מורן שריר - צרובה
מורן שריר

חמודים השדים הקטנים של מפעל הפיס. הם שובבים, מצחיקים ומרעננים במניאקיות שלהם. מאז שהושקו, יוצאים מגדרם כדורי הלוטו הזדוניים לעזור לאזרחים חסרי אונים. בפרסומות הראשונות טיפלו הממזרים הקטנים בבעל בית קמצן, במנהל בנק קר לב ובמחנכת מזלזלת מימי התיכון. המסר היה ברור - הכסף מסדר אותך בחיים. אם תזכה בלוטו, לא תהיה נתון לחסדיו של בעל דירה קפריזי כי יהיה לך נכס משלך. אם תהיה מיליונר, מנהל הבנק לעולם לא יצחק לך בפרצוף. אם תעשה את המכה, יסתכלו עליך אחרת בפגישת מחזור בבית הספר.

הפרסומות החדשות בקמפיין של מפעל הפיס לוקחות את הקונספט המקורי ומותחות את הנחת היסוד שלו. באחת מהן מתעקשת דיילת קרקע קטנונית כי מזוודה ששוקלת 21 ק"ג חורגת מהמשקל המותר. שדוני הלוטו נכנסים לתמונה, ובלי לשאול שאלות מעמיסים אותה בטיסת מטען לעולם השלישי. בפרסומת שמשודרת בימים אלו, השדונים מוציאים פתווה על חבורת בריונים שמציקים לזוג רומנטי בחוף הים. הפרסומות החדשות לא עוסקות בדרכים בהן כסף יכול לשפר את החיים, אלא מציגות תמונה לפיה הכסף דורס כל הפרעה שעומדת בדרכינו. איך אמורה זכייה בלוטו למנוע מערסים להציק לנו בחוף הים? רק אם הפרסומת רומזת שכשתהיה מולטי-מיליונר תוכל לספח לביתך חוף פרטי תוך צפצוף על החוק, על הרשויות והארגונים הירוקים. כנ"ל לגבי המזוודה בנתב"ג. אם יהיה לך מטוס פרטי, לא תצטרך לציית לחוקי הבטיחות של רשות שדות התעופה. גם לא תצטרך להיתקל בדיילת הקרקע, בחב"דניק שמשדל אותך להניח תפילין, ובישראלים מעצבנים לפני העלייה למטוס. לא תצטרך לראות איש מלבד אלו שמשרתים אותך ומתחנפים אליך.

כדורי הלוטו הם הדחף האלים שפועם בנו. כולנו רוצים מדי פעם לחנוק את מנהל הבנק או לנקום במורה מי"א, אבל החברה מדכאת את היצר הזה. הכדורים (הכסף) מאפשרים לנו להוציא לפועל את המזימות שאמורות להישאר בצד האפל של המוח. לרוב, פרסומות ללוטו מציגות עולם חיובי שבו אנחנו מגשימים פנטזיות כמו רכישת יאכטה או וילה. הפעם הכסף עוזר להגשים תשוקות כמוסות ואלימות. הוא עוזר להעלים את האנשים שמפריעים לנו. את הבוסים, הקולגות, הפקידים, את המרחב הציבורי כולו. הכסף מסייע להתעלות מעל לחוקי המדינה ומגבלות החברה. ידוע שכסף נותן חירות ועצמאות. חירות מתלאות החיים, עצמאות מהשיעבוד לעבודה קשה. הפרסומות של הלוטו רומזות שהחופש הכלכלי משחרר אותנו גם מכבלי החברה. שכסף נותן לנו אור ירוק לעשות מה שבראש שלנו, שהוא כמו כרטיס "צא מהכלא" במונופול. הקמיעות של מפעל הפיס הם חידוש חמוד בנוף הפרסומות. הדורסנות שהם מביאות אתם היא לא חדשה ולא חמודה. כסף זה בסדר גמור, כל עוד הוא לא בא במגע עם בני אדם.

כתבות מומלצות

מנהיג מפלגת חוק וצדק ירוסלב קצ'ינסקי בוורשה, בפברואר

האיש החזק בפולין לעג לטרנסים: "אני לא ולדיסלב, מעכשיו אני זושה"

מפגינה בעד הזכות להפלות מחוץ לבית המשפט העליון בוושינגטון

לא להאמין, אבל בחשיכה הזאת אפשר בכל זאת למצוא נקודת אור

מתוך "אלביס". בלי גילויים סנסציוניים

כמי שהיה עד לתופעת אלביס בשנות ה-50, אני ממליץ על צפייה בסרט

Myvatn, Iceland

הרוחות כמעט העיפו אותנו, הנוף פיצה על הכל: טיול בצפון איסלנד

הזמרת תמר אייזנמן
תל אביב 
תא
תא
מוסיקה
מוזיקה

"אני לא בת 21 שבאה לכבוש את התפוח הגדול. באתי לתת בו ביס"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ