ברוכים הבאים למטבח, היום מלחמה

מבזק חדשות, ערוץ 10, 19:00

מורן שריר - צרובה
מורן שריר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מורן שריר - צרובה
מורן שריר

מבזק חדשות הוא מזבח לקורקטיות האנושית. קריין קר מזג מקריא ידיעות שנוסחו באופן מאוזן ונטול פרשנות, ומשתדל שלא למצמץ. הקריינים, שלפעמים אפילו לא טורחים להעמיד פני אנוש, הם צינור חדשות רהוט ולא אמור להיות להם אופי. במקרים מסוימים, אם האייטם המסיים הוא ידיעת צבע על שני דולפינים שהתחתנו באוסטרליה או סרטון אינטרנט של תינוק הנוהג בגילופין, הקריין ירשה לעצמו לשחרר חיוך קטן כדי שנבין שמדובר באיזוטריה. באותו רגע, אמו אשר צופה בבית תנשום לרווחה, לבנה יש דופק.

על הרקע הזה בולטת החריגות של מבזק 19:00 של ערוץ 10. בערוץ הוחלט כבר לפני זמן מה לוותר על הפורמט הסטנדרטי, ולהעמיד פנים שהם משתפים אותנו בהכנות למהדורה המרכזית. אמש פתחה המגישה הקבועה של הרצועה, רומי נוימרק, את המבזק כך: "ערב טוב לכם. השעה שבע, שעה טובה לעדכון קצר כמדי יום, בנושאים ובכותרות שעליהם עובדים ממש עכשיו במערכת חדשות עשר". אם כך, לא מבזק חדשות אלא משדר מאחורי הקלעים. תכירו, ככה אנחנו עושים חדשות.

הפורמט החדש הופך את נוימרק ממבזקנית למגישה. במקום שהיא עצמה תקריא את הידיעות כמקובל, נוימרק פונה לכתבי חדשות 10 השונים ומקבלת מהם דיווחים. אמש, במהלך עשר הדקות של המשדר, היא הספיקה לשוחח עם חמישה כתבים שונים. לא היתה לכך הצדקה עניינית, אף אחד מהם לא דיווח על אירוע מתגלגל. רובי המרשלג למשל, עמד מחוץ למסגד השרוף בטובא זנגרייה והודה שכלום לא קורה שם באותם רגעים. גם לראש דסק הבריאות הילה אלרואי (אני תוהה כמה אנשים עובדים תחתיה בדסק הבריאות של חדשות 10. חמישה? תריסר? שבעים וארבעה?) לא היה מה לחדש. נוימרק עצמה יכלה לדווח מהאולפן על הקיפאון במו"מ עם המתמחים המתפטרים, אבל התמונה של אלרואי עם מיקרופון ביד מחוץ לבית הדין לעבודה נתנה אשליה שקורה משהו חשוב. כשפנתה נוימרק לכתב הכלכלי מתן חודורוב בשדרות רוטשילד, התבדחה והודיעה שהוא, בניגוד למאהל המחאה, לא מתפנה מהשדרה. מעבד הנתונים של החודורובוט זיהה שנוימרק מתבדחת והגיב בחיוך רחב.

הניסוי של חדשות 10 מעניין. מטרתו לחזק את הזהות של הצופה עם המערכת. הם מעמידים פנים שהם משתפים אותנו בהכנת המהדורה, וכך מנסים להתחבב עלינו וליצור מחויבות להישאר ולצפות במהדורה של שמונה. זה קריטי עבורם משום שגיא פינס קוטע את רצף האקטואליה שמתחיל עם רפי רשף ב-17:00, ומבריח את מכורי החדשות הכבדים. משדרי חדשות הולכים תמיד על חבל דק. הם לא רוצים לנכר את הצופים אבל גם לא להתיידד איתם יותר מדי, אחרת יאבדו את הסמכות. ערוץ 10 מטלטל מעט את החבל, אבל בינתיים הניסוי מצליח. עושה רושם שהוא הולך יציב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ