נאום ה"אני אני" של נתניהו הוא שלב נוסף בהפיכתו לתואם-טראמפ מושלם

שבו בשקט, אזרחים. אל תפריעו למשילות, שהיא שם הקוד לשלטון יחיד. אל תתערבו בענייני ביטחון, בהם רק נתניהו מבין. יש דברים שאזרחים לא צריכים לדעת, כמו מדוע נהג כפי שנהג בתגובה למתקפת הטילים האחרונה | אריאנה מלמד מנתחת את נאומו של ראש הממשלה

אריאנה מלמד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתניהו במסיבת העיתונאים
אריאנה מלמד

העיניים רואות איפור כבד במיוחד, חיוור מדי לתאורה של הרגע הדרמטי, בו הכריז הערב (ראשון) ראש הממשלה בנימין נתניהו כי "באחת התקופות הביטחוניות המורכבות ביותר לא הולכים לבחירות". האיפור הזה מסתיר כל קמט ומבע, והופך את פני המנהיג למסכה גנרית. צלמית שאולי, אם ירצה, אפשר יהיה לקשט בה מטבעות חדשים של תקופת שלטונו. 

האוזניים שומעות: אני, אני, אני ואפסי עוד. נאום בחירות כמו שלא שמענו עד שהחלו ימי-נתניהו. כי עד כה לא היה לנו שליט-על כזה. הוא בטוח שהוא סוג של מתת אלוה לאומה הישראלית, ומפני שהוא כזה, אסור להפיל את ממשלתו. בעצם, ממשלתו היא סוג של בהמת משא עליה הוא רוכב לתהילת עולם, בעוד שאף אחד משריה לא נזכר בנאום. לאף אחד אין השגים כלשהם. אף אחד לא קיים, חוץ משליט העל, ואיש מן השרים או מגדולי הבטחוניסטים שמחוץ לממשלה לא יכול הלוות לו תחליף. 

מתוך מסיבת העיתונאים

ביחסי החוץ? רק הוא. בכלכלה? אין עוד מלבדו, כשהיה שר אוצר. כפועל יוצא מכך, על אזרחיו להאמין כי אין כמותו גם כשר בטחון. זאת יסיקו מעברו הצבאי (הוא השתחרר בדרגת סרן מסיירת מטכ"ל), מכך שכמעט נהרג (בפעולה בה ירו על היחידה שלו במלחמת ההתשה. ירו על כולם, כולם כמעט נהרגו כמוהו, אבל הם כבר לא קיימים בזיכרונו) ומנפילתו של יוני נתניהו בקרב. המסקנה המתבקשת היחידה היא שצריך להפקיד את הביטחון בעת הזאת בידיו של נתניהו. ואם כל זה לא משכנע, הרי שיש סיבות עלומות, שאזרחים לא יכולים להבין ולכן גם לא צריכים לדעת, מדוע נהג כפי שנהג בתגובה למתקפת הטילים האחרונה.

שבו בשקט, אזרחים. אל תפריעו למשילות, שהיא שם הקוד לשלטון יחיד. אתם הרי בכלל לא צריכים ממשלה, כי מה שווה ממשלה שנתניהו אינו יכול לשלוט בה. אל תתערבו בענייני ביטחון, כי רק הוא מבין. בעיניו של האיש מאחורי המסכה, קיימים רק שני סוגי אזרחים: אלה שמאמינים לכל מוצא פיו ולא אכפת להם שהוא גדול יצרני הפייק-ניוז בישראל, ואלה שלעולם אי אפשר יהיה לשכנע אותם, בהיותם שמאלנים ששכחו מה זה להיות יהודים, או ערבים שנעים לקלפיות. 

הוא רוצה להיות המבוגר האחראי על אלה וגם אלה, כמובן. גדול אנשי התקשורת שקמו לנו מאז ומעולם. הוא עשה זאת שוב בנאום שיש בו הדים בוגרים וחמורי סבר של צ'רצ'יל ("תידרש הקרבה"), אבל מעליו מרחפת רוחו הרעה של דונאלד טראמפ - הנשיא שאומר "אני" בנאומי הבחירות שלו יותר מכל נשיא אמריקני לפניו. טראמפ מייחס לעצמו כל הישג שהוא בכל תחום שהוא בארצות הברית, וזה עובד? עכשיו גם נתניהו, בדרך להשלמת המטמורפוזה ולהפוך לתואם טראמפ מושלם. מישהו מן המאפרים הקבועים צריך לעבוד על השיזוף, לקראת המון נאומי "אני ואני" שכאלה בפריים טיים, עד הבחירות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ