בנט כבר מזמן בתקופת בחירות, וסומך על הציבור שיקנה את השקר

אולפן שישי, חברת החדשות, 20:00

אריאנה מלמד
אריאנה מלמד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בנט באולפן שישי. תמונת עולם תיאוקרטית, בדלנית ויודוצנטרית
אריאנה מלמד
אריאנה מלמד

אין הדתה. מעולם לא היתה הדתה. מה פתאום הדתה? כל בית ספר מחנך "ברוח ערכי הקהילה" בה הוא מצוי. איש אינו כופה אמונה או אורחות חיים על תלמידים. ובכלל, מן הצד השני מאשימים אותו שהוא "מחלן" את הילדים. 13:32 דקות בילתה יעל אודם, כתבת לענייני חינוך, בדרכים עם נפתלי בנט. בכל סצינה, מהתנחמדות לילדי כיתה א' בראש העין ועד לרגעים בהם הוא מכין חביתה עם קישוא מול המצלמה, בנט מתנהג כמי שכבר מצוי מזמן בתקופת הבחירות, כלומר — משקר, וסומך על ציבור גדול שיקנה את השקר או שיתייחס אליו בשוויון נפש. 

כשאין הדתה, אין צורך בתקציב של 176 מליון שקל להעמקת זהות יהודית בבתי ספר חילונים. כשאין הדתה, אין צורך להסביר שלכל ילד בישראל ה"זכות" לדעת מהו קידוש. כשאין הדתה, התקציב לדמוקרטיה ודו־קיום יותר גבוה מ–1.8 מליון שקלים בלבד. אלה הנתונים שציטטה אודם לשנתו הראשונה של בנט כשר חינוך, והם לא רק מבהילים אלא גם חושפים במדויק את תמונת עולמו התיאוקרטית, הבדלנית והיודוצנטרית של השר ומפלגתו.

העמקת זהות יהודית שווה במשרד שלו כמעט פי מאה מניסיון ליצור ולו מראית עין של מפגשים עם ה"אחר", עולמו, תרבותו, ושפתו. רוב היהודים המתחנכים במערכת של בנט לא יזכו ולו למפגש אחד עם תלמידים ערבים. רוב היהודים המתחנכים בה לא יתוודעו לפרויקטים של דו־קיום, ממשחק כדור משותף ועד לביקורים הדדיים זה ביישובו של זה.

רובם יידעו מהו קידוש, אבל לא יידעו דבר על קדושת חי האדם, כל אדם. רבים מהם יירדמו בשיעורי בנות השירות האורתודוקסיות שירביצו בהם יהדות — אורתודוקסית בלבד. כשייצאו משערי המערכת היישר ללשכת הגיוס, הם יידעו לדקלם שמדינת היהודים היא מדינת הלאום של העם היהודי בלבד. עם או בלי חמש יחידות מתמטיקה, רובם יפגשו ערבים לראשונה לא כאזרחים, אלא כמטרות שרואים דרך כוונת או נחיל־אדם שיש למשטר במחסום.

זאת תורתו, זאת משנתו וזאת תרומתו האמיתית למשרד החינוך, בעודו מפנטז על התחנה הבאה בחייו — הוא יהיה שר ביטחון בממשלת הימין שאחרי הבחירות. הוא כבר יודע זאת, ומתק השפתיים הנינוח שלו מעיד על כך היטב.

מערכת החינוך היא מונוליט ענק ומסורבל שקשה להטמיע בו שינויים, וכשאלה כבר מתבצעים, קשה להיפטר מהם. הרפורמה האידאולוגית הברורה, הקיצונית של בנט תמשיך ללוות את הבאים בשערי המערכת עוד שנים רבות, גם אם לא תלך ותקצין עוד. את המחיר תשלם החברה הישראלית בכללותה, שתלך ותיעשה, בסמכות וברשות, בדלנית וגזענית עוד יותר. זה בדיוק מה שהוא רוצה, ומכאן החיוך הזחוח, המרוצה־מעצמו, של לאומן מסוכן.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ