מיהו פרויקטור הקורונה לעומת אלוהים? מהו פרופסור חי לעומת רב מת?

חמש עם רפי רשף, 17:00, חדשות 12

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עו"ד נתן רוזנבלט בחמש עם רפי רשף, אתמול

בקטע ממסיבת העיתונאים האחרונה של פרויקטור הקורונה, פרופ' רוני גמזו, הוא נראה מיואש ומתוסכל מממדי ההדבקה בחברה החרדית. הוא והממשלה שוקלים להטיל סגר על הציבור במשך החגים, בעקבות ממדי ההדבקה בחברה החרדית ובחברה הערבית; הפוליטיקאים החרדים מדגישים שמבחינתם, הזכות להתפלל שקולה לזכות להפגין (ומכאן שמשטר הדת חשוב בישראל לא פחות מהמשטר הדמוקרטי).

בעת הצפייה בראיון עם עו"ד נתן רוזנבלט, חסיד ברסלב שמתעתד לנסוע גם השנה לאומן, הרהרתי בכך שבזמן שיעלה שם לקברו של רבי נחמן כאדם חופשי, מאוד יכול להיות שאני אהיה נתון כאן בסגר.

אבל בהשקפת עולמו של רוזנבלט, צרכיי בטלים בשישים לעומת צרכיו. "קורונה זה באמת עניין קטן", הוא הסביר, "לעומת העניין הגדול של הנסיעה לאומן". יש להניח שגם ישיבתי בסגר בגלל התחלואה במגזר החרדי היא עניין קטן לעומת ענייניו הגדולים, וכך גם הנזק הכלכלי האדיר שיסב סגר נוסף למאות אלפים שיאבדו את פרנסתם בגלל שרוזנבלט פשוט חייב לנסוע לאומן, ומה שרוזנבלט עושה חשוב יותר. חשוב יותר למי? קודם כל לרוזנבלט. אבל גם לאלוהים.

יהודים מתפללים באומן באוקראינה, ב-2018צילום: Sean Gallup / Getty Images IL

"אם אני אגיע או לא (לאומן)", אמר, "אתה יודע, זה לא בשליטה שלנו", והצביע לעבר השמיים. אלוהים שולט. מי זה פרויקטור הקורונה לעומת אלוהים? מה זה פרופסור חי לעומת רב שמת לפני מאות שנה? אפשר היה לחשוב שהשאלה האם לעשרת ילדיו של רוזנבלט תהיה "שנה טובה ומתוקה", לשונו, תלויה יותר במעשי הפרופסור החי מאשר במעשי הרב המת, אבל רוזנבלט יודע אחרת. לדבריו, דווקא בגלל שיש לו עשרה ילדים, "אני צריך לנסוע ולהתפלל עליהם והם זקוקים לתפילות וזקוקים לשנה טובה ומתוקה וזאת הדרך".

רוזנבלט משוכנע שיש אלוהים בשמיים ושהדרך הכי טובה להשפיע על המציאות ולייצר בה מצב שבו לילדיו תהיה שנה טובה ומתוקה היא לנסוע לאומן ולהתפלל על קברו של רב מת. בעת המגפה השחורה במאה ה–14 נהגו תושבי אירופה להשתטח על משתנות ציבוריות מזוהמות ולהריח את אדי השתן מתוך אמונה שאלה יחסנו אותם מפני המחלה האיומה. כשאנשי דת ו"אלוהים" רושמים מרשמים לשנה טובה ומתוקה, התוצאה היא אסון.

הסיכוי של אותם אדי שתן לספק את אותן סגולות אימוניולוגיות שיוחסו להם שווה ערך לסיכוי של רב מת לספק שנה טובה ומתוקה לילדים חיים בישראל. רוזנבלט, למרבה הצער, עושה שטויות. בנוסף, המשטר הדמוקרטי הוא עניין ציבורי, ואילו אמונה דתית היא עניין פרטי. הפגנה יכולה להתקיים אך ורק בפרהסיה, והזכות להפגין קודמת לזכות להתפלל בבית הכנסת. ישראל תישאר מדינה אדומה כל עוד נלחמים במגפה בשיטות של ימי ביניים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ