סמוטריץ' הצטרף למסורת ציונית ותיקה - ייבוש ביצות

כשסמוטריץ' מכנה את המחבלים הפלסטינים יתושים, הוא מפגין התנשאות גזענית, והפתרון שהוא מציע לטרור אינו אנושי. לבון כבר אמר ב-1955: הנאציזם הוא נאציזם, גם אם הוא נעשה על ידי יהודים"

רוגל אלפר
רוגל אלפר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סמוטריץ'. לדבר על שכניך כעל יתושים מחייב מידה חריגה של התנשאות לאומנית גזענית
רוגל אלפר
רוגל אלפר

שש עם עודד בן עמי, 18:00, קשת 12

עוד בשנות ה–20 של המאה הקודמת חלוצים ייבשו כאן ביצות. בפתח תקוה, בחדרה, בעמקים יזרעאל, זבולון וחולה. ייבוש ביצות זה מיתוס גבורה ציוני. כדי להתנחל בארץ ישראל היה צורך לייבש את הביצות, שכיסו שטחים נרחבים. דורות של ילדים ישראלים גדלו על סיפורי הגבורה של נטיעת עצי האקליפטוס וההסתכנות בהידבקות במלריה קטלנית מיתושים.

ח"כ בצלאל סמוטריץ' נסע על כביש 60 סמוך למאחז חוות גלעד כשהרב רזיאל שבח נורה למוות בפיגוע והיה מהראשונים שהגיעו למקום האירוע. סמוטריץ', כמו שבח, הוא מתנחל. המתנחלים נישאים על כפיים, על ידי רוב רובו של הציבור היהודי בישראל. הם נחשבים חלוצים עכשוויים, ממשיכי דרכם של מייבשי הביצות האמיצים, מכונני הציונות. יתר האזרחים מתבטלים בפניהם, ורואים בהם ציונים ופטריוטים טובים מהם.

באקלים הלאומני המתגבר, רוב הישראלים מדירים רגליהם מהשומרון רק מטעמי נוחות והתפנקות, ולא מהתנגדות רעיונית ומוסרית לכיבוש ולאפרטהייד. המתנחלים זוכים לכבוד עצום בחברה הישראלית, כיאה לחלוצים, נחשונים, נושאי דגל ופורצי דרך. ובדיוק כמו אבותיהם הרוחניים, החלוצים שייבשו פה ביצות לפני מאה שנה, גם סמוטריץ' וחבריו עסוקים בפעילות הציונית הטיפוסית — ייבוש ביצות.

את המחבלים מכנה סמוטריץ' יתושים: "כל עוד אתה מטפל ברדיפות אחרי היתושים, אז אתה מצליח לתפוס 99 יתושים ואת היתוש המאה אתה לא תופס והעקיצה הזו כואבת מאוד". לדבר על שכניך המחבלים הפלסטינים בשומרון כעל יתושים מחייב מידה חריגה של התנשאות לאומנית גזענית. כבר היו בהיסטוריה אדוני ארץ אחרת שכינו יהודים עכברושים. כעת מכנים אדוני השומרון חלק מהפלסטינים יתושים.

עובדת היותם יהודים, נצר לניצולי שואה, אינה מייפה או מכשירה את ההתנשאות הלאומנית הגזענית שלהם. היא פסולה מכל וכל. "כדי למגר את הטרור צריך לייבש את הביצה", רשם סמוטריץ' את המרשם שלו לפתרון מוחלט לטרור, "לגדוע את התקווה שעליה נשען הטרור הזה, אותה תקווה של הערבים להביס אותנו ולהקים מדינה פלסטינית". הטרור, הנובע מהעדר תקווה של העם הפלסטיני החי תחת כיבוש, ימוגר לדעתו רק כאשר תיגדע עוד יותר אותה תקווה שאיננה קיימת, ושהעדרה הוביל מלכתחילה לטרור.

ועל כך כבר אמר פנחס לבון ב–1955, חודשים ספורים אחרי שהתפטר מתפקידו כשר הביטחון, כשדרש את ביטול הממשל הצבאי: "מדינת ישראל איננה יכולה לפתור את שאלת הערבים שישנם במדינה בדרך נאצית. הנאציזם הוא נאציזם, גם אם הוא נעשה על ידי יהודים".

אולי הגזים לבון. אבל ישראל מנסה "לפתור את שאלת הערבים שישנם במדינה" בדרך לא אנושית. ו"הערבים שישנם במדינה" כוללים עכשיו גם את הפלסטינים בשומרון. והם מוחזקים בגטאות. ואינם יתושים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ