נתנאל שלומוביץ
נתנאל שלומוביץ

דונלד טראמפ הוא אדם הפכפך וחם מזג. על קים ג'ונג און אנחנו יודעים פחות, אבל מספיק כדי לקבוע שהוא גם חם מזג והפכפך. כשהצמד התאחד במפתיע על גבול הקוריאות, זה היה רגע היסטורי. כשטראמפ הפך לנשיא האמריקאי המכהן הראשון הדורך על אדמת צפון קוריאה, זה היה תצלום היסטורי. כשמדובר בשני מנהיגים בלתי צפויים שאוחזים בנשק גרעיני, קשה להמעיט בחשיבות מערכת היחסים הזו ביחס לעולם כולו. האם זו תחנה חשובה בדרך לפרס נובל או לפיצוץ ולחורבן טוטלי, אין לדעת. אבל אין ספק שזו היסטוריה.

אלא שעבור צופי תוכנית הבוקר "פאולה וליאון", הדיווח הדרמטי לא היה שיעור בהיסטוריה, אלא שיעור בצרכנות נבונה. רגע לפני שעברו למבזק, צמד המגישים שוחח עם דיאטנית קלינית כדי לדון בכובד ראש בדיאטת הדוקאן של קייט מידלטון. הדיון דיבר על בריאות, אך השורה התחתונה היתה צרכנית: האם משתלם לנו להשקיע בדיאטה הזו? באולפן הצטערו לקטוע את הדיון בשביל מבזק החדשות, אבל לא ראו הבדל מהותי בין שני הנושאים. דיאטה והיסטוריה.

קים וטראמפ בגבול בין צפון ודרום קוריאה, אתמולצילום: KCNA/רויטרס

בפנייתו אל המבזקן, פתח ליאון: "שיבל כרמי מנסור, יש לך שאלות לגבי דיאטת הדוקאן?" פאולה הרגישה צורך להגן על העיתונאי: "הוא לא צריך את הדיאטה — יש לו פי אלף יותר כריזמה מקייט מידלטון באצבע אחת שלו". מנסור המובך קיבל את המחמאה כמו אחרון המרואיינים: "וואו וואו וואו, איך אני אצליח לעשות מבזק עכשיו?" ואז, כמי שמכיר היטב את מעמדו בעולם הצרכני המופלא, מנסור ניסה למכור את מרכולתו: "דווקא יש מבזק שווה, חברים. אפילו היסטוריה".

משפט ותיק שמכיל בחובו תובנה פסיכולוגית חשובה קובע כי "כשיש בידיך פטיש, הכל נראה לך כמו מסמר". עבור תוכניות הבוקר, הפטיש הוא תמיד צרכני, והכל נראה כמו מסמר. ואכן, חילופי הדברים ביטאו במדויק את הריקבון וההשטחה הגלומים בפורמט המיושן של תוכניות הבוקר, שמתעקש לערבב הכל מהכל. חמור מכך, התוכנית ביטאה במדויק את יחסי הכוחות בין תפיסת המציאות הצרכנית שהשתלטה על החברה לתפיסת האמת המובסת. כשליאון ופאולה חמושים בפטיש צרכני, מנסור ליהק עצמו בהכנעה לתפקיד המסמר. הוא נראה כמי שמבין שמעמדו זהה כיום למגיש פינה על גאדג'טים או על עיצוב הבית. זה מחייב ממנו שורה תחתונה: לקנות או לא לקנות?

ליאון רוזנברג, בפברוארצילום: תומר אפלבאום

"דווקא יש מבזק שווה" אינו רגע היסטורי, אלא רק נקודת ציון קטנה ופתטית בתולדות העיתונות. בתוכנית שעבורה הכל הוא מוצר, העובדות הופכות לסחורה והעיתונאי הוא רוכל. דחיפת מבזקי חדשות אל תוך הפורמט הזה היא לא חדשה, אבל ניכר שמאזן הכוחות השתנה ללא היכר. תוכניות הבוקר תמיד היו שם כדי למכור, ואילו המפנה הוא מצד העיתונות. הניסיון למכור "מבזק שווה" מבטא הודאה בתבוסה. רק היום, אירוע היסטורי, יד ראשונה מדיקטטור ונשיא.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ