רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

"המתמחים" 2: אין עצב בבתי החולים?

העונה השנייה של "המתמחים" מספקת לנו הצצה לגיבורים חדורי מטרה ושליחות, שמאושרים למרות השכר הזעום. לצד הדרמות המתרחשות שבפרק הראשון, מתקבלת תחושה שסדרת הדוקו נועדה לללמד אותנו מושגים מתחום הרפואה ובעיקר ליח"צן את תל השומר

תגובות
"המתמחים"
פיני סילוק

ד"ר אילון רם, מתמחה שנה שנייה בכירורגיה עייף, עייף מאוד. זאת השעה ה-30 ומשהו של התורנות שלו, והוא בדיוק התכוון לנסות ולנמנם קצת. אלא שאז מגיע טלפון מהסוג שכל מתמחה מייחל לו – מצאו לב לאחד מהמועמדים להשתלה שמאושפז בבית החולים תל השומר, והוא מוזמן לקחת חלק בניתוח. אז במקום לתפוס כמה שעות שינה הוא מתרחץ, לובש מדי חדר ניתוח והולך לדבר עם הפציינט. בינתיים, בחיפה, שם נמצא הלב שצריך לקצור (מילה נוראית אגב), מתרחשת דרמה אחרת. הלב שמיועד לחולה בשיבא מחולץ בהצלחה מבית החזה, אבל מוצאים בו פגם מולד קטן – "מהסוג שהיה לאריק שרון", אומר הרופא הבכיר. אבל לא המחסור בשינה ולא הפגם המולד הקטן יעצרו את הרופאים מלבצע את ההשתלה. גם כשד"ר רם מתעפץ עם הפינצטה ביד, ונאלץ לשמוע את הלרלורים של המנתח הבכיר. הסוף, כמובן, שמח וטוב לב, כי ההשתלה עוברת בהצלחה, החולה מתאושש, ובסוף אפילו מתעניין ברכישת ביטוח חיים. 

» פרטים חדשים על העונה השלישית של "נרקוס"
» רווית ליאור מנדל נכנסת לנעלי "האח הגדול"
» דרייק יככב בעונה הבאה של "סיפורה של שפחה"?
» בינג' גדול: עשר סדרות נוער מומלצות

זהו אחד הסיפורים המאפיינים של הסדרה "המתמחים", שחזרה אמש (שלישי) לעונה שנייה. במרכזה עומדת קבוצת מתמחים בשלבי ותחומי התמחות שונים, שמפלסים את דרכם בבית החולים תל השומר. הפורמט דומה מאוד לעונה הקודמת, ובפרק הראשון בוחרים להתרכז בשלושה מתמחים. ד"ר רם, הראשון שבהם, צעיר בן 33 ובן זוגה של שחר פאר, נאלץ להתמודד לא רק עם החזות הצעירה שלו (שלפעמים מרתיעה את החולים) אלא גם חוסר ביטחון מול המנתחים הבכירים והקשוחים. ידיו רועדות באחד הניתוחים, הוא לא מצליח לבצע את כל הפעולות הנדרשות ממנו ובאחת הסצנות אפילו מפסיקים את עבודתו באמצע. במובן זה מדובר באנטי-גיבור, שאני צופה שחלק מהמסע שהדמות שלו תעבור היא להפוך מהילדון המבולבל והעייף, לגבר הבטוח והחיוני שהוא אמור להיות כדי לזכות – כך לפי הסדרה – בתואר "מנתח".

"המתמחים"
באדיבות קשת

במובן מסוים אפשר היה לחשוב על המתמחים כאסופה של סיפורי חניכה, שבהם הגיבורים מתעצבים ומתבגרים תוך שהם מצליחים ליישב בין איזה עולם פנימי, רדוף ומסוכסך לבין הסביבה החיצונית, הרציונלית והמיושבת. אלא שעד מהרה מתברר שלא כך הדבר. מפני שמבולבלים ככל שיהיו, הגיבורים של הפרק הראשון הם חדורי מטרה ושליחות, אנשי מקצוע מסורים וחסרי כל ספק באשר לתכלית שלהם. כן, הם עייפים, כן, הם לא מצליחים לראות מספיק את הילדים ובני הזוג, אבל הם, כמו שאומר ד"ר חן שפטר – "מאושרים". האושר הזה מובלט בעונה הנוכחית יותר מאשר בזאת הקודמת, אז הוצגו גם הצדדים הפחות מיושבים של ההתמחות – המריבות עם החולים, המריבות עם בני הזוג, תחושת חוסר הצדק הנובעת מתנאי העבודה הקשים. אז נכון, ד"ר רם מספר שהוא מרוויח 30 שקלים לשעה "כמו שומר", אבל גם זה לא באמת מטריד אותו. עובדה, הוא קונה אוכל לרופא בכיר ואחות בחדר ניתוח, ואפילו לא רוצה כסף בחזרה. 

"המתמחים"
באדיבות קשת

ייתכן שהסיפורים הללו עוד יגיעו, אלא שהפרק הראשון אמור לשמש קריאת כיוון לעונה כולה. ובפרק הראשון לא רק שאין מתמחים עצובים גם אין חולים שלא מבריאים. אפילו לא אריאלה בן חמו, שניתוח ההייפק שלה מסתבך, ומתגלות גרורות רבות בבטנה. במקרים כאלה, כך מסבירים לנו הרופאים הבכירים, לא תמיד ממשיכים לנתח. אז אפילו המקרה הזה מסתיים בטוב או לפחות בתקווה, כשאריאלה ודודו בעלה יוצאים שלובי זרועות, מחויכים, בדרך הביתה. ואגב רופאים בכירים, כמות הרופאים הבכירים שמרואיינים בפרק הזה גבוהה בהרבה מכל הפרקים בעונה הקודמת. הם אמנם מעניינים, מדברים בצורה ברורה ועוזרים בקידום העלילה, אך הם אינם, אחרי הכל מתמחים. נוכחותם העודפת יוצרת תחושה שאנחנו בתכנית חינוכית שמטרתה להנגיש לקהל הרחב מושגים מתחום הרפואה. ואולי גם זה חלק מהמטרה של יוצרי הסדרה, שבהחלט עשו מאמצים רבים לשווק וליח"צן היטב את בית החולים תל השומר. הכי עושה חשק להתאשפז.

"המתמחים", ימי ראשון ב-21:45 בערוץ 2

כרטיסים להופעות והצגות

tm_tools.isArticleType(story) : true