תמונת מצב עגומה של עולם שחור ולבן

גילי איזיקוביץ
גילי איזיקוביץ
סוזן קלצ'י ווטסון ב"בין העולם וביני". חוויה של ציבור שלם
גילי איזיקוביץ
גילי איזיקוביץ

כשראה אור ב–2015, הפך הממואר "בין העולם וביני" את כותבו, העיתונאי והמסאי טא נהסי קואטס, לאחד השמות המעניינים ביותר בקרב הוגים באמריקה העכשווית. קואטס, בנם של פנתר שחור ומורה לספרות שגדל בשכונה אלימה בבולטימור, כתב בו לבנו בן ה–15. היה זה מכתב גלוי לנער שבגילו הצעיר כבר חזה במקרים לא מעטים של מוות שנגרם לקורבנות תמימים בגלל צבע עורם הכהה. זועם, פאסימי, אבל ומפוכח, כתב האב לבנו על חיים בגוף שחור באמריקה שלכאורה תיקנה את פערי הזכויות הגזעיים שבה עשורים לפני שנולד.

"בין העולם וביני" יצא בתקופת כהונתו של הנשיא אובמה, ואפשר שהעובדה שבבית הלבן ישב באותה עת אדם שחור היא שאיפשרה למסמך הזה לקבל את התהודה שקיבל. כנראה שהבחירה בטראמפ אחריו והגזענות הגלויה והאלימות שנחשפו בעקבותיה, היא שהפכה את הממואר ההוא לסרט. היום יעלה לפלטפורמות ה־VOD של יס והוט ולסלקום tv ספיישל הטלוויזיה המבוסס על הספר, ועבור מי שלא קראו את הממואר — ולמען האמת גם עבור מי שכן — מזמנת הצפייה בו חוויה מיוחדת. זה קורה מפני שיוצרי הספיישל הזה, קואטס עצמו, דיוויד טיג והבמאית קמילה פורבס, בחרו להעביר את המונולוג הארוך שהוא מורכב ממנו באמצעות שורה של שחקנים.

מה שנכתב במקור כחוויה אינדבידואלית, שגם ספגה ביקורת כפסימית מדי, הופך בפיותיהם של שחקנים מצוינים (בהם, בין היתר מהרשלה עלי, אנג'לה באסט וקנדריק סמפסון) לחוויה של ציבור שלם. תמונת מצב עגומה שבין העולם ובינם.

"בין העולם וביני", סלקום tv, יס VOD, הוט VOD

תגובות