכים לסיקוונס הכותרות האהוב שהמנגינה המלווה אותו עדיין מצליח לעשות עור ברווז לאוהבי הסדרה, בטח אחרי הפסקה כל-כך ארוכה.

האקשן המספק של ההתחלה נועד בעיקר כדי לזרוק פיסת בשר מדממת לצופים, כדי להסיט את תשומת לבם מכך ששאר הפרק כולל בעיקר המון סצנות של דיבורים והעברת מידע. בצפון הרחוק, בראן וחבריו השורדים מגיעים סוף סוף לחומה ומתקבלים על-ידי "העורבים". כבונוס קיבלנו חזיון "מהלכים לבנים" מרהיב למדי שבראן רואה בעיני רוחו, שבא לסמן בפעם המי יודע כמה שהמהלכים עוד רגע מגיעים וחבל לכולם על הזמן. אה, כן. מתברר שיש גם מהלכים-לבנים-ענקים! יש למה לצפות!

מצטרפים לעורבים. בראן ומירהצילום: Helen Sloan, באדיבות yes

בצפון המעט יותר קרוב,  בטירת ווינטרפל של הסטארקים, ג'ון סנואו שוב מוקף באנשי הבתים התומכים בו על קשישיהם הנרגנים עם יוצאת דופן אחת בדמות ליידי ליאנה מורמונט הצעירה, שחזרה בגדול אחרי שגנבה את ההצגה בעונה הקודמת. ג'ון שוב עושה קולות של מנהיג נאור ותמים, סטייל אובמה נגיד, שמנסה לכפות את ערכיו הנאורים והתמימים על העולם האכזר שבו הוא חי. באופן ספציפי, הוא מתעקש לא לגזול מהמשפחות שלחמו לצד רמזי בולטון בעונה הקודמת את הנחלות שלהם ולמסור אותם לאחרים. הקשישים מסביב רוטנים, והתחושה הכללית היא שג'ון לא הולך להגיע רחוק עם הגישה השמאלנית שלו. גם אחותו סאנסה, שמודה במפתיע כי היא למדה המון מסרסיי לאניסטר ואולי אף מעריצה אותה (בצדק!), לא ממש מבינה את הקטע. הם מתווכחים בפומבי, מה שמחזק את ההשערה שהשניים האלה בדרך לפיצוץ, וש"ליטל פינגר" הנכלולי יעשה כל מה שביכולתו כדי לעודד את העניין. אמנם נכון לפרק הראשון של העונה, סאנסה עדיין מתחנפת לג'ון ואומרת לו שהוא "טוב בלשלוט", אבל היא לא עובדת על אף אחד. בעוד האחים סטארק מפלסים את דרכם לקונפליקט, סרסיי שולחת עורב עם מסר למלך הצפון הטרי: עליו לכרוע ברך וליהשבע לה אמונים. כן, שיהיה לה בהצלחה עם זה.

מה שלום סרסיי באמת? ובכן, יחסית לעובדה שאיבדה או חיסלה או הובילה להתאבדות בשלב הזה את כל בני משפחתה הקרובה והרחוקה, חוץ מג'יימי, נראה שהיא ממש בסדר גמור. החשק לחיות, וגם החשק לשלוט, לא אבדו לה. בחדר רחב ידיים, שעל רצפתו צוירה באופן נוח להפליא מפת ווסטרוז, סרסיי מסכמת למען הצופים את מצבת אויביה, מנתחת את המצב הפוליטי הסבוך ואף חושפת באופן קורע לב את תחושותיה לגבי הייסורים שחוותה. למרות דברנות היתר, הסצנה שוב חיזקה את התחושה שסרסיי היא הדמות הכי מעניינת ואינטליגנטית בשטח, ותכלס, די מגיע לה לשבת על כס הברזל. שיתוף הפעולה המסתמן בין הלאניסטרים ליורון גרייג'וי, שקופץ לביקור ומבקש את ידה של סרסיי כבסיס לברית הצבאית ביניהם, נראה כרגע ככיוון עלילתי מבטיח. גם "המתנה" שיורון הבטיח לסרסיי כהוכחה לרצינות כוונותיו  נשמעת מסקרנת ומדממת. נמשיך לעקוב.

בדרך לפיצוץ עם ג'ון? סנסה וביילישצילום: Helen Sloan, באדיבות yes

בשלב הזה, אחרי חצי ראשון מעניין למדי שכלל כמה התחלות מבטיחות, הפרק הראשון שוקע ברצף של סצנות מינוריות למדי, בהשתתפות דמויות שוליות, באופן שמקצין אף יותר את הניסוי בסבלנותם של הצופים. דקות ארוכות מוקדשות כאן לעלילותיו הלא מרתקות של סאם טארלי השמנמן, מתחרה מוביל על תואר "הדמות הכי מעצבנת בסדרה". סאם הוא עובד זוטר ב"מצודה", שאליה הגיע כדי למצוא דרך להביס את "המהלכים הלבנים", אך בינתיים הוא בעיקר מפנה סירי לילה עם פיפי וקקי ומנקה גופות. לא נותנים לו לגשת לאגף "הסודי" בספרייה כי הוא לא מלומד, אבל בסוף הוא מצליח לגנוב מפתח, להבריח כמה ספרים ולמצוא ציור קצת יותר מדי מפורש. אותו ציור מגלה כי מתחת לדראגונסטון, אותה טירה של בני טארגאריין, קבור מצבור של "זכוכית דרקונים" שכזכור מסוגלת לפגוע ב"מהלכים הלבנים". ההתפתחות הלא מאוד מלהיבה הזאת תופסת דקות ארוכות מדי מהפרק, ופוגעת באנרגיה שלו. יאמר לזכות היוצרים, שיש בסצנות האלה, כמו גם לאורכו של הפרק, לא מעט רגעי הומור נדירים, שבהחלט לא מזיקים לסדרה. עוד דבר שיאמר לזכות היוצרים - הם ליהקו את ג'ים ברודבנט האליל לתפקיד הבוס הישיר של סאם, וגם נתנו לו מונולוג חמוד עם טאץ' פילוסופי, שמדגים איזה שחקן מעולה הוא.

רחמים עליו. סאם טארליצילום: Helen Sloan, באדיבות yes

אם עלילות סאם טארלי בעל עיני העגל לא הצליחו להרדים אתכם, הפרק מוודא הריגה בשתי סצנות נוספות, שיאתגרו את סבלנותכם. אחת מהן עוסקת ב"כלב הציד" קלגיין וחבורתו החדשה, שמנהלים ויכוח פילוסופי-תאולוגי תלוש על משמעות החיים והמוות, מה שמוביל לרגע המכונן שבו קלגיין מתבונן באש וזוכה באמונה דתית. השנייה עוסקת אמנם בדמות מרכזית בסדרה (אריה סטארק, שמצטרפת לקומזיץ של כמה חיילי לאניסטר ביער ופוגשת את הזמר אד שירן), אבל גם כאן מדובר בסצנה של דיבורים ריקים שהדבר המהותי היחיד שנאמר בה הוא כי פניה של אריה מועדות ל"מעלה המלך" במטרה לרצוח את סרסיי.

כאמור, הפרק מסתיים בדראגונסטון, טירתם הנטושה של בני טארגאריין. דיאנריז מגיעה סוף סוף הביתה, חולפת במסדרונות יחד עם יועציה וחייליה, בוהה ובוהה ובוהה ובוהה. ואז פתאום היא מתעשתת סוף סוף ושואלת את השאלה המתבקשת: "שנתחיל?". בפרק השני של העונה, בשבוע הבא, נגלה אם יוצרי הסדרה החליטו לענות על השאלה בחיוב.

שנתחיל? דאינריז טארגאריין צילום: Helen Sloan, באדיבות yes

"משחקי הכס", בימי שני בשעה 22:00, ב-yes, הוט וסלקום טי.וי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ