זכותו של אבישי עברי. השכול לא קדוש. ומותר להשתמש בו בוויכוח פוליטי

סרטון הקברים של הליכוד, פייסבוק

רוגל אלפר
רוגל אלפר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
סרטון הליכוד TV
רוגל אלפר
רוגל אלפר

כל דף המסרים שהעביר אבישי עברי בסרטון הקברים של הליכוד היה סחורה סטנדרטית לגמרי, אפילו בנאלית בהקשר של תעמולת ימין. מה הוא כבר אמר? "מדיניות השמאל מייצרת מדינות שלמות של טרור על סף הבית ולפעמים בתוך הבית". זאת טענה עתיקה, שהושמעה כבר בעידן אוסלו ושוב אחרי ההתנתקות. "עוד ועוד אלימות, עוד ועוד הרוגים — זאת המשמעות של שלטון שמאל", הוא הסביר. זו הרי ההאשמה העיקרית של הימין נגד השמאל זה 25 שנה. אין בזה שום חדש.

עברי ציין "נזקים ביטחוניים כבדים שהסבה מדיניות השמאל". בנאלי. "המשמעות של ממשלת שמאל — הציבור שפן ניסויים במחיר של מאות הרוגים", הטעים. נו? לכן גורס הימין שהשמאל בוגד: הוא מוסר שטחי מולדת לאויב, ובגללו מאות אזרחים יהודים מתים. קשה להתפלץ מזה. זה לא מעורר תרעומת. הסרטון השדוף נחתם בהכרזה, "גנץ זה שמאל, ושמאל זה מסוכן". גם הצהרה זו כשלעצמה אינה נושאת שום בשורה או חידוש, והיא אפילו חיוורת. שמאל זה מסוכן? זהו? רק מסוכן? ניסוח ממלכתי.

אלא שהאמירה החלושה, "גנץ זה שמאל, ושמאל זה מסוכן", הושמעה ברקע צילום של שורות קברים בבית עלמין צבאי. השילוב בין הטקסט לתמונה — מה שנתניהו כינה בהודעת הגינוי שלו "עריכה" — הוא שעורר את העליהום בפיד. לא הקביעות של עברי כי שמאל זה "עוד ועוד הרוגים" או "מאות הרוגים". למה הקביעות האלה עוברות בשקט? כי הן חלות על אזרחים בלבד, על הציבור, שמשמש "שפן ניסויים במחיר של מאות הרוגים".

גם צילומים מפיגועי טרור נכללו בסרטון, וגם הם התקבלו בשקט יחסי. מסקנה: מותר לליכוד להאשים את השמאל במות מאות אזרחים ישראלים בפיגועי טרור. זה לגיטימי. אילו הקברים מאחורי עברי היו קברי אזרחים, נראה שהסרטון הזה היה מתקבל כלגיטימי. הסערה קמה כי הקברים הם של חיילים, חללי צה"ל.

באגדה המתחסדת והצבועה שמספרת לעצמה החברה הישראלית, צה"ל נמצא מעל הפוליטיקה — והשכול קדוש. עברי נפל במקרה הזה קורבן לקדושת השכול, שמונעת תדיר ויכוח נוקב על מה שחשוב באמת. כן, הוויכוח חייב להיות על שכול. יש נושא חשוב יותר להתווכח עליו? אני טוען שהימין הוא שמטפח כאן אתוס של פולחן המוות, שבמסגרתו מקריבים צעירים את חייהם למען המולדת. הטיעון שלי לגיטימי. עברי טוען שהשמאל אשם במות חיילים ישראלים. הוא טועה, אבל זכותו לטעון זאת. מה נטפלו לתמונה? היא בסך הכל נועדה להמחשה. יש להחזיר לעברי את חופש הביטוי שלו. אני סבור שהוא דמגוג ושהוא מסוכן — אבל השכול הוא נושא לגיטימי ואף חיוני במערכת הבחירות.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ