"בן כלב" זה עוד עדין ביחס לדברי שגריר ארה"ב עצמו

מהדורה ראשונה, 16:30, אפיקים 12 ו-13

רוגל אלפר
רוגל אלפר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דיוויד פרידמן בירושלים, בשנה שעברה
רוגל אלפר
רוגל אלפר

אני מסכים עם מחמוד עבאס. שגריר ארה"ב בישראל, דייוויד פרידמן, הוא אכן "בן כלב". "ערוץ 7" הוא אתר תוכן יהודי שמסריו לאומניים קיצוניים, וגולשים לעתים לפאשיזם. במאי 2016 כתב פרידמן ב"ערוץ 7" על "סכנת השמאל היהודי — אותן נשמות אבודות שמאשימות את ישראל באי עשיית 'שלום' התאבדותי עם מוסלמים רדיקלים נתעבים...".

שמאל יהודי, זה כולל אותי. לא זו בלבד שפרידמן סבור שאני מסכן את קיומה של ישראל, יתרה מזאת — על תומכי "ג'יי סטריט" כתב שהם "הרבה יותר גרועים מקאפו". אני תומך ב"ג'יי סטריט". ולפיכך אני בעיני פרידמן "הרבה יותר גרוע מקאפו". כדי למנוע אי־הבנות מבהיר פרידמן שב"קאפו" כוונתו אכן לאותם "יהודים שהסגירו את חבריהם היהודים במחנות המוות הנאצים". את "ג'יי סטריט" הוא מכנה "תומכים זחוחים של השמדת ישראל".

ומכאן ששגריר ארה"ב בישראל טוען שאני הרבה יותר גרוע מקאפו ותומך זחוח בהשמדת ישראל. נדמה לי שאם אקרא לו "בן כלב" אהיה מנומס ומרוסן ביחסי אליו, בהשוואה ליחסו אליי. מה זה "בן כלב" לעומת "הרבה יותר גרוע מקאפו"? זה כלום, בחייכם. בקושי קללה. בפברואר 2017, כדי להבטיח את מינויו לשגריר בישראל, חזר בו פרידמן מדבריו. אני מרשה לעצמי לדחות על הסף את התנצלותו. התנצלות בנסיבות שהתועלתנות האישית הצינית שבהן כה גלויה, היא צבועה.

בפברואר השנה תקף פרידמן בטוויטר את "הארץ" וגדעון לוי, בעקבות מאמר שפרסם לוי ב"הארץ", שבו מתח ביקורת על אמבולנס שתרם השגריר להתנחלות הר ברכה לפני 20 שנה. "מה קרה ל'הארץ'"? צייץ פרידמן, "אין להם הגינות"? זו שאלה רטורית. מאליו מובן שלדעת פרידמן אין ל"הארץ" הגינות. "הארץ" הוא עיתון שמייצג שמאל יהודי, ולפיכך הוא בעיניי פרידמן "הרבה יותר גרוע מקאפו" ו"תומך זחוח בהשמדת ישראל".

זו דעתו האמיתית, עד שנאלץ לטשטש אותה, כצעד טקטי ציני, מן השפה אל החוץ, לתועלתו האישית, להבטחת מינויו לשגריר בישראל. פרידמן תומך בסיפוח בפועל של השטחים, בהנצחת האפרטהייד ובהמשך בניית ההתנחלויות. בן כלב? עבאס התנסח בחוסר דיפלומטיות, אבל בעדינות. פרידמן גזען ואפרטהיידיסט. גזען ואפרטהיידיסט זה הרבה יותר גרוע מ"בן כלב".

אבל פרידמן גם מסית ברוח פאשיסטית נגד "אויבי העם". לקרוא לשמאל יהודי "הרבה יותר גרועים מקאפו" זה לקרוא להם בוגדים, וכך גם לטעון שהם תומכים בהשמדת ישראל. כך פועל פאשיזם. שואף להתרחבות טריטוריאלית (סיפוח השטחים) והשבת הוד העבר, נלחם באויבים מבחוץ ומסמן בוגדים מבפנים. "זו אנטישמיות או שמדובר בשיח פוליטי"? תמה פרידמן על דברי עבאס. זה שיח פוליטי. ולקרוא לי "הרבה יותר גרוע מקאפו" זה שיח פאשיסטי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ