"אקס פקטור": צעקנית, פרובינציאלית ועפה על עצמה

כשבר רפאלי היא מנחה "בינלאומית", סרטוני ההיכרות הם המתמודדים הם "סטוריז" וכל רגע הוא גדול מהחיים, פלא שהצופים כבר לא מתרגשים מריאליטי?

דניאל שירין, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
חברי אקס פקטור עונה 3 - שירי מימון, בר רפאלי, סאבלימינל, עברי לידר, משה פרץ
דניאל שירין, עכבר העיר

כוכבי יוטיוב נוהגים לעיתים לפתוח את הסרטונים שלהם בכמה שניות מרגע דרמטי שיגיע בהמשך הסרטון או לחלופין בקריאה/אמירה כלשהי המזוהה איתם (דוגמת "מה קורה שרולות", של גיא TV – לא מכירים? גגלו. או דלגו, גם סבבה). המטרה של ה"קטע" הזה היא לתפוס את הצופים מהשנייה הראשונה – אל תזפזפו כי הולך להיות פה מעניין אחושלוקי! רק תישארו. הפתיח של "אקס פקטור" עושה שימוש דומה באותו טריק צעקני ושחוק שכולל ספירה לאחור, הכרזת שמות השופטים משל היו רוק סטארס וקהל שמריע בחוץ (אגב, חלק מהקטעים שהופיעו בפתיח והוצגו כלקוחים מהעונה הזו, נלקחו בכלל מהעונה הקודמת). אמנם תכניות ריאליטי רבות מנסות להאדיר את עצמן באלמנטים לעוסים שכאלה, אבל האקס באמת שיכללה את העסק לכדי נרקסיזם של ממש שארך תשע דקות (!) מרצדות וגרם לתהייה – האם מאחורי עודף הביטחון הזה מסתתר דווקא חוסר בטחון? או אולי התכנית מאמינה שחייבים לפנות לקהל הצעיר ב"שפת הצעקות", אחרת הם ילכו? 

» האם מצאנו את הסמויה הבאה?
» "היהודים באים": מצחיקה, אך דורשת רענון
» הסדרות החדשות של נטפליקס
» האב, האם והבן: מה צפוי בעונה החדשה של "תיקים באפילה"?

בכל מקרה, בעונתה השלישית מבטיחה "אקס פקטור" לזוכה שלה את הפרס הבא – הפקת סינגל בינלאומי. מה זה אומר? לא ברור כרגע, אבל בינלאומי כבר נשמע יותר טוב ממסתם "סינגל", נכון? או לפחות כך חושבים בתכנית. גם המנחה בר רפאלי נכנסת לאולפן כשהיא מוכרזת כמנחה "הכי בינלאומית שיש". האם הטייטל הזה מתייחס לכישורי ההנחיה חוצי היבשות שלה? או שמא מדובר בתזכורת כללית לעובדה שהיא נמצאת הרבה בחו"ל? אם כן, אפשר לקרוא לה גם "אמא בינלאומית", שהרי רפאלי היא אמא גם כשהיא בחו"ל. אם לקרוא לילד בשמו, מדובר בניסוח שמעיד בעיקר על הפרובינציאליות של התכנית ומשמש דוגמה לפער בין המקום שבו היא רוצה להיות (במה לכוכבי פופ חדשניים ומוצלחים) למקום שבו היא כרגע (תכנית שמאדירה זמרים ששרים סבבה). עד שתדביק את הפער, היא מנסה לפצות עליו במסכה של מגניבות. המתמודד הראשון "סובל" במקרה מאותה תסמונת – הוא גר בפתח תקווה, אבל בחצי השנה האחרונה שהה במיאמי ולכן כשנשאל על מקום מגוריו הוא מצהיר "אני אומר שאני ממיאמי". את הבלוף שלו הוא חושף די מהר על הבמה כשנשאל לעיסוקו ומצהיר שהוא "מוכר קולפנים", או במילים אחרות - לפנינו דחקיונר. אחרי ביצוע סביר וצ'ארם לא מבוטל, השופטים מעבירים אותו, לא לפני שהם טורחים להיכנס זה בדברי זה ללא הפסקה. חלמו אמריקה, אבל יצא להם שוק התקווה. מזל שחוצפה היא לא רק המצאה ישראלית.

צפו באודישן מתוך העונה השלישית של אקס פקטור: 

קרדיט: The X Factor Israel

מלבד הפרובינציאליות והצעקות, במסגרת הניסיונות להתכתב כמה שאפשר עם דור האינסטה, נוספו בסרטוני ההיכרות עם המתמודדים אייקון עם תמונתם ושמם, בסגנון ה"סטורי" באינסטגרם. האם יש את זה ביותר צועק "אנחנו צעירים"? מתברר שכן. הליהוק של סאבלימינל (קובי שמעוני), שאחרי עשור רגוע יחסית, שב בשנתיים האחרונות לעניינים עם כשלושה להיטים. שמעוני לכשעצמו מסתמן כמו דמות מעניינת לשולחן השופטים (על אף שכרגע הוא עדיין מחפש את עצמו שם), אך צירופו לתכנית במשבצת של רמי פורטיס, מעידה יותר מכל שהתכנית כבר לא מנסה להעמיד פנים שאכפת לה ממה שקורה מחוץ לגבולות המיינסטרים הפופי. תנו לנו רק מה שכאן ועכשיו, צעיר ועדכני. אין כמובן רע בלהיות צעיר ומעודכן, אבל מה עם קצת גיוון? המתמודד הבוגר ביותר שעבר שלב בפרק הפתיחה היה בן 21, ואילו המבוגרים נופו בזה אחר זה.

אין ספק של"אקס פקטור" יש המון נתונים טובים - שולחן השופטים שלה מבריק ושנון, המנחה שלה היא אחת הדמויות המוכרת במדינה ובאופן כללי היא מופקת למופת, אך את כל אלה היא מתעלת בעיקר כדי להאדיר שיח צעקני, מתוך מחשבה שזה מה שהקהל היום מחפש, בלי להקדיש (כך נראה) מחשבה להשפעה של הטלוויזיה כמנגנון חברתי. אפילו כשהיא מעבירה מתמודד, התכנית לוחצת עם מחמאות מוגזמות ומנסה לגרום לצופים להאמין שהם עדים לכל הפחות ללידתם האפית של אדל או ברונו מארס הבאים. כשכל מתמודד הוא גדול מהחיים – קשה כבר להתרגש באמת והתוצאה הכללית נותרת פושרת. לקראת סוף הפרק הגיחו הזמר המזרחי שגיא אברהם (שנראה כמו חיקוי מוצלח של יניב ביטון) והרקדנית ההודית רחלי, הראו לתכנית צעקנות אמיתית מהי והפכו למתמודדים הבולטים של הפרק. נקווה שהם לא יהיו מה שנזכור מהעונה הזאת, אחרת – גם אנחנו מודיעים על פרישה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ