אין צורך להתנצל על התוכנית הכי טובה בטלוויזיה

"יום חדש", ערוץ 2, 7:00, "אורלי וגיא", ערוץ 10, 6:30

מורן שריר - צרובה
מורן שריר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מורן שריר - צרובה
מורן שריר

תוכניות הבוקר נהפכו מזמן לחצר האחורית של הזכייניות, לשם הן זורקות באגביות את כל החומרים שהן רוצות לפרסם. תוכניות ריאליטי, דרמה חדשה, כל מה שמקודם באלגנטיות יחסית בתוכניות הפריים טיים מושלך אל החצר האחורית כמובן מאליו. מנהלי החצר, מגישי תוכניות הבוקר, בוחרים כיצד לסדר את התכנים שנזרקים אליהם. חלקם מנסים לקשט את הגרוטאות כדי שייראו ראויות לתצוגה ואחרים באים ומודים במוצהר או בקריצה שמדובר בגרוטאות. הכל תלוי באופי של המגיש, בלויאליות שלו למעסיק ובמצב רוח שאיתו התעורר בבוקר.

דן שילון למשל, שאירח נשיאים, דוגמניות ושרי מסחר ותעשייה במעגל שלו, לא דמיין שיישב בשמונה וחצי בבוקר ויראיין שני תאומים על חיי האהבה של קים בוסי. ובכל זאת, שילון הוא מקצוען. הוא לא הראה לצופים אתמול בבוקר שהאייטם הזה מתחת לכבודו אבל גם לא התכופף וזייף התלהבות מ"שלוש". שילון בחר בנתיב צדי והביע סקרנות לגבי הרומנטיקה של צעירים בימינו. הוא יודע שהקידום של "שלוש" זה המחיר שהוא משלם כדי להישאר רלוונטי ולראיין גם את יוסי ביילין על האיום האיראני.

גם אורלי וילנאי וגיא מרוז מלהטטים בין פרומואים לתכנים שחשובים להם. "אורלי וגיא" כיום היא תוכנית דעתנית ועדיין מספיק נעימה בשביל השעה הרכה הזאת של הבוקר. אתמול קידמו וילנאי ומרוז, יחד עם הבמאית אורנה בן-דור, את "מעושרות" שמשודרת בערוץ. "מעושרות" היא תוכנית נהדרת, אולי הטובה ביותר בלוח השידורים הישראלי כרגע. ועדיין, בן-דור הפגינה אפולוגטיקה כשדיברה על התוכנית שביימה. לכל אורך האייטם היא הדגישה שהיא באה מעשייה דוקומנטרית ובכל זאת ניסתה להצדיק את הפרויקט הנוכחי שלה. כשמרוז טען ש"מעושרות" היא לא ריאליטי, קפצה בן-דור ואישרה: "זה לא ריאליטי! מה פתאום?! זה דוקו לייט!". דוקו לייט זה דוקומנטרי אבל פחות. פחות החיים האמיתיים ויותר סיטואציות מבוימות. פחות נושאים כבדים כמו סרטן ויותר נשות חברה. בקיצור, ריאליטי.

בן-דור הצדיקה את פעילות ה"דוקו לייט" שלה בכך שזו עשייה מענגת וכיפית ותיארה בזלזול את "כובד הראש של הקריינות חמורת הסבר" בקולנוע הדוקומנטרי המהוגן. בן-דור הקפידה להפריד בין מה שהיא עושה עכשיו ("דוקו לייט") לבין מה שהיא מורגלת לעשות (דוקומנטרי). היא גם ציינה שאנחנו חיים בתקופה פוסט-מודרנית שבה ההגדרות הישנות התמסמסו. אבל בן-דור מתעקשת לשמור על ההגדרות הישנות שתוחמות בין "גבוה" ל"נמוך". עובדה, חשובה לה ההגדרה של "מעושרות" כדוקו-לייט ומאיימת עליה ההגדרה "ריאליטי". יותר חשוב מנמוך או גבוה זה טוב או רע. "מעושרות" היא תוכנית ריאליטי טובה יותר מ-20 סרטים בינוניים על ניוון שרירים בעולם השלישי. אי אפשר לאחוז במקל משני קצותיו. זה לא מוסרי גם לעשות סדרת ריאליטי כיפית וגם לטעון שזו אמנות קלאסית.

מעושרות

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ