טראמפ אובחן כבלתי כשיר, ומה לגבי נתניהו?

"#לא כשיר: הפסיכולוגיה של דונלד טראמפ", יס וי.או.די

רוגל אלפר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מתוך "לא כשיר". האם האבחון של הנשיא חל על רה"מ?
רוגל אלפר

סרט התעודה "#לא כשיר: הפסיכולוגיה של דונלד טראמפ" עוסק באבחונו של טראמפ כנרקיסיסט ממאיר על ידי עשרות אלפי אנשי בריאות נפש אמריקאים שחשו כי זו חובתם המוסרית והמקצועית להזהיר את הציבור מפני השלכות הפרעת האישיות שבה לוקה הנשיא. אשר לאי־נוחות האינסטינקטיבית כלפי אבחונו הפסיכיאטרי של אדם על ידי אנשי מקצוע שמעולם לא נפגשו עמו או טיפלו בו: זה אכן נשמע, על פניו, כשרלטנות; אבל הסייג הזה מופרך, כפי שהסבירו הפסיכיאטרים שהתראיינו לסרט, שכן האבחנה נעשית על פי קריטריונים אובייקטיבים שמאוששים אך ורק באמצעות התנהגות שניתנת לצפייה. דווקא במפגש אישי, טענו המומחים, מסוגל הפציינט להערים על מאבחניו. במקרה של טראמפ קיימות עדויות בלי סוף — ראיונותיו, הופעותיו הפומביות וציוציו. זה נכון גם לגבי נתניהו.

לפי הסרט, טראמפ סובל מהפרעת האישיות החמורה והמסוכנת מכולן — נרקיסיזם ממאיר. היא מורכבת מארבעה יסודות: נרקיסיזם, פרנויה, הפרעת אישיות אנטי־סוציאלית וסדיזם. אבל עזבו את טראמפ. הוא לעת עתה בדרך החוצה. מה עם נתניהו? אינני פסיכיאטר, ואיני רשאי לאבחן את ראש הממשלה, גם לא על סמך התנהגותו המתועדת והגלויה לכל. אבל אני עיתונאי, ואני רשאי לשאול האם האבחון של טראמפ חל גם על ראש הממשלה.

על הנרקיסיזם של נתניהו אין עוררין. הוא בא לידי ביטוי במגלומניה שלו, בהאדרתו העצמית הבלתי נלאית ובאופן שבו הוא תמיד העיקר, בכל הקשר ומצב — משבר הקורונה, אזכרה לרבין, אני ואני ואני. פרנויה: נתניהו משוכנע שהוא קורבן רדוף ושנרקמו נגדו מזימות קונספירטיביות בפרקליטות ובמשטרה, בראש של דוד לוי ב-1993 ("הקלטת הלוהטת"), בתקשורת הישראלית, ואיפה לא. הפרעת אישיות אנטי־סוציאלית: נתניהו משקר כל הזמן, לכולם; שקרן פתולוגי; הוא מנצל אנשים אחרים (גנץ, וכל פוליטיקאי שאי־פעם שיתף עמו פעולה) ומפר חוקים ונורמות — ראו תיקי האלפים שסיבכו אותו בפלילים, והתעקשותו שזכותו להמשיך לכהן כראש הממשלה ולבטל את משפטו.

הוא לא חש כל אשמה או חרדה בשל מעשיו ההרסניים, ולכן לא מתקשה להמשיך לתפקד מבחינה רגשית בנסיבות הנוכחיות. וגם הסדיזם שלו מתועד היטב: הנאתו מהעלבה, השפלה ופגיעה בזולת. בהיבט זה יש לציין את ציוצי בנו יאיר, כזרוע סדיסטית נוספת שלו. כמות ההשפלות שנהנה יאיר להטיח בשנים האחרונות באנשים שחולקים על דעת אביו שנייה כנראה רק לזו של טראמפ עצמו, ומהווה דמוניזציה שלהם, מאפיין נוסף של הפרעת האישיות המדוברת. נתניהו שיעבד בשנתיים האחרונות מדינה שלמה לצרכיו הפרטיים, ועוד זרועו נטויה. אם זו לא הפרעת אישיות אינני יודע מה כן, וטוב יהיה שפסיכיאטרים ישראלים ינהגו כעמיתיהם האמריקאים וישמיעו קולם בנושא.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ