עומדים שני חיילים בציוד קרבי מלא. הם טוענים שחשו סכנה לחייהם, לא ברור למה

סיקור הפיגועים בגדה המערבית, ערוצי השידור

רוגל אלפר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רוגל אלפר

للمقالة بالعربية: أطلفوا النار عليها كما لو كانت واوِية مصابة بالكلب

"היו מקומות שיש נערה בת 13 שמחזיקה מספריים או סכין", אמר ב–2016 הרמטכ"ל אז גדי איזנקוט, "לא הייתי רוצה שחייל יפתח באש וירוקן מחסנית על נערה כזאת... אלא יפעיל את הכוח הדרוש לביצוע המשימה". נשים כרגע בצד את העובדה שהמשימה עצמה היא אכיפת משטר כיבוש ואפרטהייד, ושהחייל אינו אמור להיות שם כלל. הטיעון של איזנקוט מוסרי, לא מבצעי. ולצורך העניין אין שום הבדל בין נערה בת 13 חמושה במספריים לאישה מבוגרת בת 60 חמושה בסכין.

צפו בסרטון שצולם בצומת גוש עציון ביום ראשון. ראו כיצד היא מתקרבת אל החיילים באטיות מהוססת. ניכר כי מצבה הגופני שברירי. הליכתה נרפית. היא אוחזת בסכין כהולכת בשנתה. אין היא מסתערת לעבר החיילים, וגם לא מניפה את הסכין. בסוף הסרטון נשמעות שתי יריות, ולאחריהן האישה נראית שכובה על הארץ ללא ניע. צה"ל טען כי נורתה בפלג גופה התחתון. בבית החולים שערי צדק אמרו כי ספגה פגיעה גם באזור החזה. מאחר שמתה, אני מאמין לבית החולים.

לדברי אחיה היא היתה מובטלת וסבלה מדיכאון וחרדה, וניסתה להתאבד לפני כמה שבועות. יממה לפני שנורתה נכתב בדו"ח במרכז לבריאות הנפש שבו טופלה כי התייסרה במחשבות אובדניות.

כמו האוטיסט הפלסטיני שנורה למוות בעיר העתיקה לפני שנה, איאד אל־חלאק, היא מחלכאי ונדכאי החברה, חסרת אונים, שנמחצה באלימות חזקה ממנה מאות מונים. שניהם נהרגו מפני שהיו ערבים.

מח"ש מכנה את מות אל־חלאק "המתה בקלות דעת". גם האישה הומתה בקלות דעת. השוטר שהרג את אל־חלאק יועמד לדין. גם את החיילים שירו בה יש להעמיד לדין. גם אם לא הרגו אותה במזיד, למצער ידעו החיילים שירו בה למוות כי היא עלולה למות, וראו שהיא איננה מסוגלת לפגוע בהם, אף שאחזה בסכין. סכין כשלעצמה איננה חפץ מסוכן. השאלה מי מחזיק בו. צעיר חזק ומהיר בן 25 שמניף סכין ומסתער על חיילים בהתקף אמוק הוא מסוכן. אישה חולה בת 60 שאוחזת בסכין איננה מסוכנת.

עומדים מולה שני חיילים בציוד קרבי מלא, חובשי קסדות, מכוונים לעברה רובים ואצבעותיהם על ההדק. המחסניות בפנים. כשהם יורים מעל לראשה, היא נבהלת. הם טוענים שחשו סכנה לחייהם. לא ברור למה. אין פה שום ספק: אובייקטיבית, היא איננה מסוגלת להזיק להם. אפילו לא לשרוט אותם. שערה מראשם לא תיפול. הם מסוגלים לנטרל אותה בקלות. והם לא לבד בצומת. יש שם חיילים נוספים. אז הם צעקו לעברה לעצור. ירו באוויר. ואז פשוט הרגו אותה. ירו בה כמו בנקבת תן חולת כלבת.

للمقالة بالعربية: أطلفوا النار عليها كما لو كانت واوِية مصابة بالكلب

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ