שלוש תמונות, עשר מלים, אפוקליפסה: ה"סטורי" הוא אסון לאנושות

פרסומת ל"מאקו סטוריז"

רוגל אלפר
רוגל אלפר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הסטוריז מטמטמים את האדם
הסטוריז מטמטמים את האדם

העתיד הוא סטורי. בתחילת "שש עם" הכריזה רינה מצליח כי ירון אברהם יגיש תכף את מבזק החדשות, "והוא עושה את זה אחרי שבפעם הראשונה לימד אותי איך עושים סטורי", הוסיפה בנימה צוהלת. נראתה מרוצה. כמי שפענחה סוף סוף רכיב שהיה עד כה בלתי מובן לה, באופן שבו הדורות הצעירים ממנה חווים את העולם ומשקפים את חוויותיהם ברשתות החברתיות. הסטורי הוא ללא ספק הפיצ'ר המשמים ביותר בשפת הרשתות החברתיות. צילומים וסרטונים קצרצרים שנמחקים בתום 24 שעות. הדפדוף ביניהם בפייסבוק ובאינסטגרם מציע חוויה שטחית, סתומה כמעט. האימג' הוויזואלי הוא העיקר, הטקסט (אם בכלל קיים) נועד לשמש ככיתוב קצרצר, שמעביר מסרים פשוטים, פשטניים. הסטורי הוא עולם משולל כל מורכבות או עומק. בתודעת המשתמשים בו, כשמו כן הוא — מודל לטכניקה המועדפת כיום לספר סיפור. הטכניקה הזו משטחת את נפש האדם, מכווצת את עולם הרעיונות שלו, מרוקנת את חייו מתוכן ומחליפה אותו ברצף בלתי פוסק של דימויים חזותיים, שזזים בסרט נע אינסופי. כמו עדכוני בורסה.

בהפסקת הפרסומת הראשונה, אחרי הכרת הטובה של מצליח לאברהם, שודרה פרסומת של "מאקו", שבה נדב בורשטיין אמר לצופים: "גם אתם חייבים להתעדכן? אז אם כבר, תעשו את זה בדרך הרבה יותר כיפית. מאקו סטוריז. לא באינסטגרם, באפליקציית מאקו. פשוט לוחצים למעלה על הסטוריז ומדפדפים בין כל מה שמעניין אתכם. ככה מתעדכנים היום". יש בסטורי סכנה מוחשית. גם כך פייסבוק מחרב את תחום צריכת החדשות. גולשים נהפכים לקורבנות של פייק ניוז, בוטים, צמצום אופקיהם לדעה אחידה ומוסכמת מראש שנבחרת בעבורם על־ידי אלגוריתם שמציג להם רק מה שהם רוצים לשמוע. מי שצורך את החדשות שלו בעיקר או רק בפייסבוק (רוב האמריקאים, למשל) נהפך לבור שטוף מוח שקל לתמרן את השקפותיו. האדפטציה של הסטורי מפיצ'ר של מיקרו־בלוגינג לשיטת דיווח חדשות היא אסון בהתהוות. הסטורי מטמטם את האדם: תמונות גדולות, מעט טקסט באותיות גדולות. זה חדשות לילדים. הכי קל לעיכול, הכי לא מאתגר. אין שום סיפור חדשותי שאפשר לדווח עליו במינימום של מקצועיות בפורמט הסטורי.   

"להתעדכן בקצרה ובמהירות", מבטיחים ב"מאקו", "אנחנו מתקצרים לכם את הכל כדי שתוכלו לדעת על מה כולם מדברים". זה מוות לטקסטים באורך של יותר מעשר מלים. לא ירחק היום שבו תצרוך האנושות את החדשות שלה, ואולי גם את ההיסטוריה שלה, באמצעות סטורי: שלוש תמונות ועשר מלים לאייטם חדשותי. וכך ימשיך המערב וישקע לתוך הוויה סמכותנית, אנטי־ליברלית, לא דמוקרטית, רוויית דת. הוויה שבה מנהיגים כטראמפ ונתניהו משגשגים. זה סטורי אפוקליפטי מאוד.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ