מבחן בגרות

סיקור משפחת שליט, כל הערוצים

מורן שריר - צרובה
מורן שריר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מורן שריר - צרובה
מורן שריר

בשעה 19:06 אתמול ניגש נועם שליט אל המצלמות הרבות שחיכו לו בקצה היישוב. הכתבים שהוצבו שם ידעו שהוא מתכוון למסור להם הודעה. לא היתה שום בשורה דרמטית, רק עדכון על מצבו של בנו גלעד. אחרי ההודעה נשאר נועם שליט וענה בסבלנות לשאלות העיתונאים. בחמש וחצי השנים האחרונות הוא למד לדבר איתם, לא היתה לו ברירה. האיש השקט והעדין הזה, שנראה תמיד כאילו הוא מעדיף כריתה מעל הברך מאשר לעמוד באור הזרקורים, צבר ניסיון והתמקצע. אמש ידע לאזן בין הרצון לגונן על בנו (והאיפוק שטבוע בו) לבין הצורך לתת בשר לתקשורת. זה היה הדבר החכם לעשות. ככל שינסה להסתיר את בנו כך יגברו המוטיבציה והאנטגוניזם של התקשורת. כמו בר רפאלי שמאז התחילה להסתיר את פניה מול התקשורת רק הכניסה את צלמי הפפראצי לאמביציה מוטרפת. אבל יותר מכל, ההתנהלות של נועם שליט אמש היתה הגונה. במשך כל תקופת השבי של גלעד שליט התגייסה התקשורת למען שחרורו. המשפחה ניצלה, ובצדק מבחינתה, את ההבנה התקשורתית שבעצמה נבעה מכך שמדובר בקונצנזוס לאומי. עכשיו, אחרי שהכושי עשה את שלו, משפחת שליט שזקוקה נואשות לשקט לא משלחת אותו לדרכו אלא נותנת לו כוס מים ואומרת תודה.

בשבוע האחרון ניסח דובר צה"ל אמנה שנועדה להסדיר את סיקור משפחת שליט בתקופה הקרובה. מדובר במסמך די דרקוני שכולל למשל איסור לפרסם תמונות של גלעד שליט שלא באישור במשך עשרה ימים. זאת לאחר שדובר צה"ל דרש בתחילה חודש וחצי של הדממה תקשורתית. לא סביר שגופי תקשורת יקחו על עצמם התחייבות כזאת. אחרי שעסקו בפרשת שליט באופן אינטנסיבי (ומופרז) והכניסו את העם לפסיכוזה, מהדורות החדשות לא יכולות להתעלם מהסיפור הזה. הן יצרו תיאבון כמעט בלתי ניתן לסיפוק ועכשיו מגיע דובר צה"ל ודורש מהן לא דיאטה אלא צום.

כלי התקשורת הישראליים כיבדו את משפחת שליט לכל אורך תקופת השבי של בנה. לראיה, אחותו של גלעד אשר סירבה להשתתף במשחק התקשורתי נותרה מחוץ לפריים. אף מהדורת חדשות או עיתון לא פעלו כצהובון בריטי וחשפו את פניה. באותה מידה אין סיבה לחשוד שהם יפעלו בחוסר אחריות ויסכלו באופן מודע את חזרתו של גלעד שליט לשגרה. שר הביטחון אולי חושב שכלי התקשורת בארץ סובלים מבעיות בשליטה עצמית (הוא טרח לציין את זה בפתיחת הנאום שלו בתל נוף), אבל נדמה לי שמשפחת שליט לא סבלה עד כה מידם הארוכה של העיתונאים. אין סיבה שחברות החדשות יקבלו תכתיבים מתת-אלוף בצה"ל. אם הם רוצים, שישבו ביחד ויחליטו מה הכללים תוך כדי מתן חשיבות לעניין הציבורי סביב גלעד שליט. אם דובר צה"ל רוצה איפול תקשורתי, שיכתר את מצפה הילה בטנקים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ