נתניהו מבלשט מקצועי. זה כוחו הגדול, וגם חולשתו

בנימין נתניהו בראיון לחדשות 12, מוצ"ש, 20:00

רוגל אלפר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתניהו במשרד רה"מ בירושלים, בשבוע שעבר
נתניהו במשרד רה"מ בירושלים, בשבוע שעבר צילום: יואב דודקביץ

הגיע הזמן לדבר על הבולשיט של נתניהו. לפי הגדרת הפילוסוף הארי פרנקפורט ל"בולשיט", נתניהו איננו סתם שקרן. מטרת השקרן כשהוא מספר שקרים היא לכסות על האמת, לטשטש ולהסתיר אותה. זו איננה מטרת נתניהו. נתניהו משקר לא כדי להסתיר את האמת, אלא בגלל שפשוט לא אכפת לו מה האמת. במלותיו של פרנקפורט, נתניהו (כמו טראמפ, אגב) "אדיש למצב העניינים האמיתי". הבולשיט שלו מכחיש ש"קיימות בכלל עובדות שאפשר באופן כלשהו לדעת או לקבוע אותן" וכן "שיש הבדל בין לצדוק ללטעות, ושאפשר למצער מעת לעת להבחין בין שני המצבים".

מאליו מובן שמטרת הבולשיט של נתניהו בהגדירו את הקורונה כ"אולי המשבר הגדול ביותר לאנושות מאז ימי הביניים" (או בגרסת הראיון שלו לחדשות 13: "המגפה הקשה ביותר שראינו מאז ימי הביניים") איננה להסתיר את האמת בנוגע לממדי מגפת השפעת הספרדית ביחס לקורונה או בנוגע לאסונות כבדים שחוותה האנושות מאז ימי הביניים - כמו שתי מלחמות העולם, עשרות המיליונים שסטאלין ומאו הרגו מקרב בני עמם, ומקרים של רצח עם בארמניה, רואנדה ועוד. הוא בעצם טוען שהאמת פשוט חסרת כל חשיבות, שאין דבר כזה עובדות ושאין שום הבדל בין לצדוק ללטעות. נתניהו איננו שקרן, אלא הוא מבלשט, קרי – אדם שמפיץ בולשיט.

אנשים במסכות בתל אביב, אתמולצילום: מוטי מילרוד

בתור שכזה, בהיותו מבלשט כרוני, הוא מסוגל פשוט להכחיש את אמיתות העובדות שעשויות לשמש להפרכת טענתו שמגפת הקורונה היא אולי המשבר הגדול ביותר לאנושות מאז ימי הביניים. קראתם "עובדות" אחרות בספרי ההיסטוריה? נתניהו, בתור מבלשט מקצועי, יכול פשוט להכחיש את אמיתותן או נכונותן. הרי מצב העניינים האמיתי לא מעניין אותו.

השקרן כן מתעניין במצב העניינים האמיתי: הוא יודע מהו, ומנסה להסתירו או לטשטשו. למבלשט לא אכפת מה מצב העניינים האמיתי. הוא אומר מה שבא לו. כי המבלשט בנוסח נתניהו וטראמפ מציב עצמו מחוץ למערכות האנושיות לבירור אמת ועובדות, מעליהן. בדיוק באותו אופן, נתניהו מציב עצמו מחוץ לשלטון החוק. הוא הריבון. הוא קובע מתי שורר מצב חירום שמאפשר לו להחריג את פעולותיו אל מחוץ לתחומי החוק והפיקוח של הרשות המחוקקת והרשות השופטת.

נתניהו ממקם עצמו מעבר להישג ידן של הרשויות המנהלות את הפעילות האנושית והחברתית. את הבולשיט שלו, כמו את הסמכויות שהוא נוטל לעצמו, והזכויות שהוא מקנה לעצמו, אי אפשר להגביל. בכך מחרב נתניהו הריבון את הפרוצדורות המוסכמות בחברה להכרעה בסוגיות של העברת שלטון, העמדה לדין, שלטון החוק וקביעת האמת. הוא הורס, בעצם, את המשמעות החברתית, המשותפת לכל הפרטים בחברה הישראלית. אין משמעות למצב העניינים האמיתי, אין משמעות לכתב אישום. המשמעות היחידה שתקפה היא החלטותיו בתור הריבון.

אישיותו של המבלשט הכרוני זהה לאישיותו של האדם שאין לו שום כבוד לחוקי יסוד ולשלטון החוק, ושרואה את עצמו מתפקד כראש ממשלה מעבר להחלטות הרשות השופטת והפיקוח של הרשות המחוקקת. בשני המקרים, נתניהו אינו כפוף לקריטריונים חברתיים מקובלים. לכן אי אפשר להאמין למלה שהוא אומר. בניגוד לשקרן, המבלשט אינו מחויב לעקביות. השקרן מחויב לגרסתו השקרית. הוא מכיר בקיומה של האמת ומטרתו לטשטש אותה. המבלשט לעומת זאת רשאי לומר דבר והיפוכו, כי הוא לא מכיר בקיומה של אמת או בקיומן של עובדות.

למבלשט כמו נתניהו לא אכפת אם הקורונה באמת מסוגלת להרוג מיליון ישראלים אם לאו. אכפת לו רק אם הקורונה מסוגלת כעת לקדם את האינטרסים שלו. לא אכפת לו אם גנץ הוא באמת פסיכופת מגמגם ואנס, כפי שטען במערכות הבחירות האחרונות, אם לאו. לא אכפת לו אם בורא עולם שעליו הוא אמר לדנה ויס שהוא סומך קיים או לא. המבלשט בורא את העולם של עצמו. זה כוחו הגדול. וגם חולשתו.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ