אם אתה בברלין ב–1937, אין שום דבר רע במה שאומרים חברי "המחתרת היהודית"

המחתרת היהודית, יס דוקו ויס וי.או.די

רוגל אלפר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהודה עציון משקיף על הר הבית.
רוגל אלפר

יכול להיות ש"המחתרת היודו־נאצית" היא שם הולם יותר למה שמכונה "המחתרת היהודית". שי גל ביים עליה סדרה תיעודית חשובה בת שלושה פרקים. מעבר לסיפור בלשי מרתק על פעילות הטרור של המחתרת, תוכניתה המשיחית לפוצץ את הר הבית ואופן סיכול מזימתה ולכידתה בידי השב"כ, נחשפת בסדרה החשיבה האידיאולוגית שהנחתה את המחתרת. "המטרה", הכריז בועז הנמן מהמחתרת, "היתה שבסופו של יום נקום בוקר אחד והם (הערבים) לא יהיו בשטח. נשים את הדברים על השולחן. אני חושב שכולם חלמו על החזון הזה, שיום אחד הם לא יהיו פה".

"נשים את הדברים על השולחן": למשטר הנאצי היה חזון דומה, שכל הנאצים חלמו עליו — אירופה בכלל וגרמניה בפרט, נקיות מיהודים, לקום בוקר אחד והם לא יהיו בשטח. כשהחזון מנוסח על ידי איש מעשה שלא מסתפק בפלפולים תיאורטיים, הוא ראוי לתואר "יודו־נאצי". כיצד אמור היה החזון להתגשם? מן הסתם באמצעים אלימים, טיהור אתני כלשהו, טרנספר. הנמן לא פירט. אין צורך. האיש הסתיר מטענים לפיצוץ הר הבית בחצר ביתו. מעשיו מדברים בעד עצמם.

נתן נתנזון מחוליית שכם מסביר מהן זכויות הפלסטינים בשילה: "במקרה הטוב, אם הערבים יודעים להתנהג יפה, להיות שכנים נחמדים... פה זה מתחיל ופה וזה נגמר... הנה הקושאן שלי, הנה הזכות שלי. מה אתם מבלבלים לי את המוח. בכלל איך באת לדבר איתי? אני לא מבין. מה השייכות שלך? איך אתה שותף שלי? במה?... תבין קודם כל, הבעלות — שלי".

אלה המנטליות והשפה שבהן השליכו אנטישמים את היהודים מבתיהם ברחבי אירופה הנתונה תחת שלטון נאצי. מי אתם בכלל. מה השייכות שלכם. איך אתם שותפים שלנו. היהודים הואשמו בגזל בתים ששייכים לפולנים, לקרואטים, להונגרים. "אני מודיע לכם", מכריז נתנזון היודו־נאצי באוזני הפלסטינים המנושלים, "זה הבית שלי". זו אותה בריונות קלגסית, אותן גזענות ואפליה, אותה אכזריות מתנשאת. "כן חברים, כל מי שהשתמש בבית שלי... תעשו טובה, תתרחקו. חוקית זה שלי". זו אותה אדנותיות ואותו אפרטהייד, אותו חוק שרירותי. "מה אמרנו פה לא טוב, תסביר לי", תמה נתנזון. אם אתה בברלין ב–1937, לא נאמר כאן שום דבר לא טוב.

היודו־נאציזם הזה עדיין רווח מאוד בקרב המתנחלים, אבל גם בקרב תושבי הקו הירוק שמצביעים נתניהו, בנט, ליברמן, ש"ס ואלי ישי. "הם עדיין כאן", מעיר יהודה עציון מהמחתרת, בעודו משקיף על כיפת הסלע ושומע קריאת מואזין. וגם האידיאולוגיה של המחתרת עדיין כאן. יתרה מזאת, בשטחים המסתפחים בהדרגה לישראל ונספגים בריבונותה, היודו־נאציזם מעצב את המציאות הרבה יותר מכל נאורות ליברלית שעוד שרדה כאן.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ