אז אתה אומר שרוצים להרוג אותך? הרבה תודה ובהצלחה

ערב ערב, 18:00, כאן11

רוגל אלפר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
TV
רוגל אלפר

קרן אוזן קיימה עם מבקש המקלט שישיי טולבאדי ראיון שבו הפגינה אטימות רגשית עילאית ממש. העילה היתה סגירת "חולות". מאחורי טולבאדי התנשא שלט כניסה שעליו כתוב באותיות בולטות "שירות בתי הסוהר" ו"מרכז שהייה 'חולות'". שאלה ראשונה: "בוא נדבר על 'חולות', אתה תתגעגע למקום הזה"?

אוזן איננה מתנסחת בלשון סגי נהור. היא או תמימה מאוד או אטומה מאוד, ובהסתמך על הופעתה בתוכנית, היא לא תמימה. טולבאדי (הפתעה!) הכריז כי ישנא את "חולות" כל חייו. "למה"? שאלה אוזן, והפגינה כשל אמפטי, הנובע מחוסר יכולת לשים עצמה בנעלי המרואיין, או לדמיין את החיים במתקן המדברי המבודד. טולבאדי הסביר שהיה שם מאוד קשה, עצוב ומבאס.

אבל אוזן לא סופרת אותו. "אתה יודע" (שוב הדיבור המדוד, הדידקטי הזה), "כתוב על השלט מאחוריך 'מרכז שהייה חולות', לא כתוב 'בית סוהר'. זה היה יותר בית סוהר או יותר מרכז שהייה, מה אתה אומר"? מת על ה"מה אתה אומר" העלק ידידותי הזה. הנימה עניינית ופטרונית משהו, כמו של פקידה ברשות האוכלוסין וההגירה, המנסה להסוות את התעצבנותה מהאפריקאי הזה שצריך לחזור לאפריקה (פרטים בהמשך), המפונק קמעה לטעמה.

אז ככה: על השלט כתוב, בגדול, "שירות בתי הסוהר". זה כבר די נשמע כמו בית סוהר, לא? דומה נורא. המצלמה, מסיבה לא ברורה (זו נראתה כמו טעות), אף הקדישה לרגע תקריב לשלט, וסילקה את טולבאדי מהפריים (כמנסה לומר, הנה כך ייראה השלט אם טולבאדי יחזור לאפריקה). ובכיתוב בתחתית המסך נכתב, "מתקן הכליאה של מבקשי מקלט ייסגר הלילה". כליאה, כן?

"זה מאוד מצחיק אותי, באמת", השיב טולבאדי, "זה שלט בשביל פרסומת. בפנים אבל כלא רציני". "אבל כתוב 'מתקן'", מחתה אוזן, כמתעקשת שעובדות יכובדו, וחזרה על קביעתה שוב — "אבל כתוב 'מתקן'". לא נכון: כתוב "מרכז". ומה זה משנה מה כתוב. את עיתונאית. מבחינתך המציאות היא מה שכתוב בשלטים שנוסחו על-ידי קופירייטרים של השב"ס? "כלא", התעקש טולבאדי, "כלא חולות". "תגיד" (שוב ההתנחמדות הזו), "לחזור לאפריקה מבחינתך זאת אופציה... לחזור לארץ המוצא שלך"?

הוא פליט. הוא ברח מארץ המוצא שלו כדי לשרוד. אולי כדאי שתשאלי אותו למה הוא מבקש מקלט? כנראה לא מעניין אותה מי הוא ומה בכלל הסיפור שלו. הוא הסביר שאם יחזור, ימות. "הרבה תודה", נפרדה מעליו (תגובה הגיונית כשמישהו מספר לך שמבקשים להרוג אותו), "אתה האמת נשמע לי ישראלי לכל דבר". זה נכון. אבל לא זו הסיבה שמגיע לו להישאר בישראל. הערכים שבשמם מגיע לו להיות ישראלי לא נכללו, למרבה הצער, בשיחה הזו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ