אברי גלעד, קבל אחריות על הדברים שאמרת במהלך ההתפרצות שלך

העולם הבוקר, 06:30, רשת 13

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אברי גלעד. "כיהודי לערבי"

אברי, אני רוצה להגיד לך, כיהודי ליהודי, שאכן התכוונת לערבים אזרחי ישראל כאשר אמרת כי "המצב הקבוע שלהם זה זעם. ולא סתם יש כל פעם יום זעם. תמיד הכעס. אין בפָּלטה, בארגז הכלים הרגשי שמה, אין שום דבר חוץ מכעס וזעם. ראית פעם הומור, חיוך, אהבה, נתינה, קבלה? משהו? תמיד הכעס הזה. בסדר, כועסים מעצם קיומנו כאן".

אמנם טרחת להתנצל לפניהם בפוסט בפייסבוק, ואמרת שאין צורך לשלוח לך "תמונות של רופאים, אחים, רוקחים וליצנים רפואיים ערבים". וטענת כי התכוונת "למצב הקבוע של זעם כלפי ישראל בפרלמנט הירדני". ואמנם נראה כי הערוץ שאתה משדר בו, רשת 13, מסתפק בהבהרה הפתטית הזאת שלך. אבל לי אין ספק שאכן התכוונת לערבים אזרחי ישראל, ואני גם אסביר לך למה.

אין ימי זעם בפרלמנט הירדני. הווי ידוע לך שימי זעם הם כלי שבאמצעותו הפלסטינים בגדה המערבית מביעים את מחאתם נגד מדיניות ממשל טראמפ כלפי הסכסוך הישראלי־פלסטיני. גם אין ימי זעם בארמון המלוכה הירדני. אני גם די בטוח שמעולם לא ציפית לקבל מהפרלמנט הירדני "הומור, חיוך, אהבה, נתינה וקבלה". אלה אינם דברים שאדם מצפה, באופן כללי, לקבל מפרלמנט — לא בירדן ולא בשום מקום אחר. אתה לא קם בבוקר ואומר לעצמך שאתה זקוק לקצת אהבה והומור מהפרלמנט הירדני, נכון?

יש עוד פגם בהתנצלות שלך. אמרת במפורש כי זעם הוא "המצב הקבוע שלהם". התנסחת בלשון רבים. התכוונת שזה המצב הקבוע של חברי הפרלמנט הירדני? זה נשמע קלוש מאוד. את דבריך הפנית לפעיל החברתי אחסן חלאילה, ופתחת אותם במלים "כיהודי לערבי". הדגשת שאתה פונה אליו כאל ערבי, בתור יהודי. היה חשוב לך מאוד להטעים את עובדת היותך יהודי, ואת היותו ערבי. וגם יחטא לאמת לתאר את התנהגותך כדיבור. מדויק יותר לומר שהיתה לך התפרצות, שבמהלכה שכחת לצנזר את עצמך.

המלך עבדאללה נואם בפני הפרלמנט בעמאן, בנובמבר. אין ימי זעם בפרלמנט הירדניצילום: Raad Adayleh / AP

תהיה גבר, אברי. קבל אחריות על הדברים שאמרת במהלך ההתפרצות שלך. לא סביר שבגלל שהיית בשידור חי, התכוונת לפרלמנט הירדני אבל יצא לך שאמרת ערבים בטעות. המרחק בין "הפרלמנט הירדני", גוף ספציפי מאוד, לבין "הערבים", תואר כוללני מאוד, הוא עצום. סביר שדווקא בגלל שהיית בשידור חי, ובגלל שהיתה לך התפרצות שבמהלכה לא שלטת בדבריך, אמרת את מה שבאמת התכוונת לומר — ערבים — ולא מה שנחשב תקין לומר.

אני מבין מהפוסט שלך שכעת אתה מאשים את "השמאל הרדיקלי ברחבי העולם" בסערה שקמה ברשת. שוב הכל אשמים חוץ ממך. הייתי מעריך אותך הרבה יותר בתור יריב אידיאולוגי לו היית עומד מאחורי דבריך, במקום להתחמק בתירוצים עלובים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ