מביטים לחנוכה ורואים סגר, מביטים אל האופק ורואים נתניהו

סיקור דיוני קבינט הקורונה, ערוצי השידור

רוגל אלפר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתניהו. מתברר שמאום אינו מפילו
רוגל אלפר

בנימין נתניהו נכשל שוב. הוא לא דאג לאכיפה דיפרנציאלית שמתמקדת במוקדי תחלואה. הוא לא מנע כניסה סיטונאית של נגיפים מחו"ל. ולא שיש הרבה שערי כניסה לישראל. כאן לא סין, רוסיה או ארה"ב. יש רק שער כניסה אחד ויחיד: נתב"ג. ואפילו אותו לא הצליח נתניהו לאבטח נגד הקורונה.

היו לו עשרה חודשים. והם לא הספיקו לו. הוא לא הצליח. זה גדול עליו. ניהול המדינה פשוט גדול עליו. יותר מ–15 שנה בשלטון לא הספיקו לו כדי להתמקצע בתפקיד מנהל המדינה. אין קטיעה אפקטיבית של שרשרות ההדבקה. אין אכיפה דיפרנציאלית, ולא זו בלבד אלא שבקושי יש אכיפה יעילה כלשהי. ומאחר שנתניהו נכשל שוב, ישראל בדרך לסגר. כצאן מובל לטבח.

ירושלים, אתמולצילום: אוהד צויגנברג

זה הפתרון היחיד שנתניהו מסוגל להצליח בו: כליאת אזרחי מדינתו בבתיהם למשך שבועות. ובכל פעם הוא הופך אותם לעניים יותר ולמדוכאים יותר. הוודאות הראשונה של חדשות היום היא שיהיה סגר שלישי. הוודאות השנייה היא שנתניהו יישאר בשלטון.

הייתי מהאנשים שסברו כי הכישלון הקולוסלי בטיפול במגפה יפיל את נתניהו. לרגע אחד, בסביבות תחילת הסגר השני, היה נדמה שמשהו זז במדינה, שיחס הציבור אל נתניהו אינו כתמול שלשום, ושהאומניפוטנטיות הפוליטית שלו התפוררה. אך טעיתי.

גם טראמפ נכשל כישלון מחפיר בטיפול בקורונה, והתברר שזה לא השפיע על ההצבעה למענו בקלפי. נראה שעם קורונה לא מחליפים שלטון. הציבור רואה בנגיף מעין פורס מז'ור, כמו סופת הוריקן. כוח טבע הרסני שאינו נתון לשליטת אדם. ובמקרה של נתניהו, מתברר שמאום אינו מפילו: לא כתבי אישום פליליים חמורים, ולא כישלונות ניהוליים מחפירים שפוגעים קשות באזרחים.

טראמפ בבית הלבן, אתמולצילום: Patrick Semansky/אי־פי

אזרחי ישראל מצאו דרך לקיים שיטת משטר דמוקרטית אך בו בזמן לרוקן אותה כליל מתוכן ומנשמה. כשאותו מנהיג נבחר פעם אחר פעם, למרות כישלונותיו ושחיתותו, השיטה חדלה להיות דמוקרטיה. רצון העם אינו דמוקרטי. בפועל מדובר בדיקטטורה עם יח"צ.

את זה הבינו במדינות שמגבילות את מספר הכהונות המותר למנהיגים. נתניהו שולט לבד. הוא אינו מתייעץ עם שרים, גם לא עם בכירי הממסד הביטחוני. מדהים איך מינף ממשלת אחדות, שאמורה לבזר שליטה, לידי ביצור שליטתו הבלעדית בכל מוקדי הכוח. גם את המחאה העזה כלפיו שרד.

כל ישראלי שמתנגד למשטר היחיד של נתניהו חווה מדי פעם בפעם רגע כזה, שבו מתחוור לו — באותו הלם של הבנה שמכה בנו בשנייה שבה אנחנו מפענחים פתאום חידה נפשית המסבירה את מסלול חיינו, או קולטים נוסחה בתאוריה מתמטית שניסינו ללמוד — שנתניהו ישלוט לאורך זמן שנראה כנצח. נקעה הנפש. מביטים לחנוכה ורואים סגר, מביטים אל האופק ורואים נתניהו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ