סטארסקי וערס

"אחת אפס אפס", ערוץ 10, 22:00

מורן שריר - צרובה
מורן שריר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מורן שריר - צרובה
מורן שריר

גיבור הסדרה "אחת אפס אפס" הוא פקד אריק ארבל, שוטר שמסרב לפעול על פי החוקים. למען האמת יש מעט מאוד סדרות על שוטרים שכן פועלים על פי החוקים. טוב שכך, אחרת היינו רואים בטלוויזיה הרבה גברים משועממים יושבים במשרד וממלאים דו"חות. רוב השוטרים הבדיוניים כמו סטארסקי, הארי המזוהם או מקנולטי מ"הסמויה" הם פרחחים מרדנים שמפרים את החוק כדי לשמור על הסדר. עכשיו מצטרף לגלריה המכובדת הזאת אריק ארבל בגילומו של עמוס תמם. אנחנו מקבלים כמובן מאליו שגיבור הסדרה הוא שוטר שמתנהג כעבריין, הטלוויזיה והקולנוע הרגילו אותנו לכך. אבל למרות שהוא לא מציית לכל סעיף בתקנון המשטרה, אריק ארבל הוא לא אנרכיסט. הוא מציית לקוד האתי הפרטי שלו.

כבר בסצינה הראשונה של הסדרה, בעודו לוקח את הילד שלו לבית ספר, תוקף פקד ארבל אזרח שנהג כמו מניאק וסיכן ילדים בכביש. בכך הוא מסמן לנו שלא מעניין אותו החוק אלא הצדק. הצופים מזדהים עם השוטר שעובר על החוק. אנחנו חושבים לעצמנו שהוא מסתובב בין כל כך הרבה זבל אנושי, אז טבעי שתתפלק לו מדי פעם איזו סטירה קטנה וחוץ מזה, בצד השני של הסטירה לא ניצב חסיד אומות עולם. מדובר בסוחרי סמים ואנסים, מגיע להם לחטוף. סדרות כמו "אחת אפס אפס" מתארות עולם שבו לכל שוטר יש את גבולות הגזרה המוסריים שלו. בעולם כזה, יס"מניקים יכולים להוריד את תגי השמות שלהם לפני שהם רומסים מפגינים מחוץ לבניין העירייה. בעולם כזה, שוטרים ישחילו מרפק בין הצלעות של ילדים בהפגנה שקטה בשדרות רוטשילד. בעולם כזה למחלקה לחקירות שוטרים יש הרבה עבודה ומעט תקציבים.

סדרות אקשן ישראליות זו בעיה. אנחנו, שגומעים מרדפים וחקירות באנגלית אמריקאית מתקשים לקבל את מנת האדרנלין שלנו בעברית. האוזן רגישה לניואנסים. כל חוסר אמינות בדיאלוג או רסיס פאתוס, צורמים לנו ומשאירים חריטה בשבלול האוזן. בסך הכל "אחת אפס אפס" היא סדרה לא רעה, כשהיא לא מועדת. במשך רוב פרק הפתיחה היא הולכת על חבל דק, מנסה לאזן בין הרצון לייצר אקשן אמריקאי מהודק לבין החשש ממלכודת הפאתטיות של חיקוי ישראלי. מדי פעם היא נפלה מהחבל. בעוד הליהוק של עמוס תמם לשוטר הקשוח (כשרק יום קודם ראינו אותו כמורה ללשון חנון ב"סרוגים") משכנע, הבחירה בזהר שטראוס לתפקיד ראש אימפריית פשע (שרק יום קודם ראינו אותו כמרצה לארכיאולוגיה חנון ב"סרוגים"), לא נראה אמין. בכל פעם ש"אחת אפס אפס" מועדת ונופלת מהחבל היא חוזרת אליו מעט חבולה. אמינות נסדקת שוב ושוב, והיא לא יכולה לסבול נפילות רבות מדי. בינתיים היא שומרת, בקושי רב, על שיווי משקל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ