היחיד שראוי לראיין את נתניהו הוא נתין של האח הגדול

ראש הממשלה בראיון ל"ליכוד TV", פייסבוק

שני ליטמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בנימין נתניהו ואלירז שדה
שני ליטמן

"בטח התעייפתם מערוצי התקשרות השונים. אז תקבלו חדשות מזווית אחרת, יותר חיובית, אמיתית", הבטיח אלירז שדה בפתח ה"ראיון" שלו עם ראש הממשלה בנימין נתניהו, כשהוא מייצר מיד את המשוואה: חיובי שווה אמיתי, ומה שלא חיובי - הוא בהכרח שקר. מיד אחר כך הפנה שאלה ראשונה, נוקבת, כיאה למעמד: "מה דעתך על האולפן החדש? אומרים שזה צפון קוריאה". נתניהו כמובן היה מוכן: "קשה להם לקבל את העובדה שאפשר להשמיע קולות אחרים... זה משגע אותם שאנחנו יכולים לדבר כמו שאנחנו מדברים עכשיו". הוא חזר על כך שוב ושוב בכל מיני וריאציות - הם, אותם, שלהם. האחרים, החייזרים, פלישת חוטפי הגופות. האויבים. למי כיוון? לתקשורת, כמובן. זאת שלפי כמות האנרגיה שהוא משקיע בטינופה, נדמה כי מתמודדת מולו בבחירות לכנסת.

אין בחירה סימבולית יותר מזו שעשה נתניהו כאשר החליט שמי ש"יראיין" אותו ב"ראיון" ה"אמיתי" שהחליט לתת לערוץ הטלוויזיה הפייסבוקי החדש של הליכוד, שבו אין "פייק" אלא רק "ניוז", יהיה אלירז שדה. אדם שהתפרסם בעקבות השתתפותו בתוכנית "האח הגדול". מי שהיה מוכן כבר להפקיר את עצמו פעם אחת לשליטתו של ערוץ טלוויזיה, בתוכנית ששמה הוא רפרנס למטאפורה התרבותית המפורסמת ביותר לשלטון טוטאליטרי - הספר "1984" - הגיוני שמכאן ואילך כל מיני סוגים של משטרת מחשבות ייראו לו כמו דבר מתקבל על הדעת. האם נתניהו שיחק במודע עם ההקשר הזה, של אלירז שדה כיוצא האח הגדול? או שסתם חיפש דמות מוכרת ועממית שתפנה אל לב מצביעי הדור הצעיר?

אסטרטגיית הקמפיין העיקרית, ועד כה הבלעדית, של נתניהו לקראת הבחירות היא סימון התקשורת כאויב היחידי שלו, והצגתה כמפלצת רבת זרועות, מתעתעת, שכל תוצריה הם שקר אחד גדול. במקום להתעמת עם הטענות נגדו, נתניהו פשוט בחר לערום את כל מה ומי שיוצא נגדו, ולהבעיר. האופן שבו הוא משנה את שפת הדיבור שמעצבת את המחשבה, מרוקן אותה מתוכן ויוצק תכנים חדשים - הוא תהליך יעיל ביותר שכבר נמשך כמה שנים. הקמתו של ערוץ טלוויזיה חדש, שנועד למטרת פרופגנדת בחירות, והצגתו החצופה כערוץ שמביא רק ניוז ללא "פייק", הוא עוד שלב בכיוון הזה.

הרי לכאורה, יכול היה נתניהו למצוא מישהו מבין אלה שמנשקים את כפות רגליו בשנים האחרונות, להביא אותו לנהל את ה"ראיון" הזה ולתת לפחות אשליה רגעית של ראיון בלי מרכאות. אבל אין מספיק מרכאות כפולות ומכופלות בעולם שיכולות לשקף את התעתועים על גבי תעתועים שבעזרתם מצליח ראש הממשלה לערער את קרקע המציאות, את אמות המוסר ואת ההיגיון הבריא, וכמו בספרו של אורוול, לבסס "שיחדש". והמטרה העיקרית כרגע, היא לא לסמן מהי תקשורת "אמיתית" לעומת תקשורת "שקרית", אלא פשוט מאוד, להרוג את התקשורת באשר היא.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ