שידורי עשור ל-9/11, כל הערוצים

מורן שריר - צרובה
מורן שריר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מורן שריר - צרובה
מורן שריר

אמש ציין העולם עשר שנים לאסון התאומים ולנו פה בארץ ויתרו על ערב שידורים מיוחד. בערוץ 2 שודרה "צחוק מעבודה", תוכנית הומור שדווקא עשויה להתאים לימי אבל וזיכרון ובערוץ 10 שיבצו את "24/7 הדור הבא", דקת דומייה באורך שעה וחצי. לא משנה מה היו הטיעונים להתעלמות הפריים טיים מהיארצייט העולמי (זה כבר לא מעניין אף אחד, לא צריך לתת לטרור לנצח, יש לנו 13 פיות להאכיל במתחם "24/7"), אי אפשר לטעון שאירועי 11/9 אינם רלוונטיים לחיינו הנוכחיים.

סדרת מפגעי הטרור שתיזמרה אל-קאעדה לפני עשור היא הפיגוע הארוך בהיסטוריה והוא נמשך עד היום. על כך יעידו טרטורי האבטחה האין-סופיים בשדות התעופה והמלחמות המתמשכות באפגניסטאן ועיראק. הדי הפיגוע נוכחים גם במלחמה על התודעה הציבורית. כך גילה אתמול יונתן, המאבטח שחולץ מהשגרירות הישראלית בקהיר. אמש בחדשות 10 הפתיע רובי המרשלג את יונתן בביתו. המאבטח, אדם צנוע שלא מחפש כותרות, ביקש בנימוס שיניחו לו. התמונה ששחררה שלשום לשכת נתניהו, שבה נראה ראש הממשלה עוקב אחרי חילוצו של יונתן ועמיתיו מקהיר, נראתה כמו חיקוי צולע ומפוקסל של הצילום מחדר המצב בבית הלבן בעת חיסול בן לאדן.

התיעוד של הנשיא אובמה מפקח על הריגת בן לאדן ייצג סגירת מעגל (אחד מרבים) בניסיון לנצח במלחמה שנפתחה ב-11/9. הצילום של נתניהו לעומת זאת נראה כמו תיעוד של פתיחת מעגל דמים נוסף שסופו לא ברור. יונתן הוא גיבור מזדמן שנוצל על ידי מנגנון התעמולה של לשכת ראש הממשלה. לא במקרה נבחר אותו יונתן, ששמו מהדהד את אחיו של ראש הממשלה שנפל במלחמה בטרור. כמו בסרט הציני "לכשכש בכלב", לשכת ראש הממשלה בראה גיבור כדי שהעם יישא אליו עיניים במקום למחדלי המנהיג.

הערוץ הראשון עשה אתמול את המוטל עליו והעביר משדר מיוחד שכלל גם את טקס הזיכרון בגראונד זירו. המשדר באורך שעתיים וחצי ובהגשת דוד ויצטום ואורן נהרי, היה רציני ומעמיק. הוא עסק בהקשרים רחבים של הפיגוע בתאומים וכמצופה מערוץ ציבורי, סירב להיגרר לאזורים סנסציוניים. עם זאת האינטרס של הערוצים המסחריים להקדיש ערב שידורים ל-11/9 היה צריך להיות לא ציבורי אלא כלכלי. גם עשר שנים אחרי, הצופים עוד לא שבעו מתמונות של מטוסי בואינג משמידים גורדי שחקים בלב מנהטן. הניחוש שלי הוא שסרט תיעודי זר על אסון התאומים היה עולה גרושים וגורף רייטינג יפה. שני סרטים כאלה שודרו ב"יס דוקו" ובערוץ 8, ולמען האמת לא היו מרשימים בשום אופן. מה שכן בלט אתמול ביס דוקו זה שמישהו חמד לצון ושיבץ בלילה את הסרט "סקס עם תאומים". גם זו כנראה הנצחה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ