רוגל אלפר
רוגל אלפר

חלקו השני של סרט התעמולה הפטריוטי, אשר מתעד את ההשתלטות על הספינה "קארין איי" בעיצומה של האינתיפאדה השנייה, היה גדוש באמירות שחושפות את האיוולת חסרת התוחלת ואת הדימוי העצמי המזויף שבהתנהלות הישראלית בסכסוך עם הפלסטינים. המבצע מוצג כמעשה גבורה וכהישג צבאי. זו שטות. הוא אמנם היה מורכב מבחינה לוגיסטית, אבל לסיפון טיפסו עשרות חיילי שייטת, מלוחמי הקומנדו המיומנים בעולם, ממוגנים וחמושים בנשק החדיש ביותר, כשמעליהם בחמ"ל מוטס מרחפים הרמטכ"ל ומפקד חיל האוויר. לפמליה המכובדת הזו אין בושה להתרברב שלא נורתה ירייה אחת. ברור שלא.

בצילומים נראים שני נעבעכים, מכונאי והגאי — לא חמושים, רכונים מעל מעקה, מביטים אנה ואנה, כמחפשים חתול תועה. הם חטפו קת בראש ואחיזת חנק. לא היה להם מושג מהחיים שלהם. את הניצחון הזה של העידית שבעידית של אחד הצבאות החזקים בעולם על צוות ימאים עלוב — שגם ראש הממשלה דאז, אריק שרון הקשיש וחולה השיגדון, יכול היה להכריע — כינה מפקד המבצע צ'ייני "חוצפה ישראלית". משל הסתער כוח ישראלי קטן על נושאת מטוסים אמריקאית.

קארין איי. המבצע מוצג כמעשה גבורה, אבל זו שטותצילום: מורי חן

כתום הדיבורים על "תחושה עילאית" ו"תמונה מרגשת", התפאר מפקד חיל הים דאז, ידידיה יערי, שהמבצע היה "שווה את כל הסיכולים הממוקדים יחד". אבל מתי סיכול ממוקד של מנהיג פלסטיני היה שווה משהו? "כל הסיכולים הממוקדים יחד" הם הרבה אפסים, שסכומם אפס. יערי טוען שהמבצע "תפס את ערפאת... ודחף אותו דרך המוקטעה ישר לדפי ההיסטוריה". אבל את הפלסטינים ואת מאבקם הלאומי הוא לא דחף לשום מקום.

בקטע ארכיון נראה הרמטכ"ל שאול מופז מתיישב ליד שרון במסיבת עיתונאים ואומר לו, בעניין ערפאת, "צריך להעיף אותו". "אני יודע", מצחקק שרון. הם קובעים לדבר עוד בהמשך היום. ערפאת אכן עף, והפלסטינים עודם כאן. יוסי קופרווסר, ראש חטיבת המחקר באמ"ן באותם ימים, הכריז שתפיסת הנשק על ה"קארין איי" "הצילה את המדינה, בפירוש". המראיין אסף ליברמן מוודא כי שמע נכון, וקופרווסר מאשר שאכן שמע נכון. שטויות. היא הרי לא הצילה את המדינה, כי הנשק הזה (בניגוד לכיבוש) לא סיכן את קיום המדינה. הישג חשוב ב"מערכה שבין המערכות", מסכם מפקד נוסף בחיל הים, אליעזר "צ'ייני" מרום. איזו "מערכה שבין המערכות" בראשו? יש פה מערכה אחת רציפה, שכולה מבוי סתום.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ