אין דבר כזה דור ה־Y (וגם לא דור ה־X ולא מילניאלים)

"וואי, וואי, וואי", 22:00, כאן 11

רוגל אלפר
רוגל אלפר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
"וואי, וואי, וואי". האדם נותר, פחות או יותר, כפי שהיה
רוגל אלפר
רוגל אלפר

אופנתי למתג דורות. יש בזה יתרונות ברורים לעולם הפרסום. קל יותר לשווק אורחות חיים, חלומות, זהות, מודלים לחיקוי, ערכים, אידיאולוגיה, תרבות ומוצרי צריכה לדור שמבודל מקודמיו — ושמבוסס לכאורה על מכנה משותף ייחודי, שהופך אותו לשונה באופן משמעותי ולפיכך לבעל צרכים שונים, מיוחדים, שיכולים לבוא על סיפוקם באמצעות מוצרים המיועדים לו ספציפית. אבל האמת היא שההגדרה הדורית היא במידה רבה עורבא פרח, ותקפה רק לתופעות שטחיות, בלתי מהותיות בעליל.

"דור ה־X", שאליו אני כביכול משתייך, מנהל כיום, באמצע החיים (לא ברור למה גיל 50 נקרא אמצע החיים; אם כבר מדברים על הגדרות, זו הגדרה אשלייתית שמדחיקה את הזקנה הממשמשת ובאה, אבל ניחא, הדחקה היא רק תכונה פאן־דורית אחת מני רבות), אורח חיים דומה מאוד לזה של דור הוריו, ה"בייבי־בומרז", המושתת על מה שפרויד כינה "משהו ומישהו" — קריירה וזוגיות. אולי החלפנו יותר קריירות ויותר בני זוג, אבל אנחנו מתפרנסים, מקימים משפחות ועושים ילדים. מי בכלל זוכר שפעם כונינו "סלאקרים". האיקסים התברגנו בדיוק כמו "דור ההיפים".

צר לי לבשר לבני ה–30, אבל הם לא דור, בדיוק כפי שהמילניאלים שבאו בעקבותיהם אינם דור. כולם מתברגנים. ב"וואי, וואי, וואי" נאמר עליהם שהם בליינים ונרקיסיסטים יותר, אפיון שנגזר ממציאות רוויית רשתות חברתיות. הנחת היסוד היא שקדמה טכנולוגית משנה את נפש האדם. אני טוען שזו תרמית גדולה, שמקורה בהומניזם, הסבור כי החברה האנושית משתפרת ומתקדמת. היא לא. הטכנולוגיה משתדרגת, זה הכל. האדם נותר, פחות או יותר, כפי שהיה. מטרותיו וצרכיו נותרים בעינם, רק האמצעים להשגתם משתנים. בני 30 מבלים יותר מהוריהם בנופשים ובבתי קפה, אבל אלה הבדלים קוסמטיים בלבד.

קחו הוכחה: הסדרה "חברים" עוסקת בדיוק בדמויות בגיל של "דור ה־Y" העכשווי — ומתמקדת באורחות חייהן, מאוויי קריירה ואהבה, חיפוש אחר אושר והגשמה עצמית. רייצ'ל, רוס וחבריהם נמנים עם "דור ה־X". זה לא ניכר בדמויות בשום צורה. והן נכתבו בידי תסריטאים מדורות קודמים בכלל. הדמויות מתנהלות בעולם נטול רשתות חברתיות. ומכאן שהוא לכאורה שונה לגמרי מזה של דור ה־Y. התודעה של הדמויות אמורה להיות אחרת לגמרי, בהתאמה. אבל "חברים" נהנית מפופולאריות עצומה, מתמשכת, וחוצת דורות: יש לי בת אחת מ"דור ה־Y" ואחת "מילניאלית", והן וכל חבריהן משוגעים על הסדרה הזו. לפי תיאוריית החלוקה הדורית, היא אמורה להיות זרה להם. אבל היא מדברת אליהם, ועליהם. פני הדור כפני פייסבוק ואינסטגרם — הרבה פחות ממה שנדמה. לטוב ולרע, לאורך היסטוריה בת אלפי שנים, רוב בני האדם דומים מאוד, לא משנה מתי נולדו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ