פרשת אפי נוה |

צו איסור הפרסום בפרשת אפי נוה מגוחך, אבל ישראל אוהבת צנזורה

פרשת מעצר עורך הדין הבכיר, שידורי החדשות

רוגל אלפר
רוגל אלפר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נוה בבית המשפט, אתמול. הצו נגד במפורש את האינטרס הציבורי
רוגל אלפר
רוגל אלפר

צו איסור הפרסום שהוטל לבקשת המשטרה על פרטי פרשת מעצר עורך הדין הבכיר היה מגוחך, ולפיכך הוגחך. בכל משדרי הטלוויזיה שבהם נדון הסיפור עד הסרת הצו לוו הכתבות, הדיווחים ודברי הפרשנות בצילומים ובהקלטות של יו"ר לשכת עורכי הדין אפי נוה, והודגשה הברית הפוליטית שכרת עם שרת המשפטים איילת שקד והתפקיד המרכזי שמילא בהפיכה השמרנית שחוללה במערכת המשפט בעזרתו. בנוסף לזה, שודרו דברים מפורשים שאמרה שקד על יחסיה האישיים והמקצועיים עם נוה, ודווח כי בכוונתו לפרוש זמנית מראשות הלשכה ולהודיע על נבצרות. ב"גלובס" כבר פורסמה כותרת שכללה את הביטוי "פרשת אפי נוה". חברות כנסת מהאופוזיציה כשלי יחימוביץ' ומרב מיכאלי השתמשו בשמו ובתמונתו של נוה כדי לתקוף את שקד, כפי שעשו אלפים רבים ברשתות החברתיות. 

אין שום טעם בהטלת צו איסור פרסום אם הוא לא נאכף. מטרתו הרי איננה סתם לסרבל את השיח הציבורי בפרשה, שנראה במשך יממה עד להסרה כמין משחק חברתי שבו מתמודדים המתחרים ביכולתם לדון בה מבלי לומר מפורשות את שמו של החשוד המרכזי, ובו בזמן לספק לקהל כמה שיותר רמזים לזיהויו. צו איסור פרסום לא אמור להיות אתגר מטופש כזה. הוא נועד באמת ובתמים לאסור פרסום פרטים שמאפשרים את זיהוי החשוד המרכזי. לפי הקריטריון הזה, צריך היה לנקוט לאלתר הליכים נגד כל ערוצי השידור הישראליים בגין הפרת הצו. הם כמובן לא יינקטו, כי הצו היה אות מתה.

את מי בדיוק שירת הצו הזה? לא את חקירת המשטרה. ראש היחידה הארצית לחקירות הונאה, ניצב משנה יואב תלם, ביקש את הצו אישית. אם עשה זאת כדי להגן על החקירה, הרי שהצו נכשל. גם כשהצו היה בתוקפו לא היה בישראל אדם שרצה לדעת במי מדובר ולא ידע, והיו הרבה מאוד אנשים שלא היתה להם נגיעה לחקירה ושידעו מבלי שביקשו לדעת. הצו גם לא הגן בשום צורה על פרטיותו של נוה, אלא הפך אותו לגיבור של פארסה, ובכך הבליט עוד יותר את זהותו.

והצו נגד במפורש את האינטרס הציבורי. לציבור היתה זכות לדעת במי מדובר. העובדה שהציבור ידע, ואף ידע מה קשרי נוה עם שקד ובאיזו מידה הוא מזוהה עם הקדנציה והאג'נדה שלה, התאפשרה חרף ניסיון המשטרה למנוע ממנו את המידע החיוני. וניסיון המשטרה למנוע מהציבור את המידע היה בגדר רמיסה חמורה של עקרונות העיתונות החופשית בדמוקרטיה. עיתונות זקופה וחסונה איננה אמורה לשחק חתול ועכבר עם המשטרה וצווי איסור פרסום. אבל ישראל אוהבת צנזורה, ומשווה לה נופך של שעשוע. 

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ