איך הפשפש עלה לכותרות

הפשפשים שדבקו בגופו של ניר חפץ הצליחו להביא את החרק לראש מהדורות החדשות ואף לישיבת הממשלה - וחשפו את הממשלה בעליבותה

אריאנה מלמד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סגל ונוסבאום
אריאנה מלמד

המהדורה המרכזית, ערוצים 12 ו–13, יום א', 20:00

לא בכל יום זוכה פשפש המיטה, אחד משבע מאות זני הפשפשים החיים בישראל, לטפס בסולם ההיררכיה השלטונית ולעבור מבית המעצר, מקום מגוריו הקבוע, למעמד של נושא לדיון בישיבת ממשלה. במהדורה המרכזית של חברת החדשות, כמו בכל משדרי החדשות שקדמו לה, הפשפש היה לכוכב. לראשונה בחייו הציבוריים הגיע הפשפש קרוב־קרוב לראש הממשלה, כשנחת בבית המעצר על גופו של יועץ התקשורת, המוציא והמביא, המקורב והדובר ניר חפץ.

רק דרכו יכול היה הפשפש להבליח בתודעתה של השרה מירי רגב, שהדהדה את תלונותיו של ניר חפץ על היחס שלו זכה בתא המעצר: העבירו אותו מבית מעצר למשנהו, אילצוהו לשהות בחברת עצירים ביטחוניים, מנעו ממנו להחליף בגדים או לראות רופא, ולקינוח — מאות עקיצות של פשפשים. מחריד.

לא פחות מחריד מפשפשים על גופו של כל עציר כשדנים בממשלה בתנאי הכליאה של עצירים, אבל אלה לא מעניינים את רגב, או את ממשלת נתניהו, או את העיתונות והציבור בכללותו. רק הפשפשים שדבקו בחפץ חשובים פתאום, וגם זה לא כדי להזדעזע מן הצחנה, הצפיפות והסיאוב בבתי מעצר נושנים, שאינם מתאימים לכליאת בני אדם שלא נשפטו, שדינם לא נגזר ושלא נמצאו אשמים ושעדיין נהנים מחזקת החפות.

למי אכפת, כשהפשפש הוא בסך הכל עוד פיסה בפאזל ההישרדות שמנסה הממשלה להרכיב: בטענותיה של רגב כלפי התנאים במעצר, גם ניר חפץ הוא בעצם פיסה, חומר אנושי טוב להדגמת הבעיה, שהיא — אליבא דרגב — עוד פיסה במזימתה של המשטרה ללחוץ על אנשים טובים לומר דברים לא טובים על הבוס שלה.

כך או כך, נגלית גם בישיבה הזאת כל הממשלה בעליבותה. ראש הממשלה פותח בגאווה גדולה על העברת השגרירות האמריקנית לירושלים, ואת זה הוא מרשה לצלם, ובהמשך, דיון הפשפשים. גלעד ארדן הוא היחיד שנזעק להגן על המשטרה ולסתור את טענותיו של חפץ, אבל לא לגמרי. את הפשפשים, למרבה הצער, הוא לא יכול להכחיש.

אבל אין סיבה לדאוג להם. הם ימשיכו להיצמד לבשרם של עצירים ולחיות בנחת מחוץ לאור הזרקורים. איש אינו מעוניין באמת בשיפור תנאי המעצר והפיכתם לאנושיים יותר, והפרדוקס הישראלי ממשיך לפעול: בבתי הכלא בהם יושבים אנשים מורשעים, תנאי הכליאה טובים יותר מאלה של בעלי חזקת החפות היושבים במעצר. וכך ימשיכו הפשפשים לפרוח, עד החשוד המקורב החדש, זה שוודאי עוד יבוא ויתלונן עליהם, בחודשים ובשנים הצפויים כאן לפני שראש הממשלה יתוודע בעצמו לעקיצות.

אוהבים טלוויזיה? בואו לדבר על על זה בקבוצת הפייסבוק שלנו

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ