"היחידה", עונה 3: מאחורי הומור הפלוצים מתחבאת הערצה לצה"ל

העילגות והטמטום ניבטים מכל פריים בעונה השלישית של הדוקו־ריאליטי "היחידה". מה שהיה מצחיק עד דמעות ב"גולסטאר" נהפך כאן להומור של סטלנים

איתי שטרן
איתי שטרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קאסט העונה השלישית של "היחידה". המטרה: גיוס לצה"ל והאדרת שמו
איתי שטרן
איתי שטרן

"אם דגל ישראל עוד מרגש אותך, בוא והצטרף ליחידה, שיר נשיר באהבה, כל העם זה הצבא" (מלים ולחן: דורון מדלי, מתוך שיר הפתיחה של "היחידה")

דחקות על צה"ל, סאטיריות יותר או פחות, נהפכו ברבות השנים לכמה מעמודי התווך של התרבות הישראלית. "גבעת חלפון אינה עונה" היא הקלאסית שבהן, אך לצד סרט הפולחן של אסי דיין מככבים גם "אפס ביחסי אנוש" של טליה לביא, "מבצע סבתא" של דרור שאול ועוד. לשרשרת מוצלחת זו אפשר היה להוסיף את "היחידה", תוכנית דוקו־ריאליטי שעונתה השלישית החלה אתמול — לו רק היתה אוחזת בשביב של ביקורת על הגוף המארח, כלומר צה"ל. זה לא קורה, אפילו לא בצחוק.

הקונספט של "היחידה" פשוט: חבורת ידוענים וזמרים שנאספו משולי התודעה המקומית, מאוגדים לכמה ימי צילומים שבסופם יצטרכו להתגבש כלהקה צבאית שתופיע מול אנשי כוחות הביטחון. הפרס הגדול: חשיפה שתאפשר עוד שיזוף אחרון בשערי העיתונים, רגע לפני שהם נשמטים לתהום הנשייה. הפרס המשני: אפשרות לשמוע את ירון ברלד עושה קולות של כבשה ומפליץ כאילו אין מחר. את כל זה מלווה אמנותית משה קפטן, המנהל האמנותי של "הבימה" שעושה כאן אחלה כסף כיס, בלי לדפוק חשבון לדימוי העצמי שלו או למקום העבודה הקבוע.

הטריילר של "היחידה", עונה 3

בניגוד לשתי העונות הקודמות, אסופת הטאלנטים של "היחידה" בעונתה השלישית כוללת גברים בלבד. רוח צה"ל, שבמסגרתה חיילים דתיים מפנים גבם למדריכות צניחה, חילחלה גם לכאן. כך, במשימה השוטפת של "היחידה" הכוללת הופעה מול כוחות הביטחון וההצלה, לא יהיה חשש חלילה לשירת נשים. עם זאת, היעדר הנשים אולי עדיף ביחס לכך שהיא כוללת את שי חי, גבר בעל עבר פלילי על רקע אלימות.

אל הנפולת האנושית הזו מצטרפים כוכבים נוספים כמו מושיק עפיה (עם צחוק מתגלגל שמוקלט ומשודר בלופים), חובי סטאר, שמביא עם שמו טונות אטיטיטיוד דיוותי, חברי להקת "האולטראס" (אלי פרץ ודן ברטוב), משה דץ שאומר בלי ציניות ש"כשהוא רואה חיילים על מדים זה מרגש אותו ברמות על", לירון (טילטיל) אורפלי, דורון מירן, אחיו סטלוס וברלד. יחד, מתאגדת "היחידה" למסע טלוויזיוני שמכיל ערימות של פטריוטיזם (כולם גאים מאוד ללבוש מדים), בדיחות על מזרחים מטומטמים (בחסות מירן וסטלוס) ושורות מחץ על "הכבשה שושנה" מבית היוצר של משה דץ.

הטמטום והעילגות ניבטים מכל פריים בפרק הבכורה של העונה השלישית של "היחידה". מה שהיה מצחיק עד דמעות בעונות של "גולסטאר" (אותם מפיקים, אותו ערוץ) נהפך כאן לאסופת בדיחות שדורשות הררי מריחואנה כדי להוציא חצי חיוך. הומור סטלנים הוא עניין מבורך בסך הכל בטלוויזיה ששומרת על קוד התנהגותי סחי לרוב. עם זאת, לא בטוח שקבוצת גברים שמקבלים זיקפה מהנפת הדגל ושירת ההמנון היא החומר הכי משובח שאפשר היה לחשוב עליו בהקשר זה.

דוקו ריאליטי, הסוגה שאליה שייכת "היחידה", משדרת תמיד חוסר יומרה. יש מי שיקראו לזה "בידור טהור" בעוד אחרים יחפשו עוגנים ומראות שישקפו את המציאות שבחוץ. מבחינה זו, "היחידה" הרבה יותר ממזרית מכפי שהיא מציגה את עצמה. תחת איצטלה של בדיחות קיטבג והומור פלוצים, מתחבאת אמירה פשוטה: מטרתנו הגדולה היא גיוס לצה"ל והאדרת שמו. שהרי "כל העם זה הצבא", וכל מי שחושב אחרת — שיילך לזחול על הג'בלאות עם שי חי ומושיק עפיה.

"היחידה", עונה שלישית. הוט 3. ראשון־שלישי, 20:15

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ