500 ימי הטראומה של נשיאות טראמפ

מבזק של חברת החדשות, יום ו', ערוצים 12 ו-13

אריאנה מלמד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הנשיא טראמפ מול עיתונאים בבית הלבן, ביום שישי
אריאנה מלמד

לא ייתכן שהוא באמת אמר את זה, ימלמל לעצמו צופה ליברל ונאור (בעיני עצמו). לא ייתכן שנשיא ארצות הברית יעמוד על מדשאת הבית הלבן במסיבת עיתונאים מאולתרת, ובין היתר יאמר שהיה רוצה שעמו יקשיב לו "בדום מתוח" כפי שעמו של קים ג'ונג און, החבר הטוב החדש של נשיא ארצות הברית, מקשיב למנהיגו. לא ייתכן, גם אם מבזק החדשות מצטט אותו.

אחרי שהאמירה מתפענחת ללא מכשלות תרגום, מתברר שהוא רוצה כי אנשיו יקשיבו כפי שאנשיו של קים מקשיבים. כך אמר, בהתעלמות מוחלטת מתרבות הציות שנכפית בצפון קוריאה על כל אדם חפץ חיים, על מי שרק מבקש להתרחק מעט מן הגולאג, העינויים, ההתנקשות הבאה.

האם באמת הוא בור עד כדי כך שאינו יודע מדוע מקשיבים אנשי קים ג'ונג און לשליטם בתשומת לב שכזו, ממשיך הצופה מוכה האימה למלמל לעצמו, אבל בשקט גמור. חלפו 500 ימים מאז שמלמל, לא ייתכן שהאיש הזה נשיא, ומאז טראמפ התגלה כמי שאין לפענח את צפונות מוחו ואי אפשר לנחש את מוצא פיו ואי אפשר לדעת אם הוא מאמין לחלק מן ההבלים שהוא מצייץ ולאוויר החם שהוא מפזר בהבטחות ובמופעים של שיווק-עצמי אגרסיבי שכמותם לא נראו מעולם בטלוויזיה האמריקאית, מחוץ לתשדירי פרסום של סוחרי רהיטים בערוצים המקומיים.

כמו ניצול טראומה שאינו יכול להתרחק ממקור האסון, הולך הצופה לחפש את ההקשר המדויק שבו נאמרו הדברים, ומוצא את כל חמישים הדקות ויותר של טראמפ על המדשאה ברשת, באדיבות "פוקס ניוז". לא ייתכן, הוא נד בראשו, לא ייתכן שהוא בטוח שהסיר את האיום הגרעיני של צפון קוריאה בשל חתימתו הענקית, המגלומנית והמודגשת במרקר שחור על נייר חגיגי. או בגלל שנתן לקים ג'ונג און מספר טלפון להתקשר אליו.

500 הימים של טראמפ בנשיאות מגיעים למיצוי מזוכך במסיבת העיתונאים הזו: מעולם לא נשמע נשיא ארצות הברית מפזר כמויות כה גדולות של מלל לא מבוסס, ללא שמץ של מודעות עצמית, ומתוך רצון כן, אמיתי, להשתיק את מי שמעז לחשוב אחרת.

מדי כמה דקות הוא מזכיר לעיתונאים על המדשאה מי שייך לערוץ פייק ניוז ומי לתקשורת הוגנת (פוקס בלבד, כמובן). הם לא יכולים להקשיב לו בדומיה, הם חייבים לשאול שאלות, אבל הם איבדו את היכולת להתווכח איתו. האם גם הם, בתום המסיבה, ממלמלים לעצמם שלא ייתכן שהוא אמר את מה שנשמע בבירור - או שהם סופרים את הימים שנותרו אחרי שחלפו 500 לשלטונו: 960 בדיוק, כשאשד המלים שלא ייתכנו עוד יוביל אותו לכהונה שנייה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ