הפנתר הוורוד ביריחו: צה"ל מגיש מופע סלפסטיק לכבוד חג פורים

במקום בו החייל מסתובב חמוש ועושה מה שמתחשק לו - החברה הישראלית היא הריבון. יאסין אסראדיח, שהסתער על חיילי צה"ל בסמטאות יריחו ומת, הוא ממעמד המשרתים בחברה הזו

רוגל אלפר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
החיילים ואסראדיח בסרטון "בצלם". לא כוחות
רוגל אלפר

שש עם עודד בן עמי, 18:00, אפיקים 12 ו-13

הסצנה שמתועדת בסרטון "בצלם" שצולם בסמטאות יריחו לפני כשבוע מזכירה את הבדיחה החוזרת ונשנית מסדרת סרטי "הפנתר הוורוד": קאטו, משרתו האישי של אינספקטור קלוזו, מגיח באורח בלתי צפוי ממקום מחבואו, מזנק לעבר קלוזו ותוקף אותו. מטרת התרגיל היתה לוודא שקלוזו שומר על ערנות. התוצאה היתה תמיד שדירתו של קלוזו נהרסה כליל. מתוך עיי החורבות היה הטלפון מצלצל, קאטו הרים את השפופרת והשיב ברוגע, "ביתו של אינספקטור קלוזו", והושיט אותה למעסיקו. ואז חטף ממנו זפטה אחרונה.

ובכן, נכנסו חיילי צה"ל לסמטאות יריחו באישון ליל. הסתער לעברם פלסטיני בן 36, יאסין אסראדיח. בסרטון נראה כי הוא חמוש בשולחן, או בכיסא גבוה שאותו הוא מניף במטרה להלום בראש אחד החיילים. להרף זה נדמה קומי כמעט, השולחן הזה. כלי נשק מגוחך, חסר כל סיכוי, לא מציאותי. תיזהרו, יש לו שולחן. פארסה. סלפסטיק. תכף יחליק על קליפת בננה. גם החייל, כמו קלוזו ב"הפנתר הוורוד", הוא הבוס. ואילו אסראדיח הפלסטיני, בדומה לקאטו, שייך למעמד המשרתים בחברה הישראלית. ואני משתמש בכוונה במונח "החברה הישראלית", כי במקום שבו החייל הישראלי מסתובב חמוש ועושה מה שמתחשק לו, שם החברה הישראלית היא הריבון.

ואין טעם לטעון לאיזו הפרדה מזויפת שאיננה קיימת. אסראדיח ישראלי לא פחות מתושב אום אל־פחם, חיפה, תל אביב ובאר שבע. הוא לא רוצה להיות. אבל זה מה שהוא. נטול זכויות אזרח בסיסיות, מושפל, מופלה, מנושל ומודר וכבוש — ובכל זאת, ישראלי.

קלוזו מעולם לא ירה בקאטו בבטנו. ובכל זאת, זה בדיוק מה שעושה החייל הישראלי. יורה בבטנו של אסראדיח. אוי. זה ממש לא משעשע. לא ספורטיבי. לא כוחות. לא פייר פייט. נגמר המשחק. בנוקאאוט מהיר. כעת מוטל אסראדיח על הארץ. ולא מאיים על איש. בטנו שותתת דם. בתגובתו מתעקש דובר צה"ל, שניחן בהומור דק, יובשני, לכנות את האדם המנופף בשולחן מול חיילים ממוגנים וחמושים בכלי נשק חדישים וקטלניים, "מחבל". בסרטון נראים החיילים מתגודדים סביבו. הם בועטים בו, בגופו ובראשו, הולמים בו בקתות רוביהם, וגוררים אותו על גחונו. "כמו שק תפוחי אדמה", מסביר אוהד חמו. כן ילדים. הישראלי המצחיק עם השולחן, שמתגורר ביריחו בלי זכויות אזרח בסיסיות, נורה בבטנו ואז החליט להתחפש לשק תפוחי אדמה. הרבה בשמחה, משנכנס אדר.

מצה"ל נמסר שהצוות הרפואי, שהחל מטפל בו יותר מ–20 דקות לאחר שנורה, לא הבחין בפצעי הירי ובדימום. ההסבר פשוט. הם חשבו שהוא שק תפוחי אדמה. לא, הם חשבו שלכל הפלסטינים יש חורים בבטן ובגב, שדם קולח מהם. כי הם מצחיקים כאלה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ