תא"ל אטינגר אהב את אבו ג'יהאד ומתחרט שחיסל אותו

"משחקי ריגול - יחידה 504", אתר ערוץ עשר

רוגל אלפר
רוגל אלפר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אטינגר. מדבר כמי ששרוי בנתק מעצמו
רוגל אלפר
רוגל אלפר

הרגע הכי חתרני השבוע בטלוויזיה שודר בסרטו של אור הלר על יחידת המודיעין 504, מהז'אנר הפטריוטי המוכר של פיאור מעללי צה"ל וזרוענו הארוכה (למחרת שודר סרט דומה ב"כאן" על לכידת ה"קארין איי"). מבלי משים נכללה בו אמירה טראגית שכופרת בדת צה"ל. תא"ל (במיל') שמואל אטינגר, לשעבר סגן מפקד 504, הוצג כמי שמשימת חייו היתה חיסול אבו ג'יהאד. לכאורה אין צורך לנמק, ובכל זאת סיפק אטינגר הסברים: הוא היה ברשימה של מינכן, "לא היה מבצע נוראי שלא היה מעורב בו".

"אגב", העיר אטינגר בכנות מהממת, "אני מאוד אהבתי אותו". הווידוי הזה יכול להתפרש כהודאה בבגידה. לא במעשים, אלא ברגש. פשע מחשבתי. להצהיר "אני מאוד אהבתי את אבו ג'יהאד", בדרגת תא"ל זה מחייב אומץ. "אין מה לעשות", נאנח אטינגר, "אתה נקשר גם לאויבים שלך". אבל מדובר ביותר מסימביוזה מטשטשת בין אויבים. "כששמעתי את כל הסיפורים האינטימיים וראיתי את ההתנהגות שלו כלפי האנשים שלו, הוא מצא חן בעיניי", פירט אטינגר. באווירת הגזענות הפשיסטית השלטת בארץ, אלה דיבורים שפוסלים את אטינגר מלהיפגש עם תלמידים במערכת החינוך תחת בנט. לאהוב מאוד את אבו ג'יהאד, זה חמור יותר מ"שוברים שתיקה".

המשיך אטינגר: "תשמע, אני חושב שהוא היה בנאדם משכמו ומעלה, בנאדם מאוד אינטליגנטי, ראייה מאוד רחבה". הערכתו העמוקה הובעה גם בנימת דיבורו, במחוות פניו. "אני מאמין באמונה שלמה", הכריז, "שאם הוא היה נשאר בחיים, זה האיש שהיינו עושים איתו שלום. פשוט ויתרנו על בנאדם בעל פוטנציאל מנהיגותי. הוא היה גבר! הוא היה גבר! לא כזה נחנח (כאן הביעו פניו של אטינגר שאט נפש, ר.א.) כמו יאסר ערפאת".

טמונה פה טרגדיה נוראה - אישית של אטינגר, וכמובן לאומית. אטינגר הוא הסיבה הישירה שאבו ג'יהאד לא נשאר בחיים. משתמע מדבריו שהוא הסיבה הישירה לכך שלישראל לא היה פרטנר אמיתי לשלום. אבל הוא מדבר כמי ששרוי בנתק מעצמו, כאילו אין לו קשר לחיסול אבו ג'יהאד. זו דעתו המוסמכת, אבל בזמן אמת הוא רק מילא פקודות. כשנשאל אם טען בשלב כלשהו שאולי לא היה נכון לחסל את אבו ג'יהאד, ענה: "היו מוציאים אותי להורג". צדק אוסקר ויילד, כל אדם הורג את הדבר שהוא אוהב.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ