נשיא הונדורס הוא הפרצוף המתאים לטקס יום העצמאות של נתניהו

מבזק חדשות, וואלה!

רוגל אלפר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הרננדס בביקורו בישראל לצד נתניהו וליברמן, ב-2016
רוגל אלפר

על משקל המימרה הידועה של רוזוולט, "הוא אולי בנזונה אבל הוא הבנזונה שלנו", אפשר לומר שנשיא הונדורס, חואן אורלנדו הרננדס, הוא בהחלט בנזונה ולגמרי שלנו. הרננדס, בוגר קורס המרכז לסיוע ושיתוף פעולה בינלאומי במשרד החוץ, ישתתף בטקס המשואות ביום העצמאות. אולי כדי לסלול את דרכו של נתניהו לטקס, ואולי, כפי שביארה השרה רגב, כי "הגברת הטוב בעולם היא מטרתה של מדינתנו, מדינת ישראל". כך או כך, הרננדס הוא פרצוף יאה לטקס הזה, שיתקיים תחת עננת משטר נתניהו. לישראל של נתניהו אין בעולם חבר מתאים מהרננדס. חשוב שאזרחי ישראל יעיינו ברזומה שלו. מתברר שהוא (כמו ויקטור אורבן בהונגריה) מודל חיקוי ראוי לנתניהו, בנסיונו להפוך למנהיג סמכותני עם משטר דמוקרטי סמלי ומרוקן מתוכן.

לפי "הניו יורק טיימס", הרננדס כופף את חוקי מדינתו כדי לאפשר לעצמו להיבחר בשנית. ספירת הקולות בבחירות בשנה שעברה כה חשודה עד שמשקיפים בינלאומיים קראו לעריכת בחירות חדשות, וכל כהונתו השנייה איננה חוקתית. בליל הבחירות, בתום ספירת 60% מהקולות, הודיעה ועדת הבחירות המרכזית כי הרננדס מפגר בחמישה אחוזים ומבחינה מתמטית לא יוכל לצמצם את הפער. מיד לאחר מכן הושעו העדכונים. כשהתחדשו כעבור כמה שעות, התברר שהרננדס מוביל. ליתר ביטחון, הוא הכריז מצב חירום ושלטון צבאי.

מהדורת וואלה

בכלל, יש לנתניהו המון מה ללמוד ממנו. לפי ה"טיימס" ו"הגרדיאן", הרננדס נקט פעולות סמכותניות רבות כדי להישאר בשלטון: שחיתות, שינויים לא חוקיים בחוקה, קשרים מתועדים עם סוחרי סמים, התקפות על התקשורת החופשית, איסור מחאות שקטות, הפרות חוזרות ונשנות של זכויות אדם על ידי כוחות הביטחון, ואף חשד לגישה מתירנית להתנקשויות פוליטיות. ייתכן שמדובר בדמות נערצת בבלפור, בעיקר על שרה, שכליידי מקבת (מול מקבת ההססן) וכאיזבל (מול המלך אחאב הדכאוני) לא שובעת נחת מהאמצעים שבהם מהין בעלה לנקוט כדי להישאר בשלטון.

אולי גם רגב הלקקנית, שקשרה את גורלה הפוליטי בנתניהו, מקווה שילמד משהו מהרננדס, שנראה כי אינו סובל מהתקפי סינוסים ולא זקוק לשום בנט כדי להיות גבר. האמת, אם הוא בוגר קורס במשרד החוץ ומשתתף בטקס יום העצמאות, אולי הרננדס יכול גם להחליף את נתניהו. לא? הכי טוב לכולם. הונדורס זניחה. בישראל יהיו לו הרבה יותר אמצעים להפגין את כישוריו המרשימים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ