מורן שריר - צרובה
מורן שריר

אריק איינשטיין הוא הגדול מכולם. הוא הזמר הכי טוב, השחקן הכי טוב, המצחיקן הנפלא ביותר שהיה לנו. היכולות של אריק איינשטיין אין-סופיות והן לא מסתכמות רק בהישגים מקצועיים; אריק איינשטיין הוא גם פנומן במישור האישי.

מה שיפה באריק איינשטיין זה שלמרות שהוא נשגב ונערץ, הוא בכל זאת שומר על צניעות. הוא לא אוהב שמפארים אותו ושרים בשבחו, אבל הוא גם לא כועס, כי אריק איינשטיין רחום וחנון. אחרי שברא את כל מה שיש כאן (לפחות את הרוק הישראלי), הוא הפסיק להופיע ומאז הוא אוהב להיות בבית. כבר שנים שאיש לא ראה את הישות העלומה הזאת, שספק אם היא קיימת באמת. אלו חלק מהדברים שהצלחתי לקלוט מהמופע של כוכבי הפסטיגל שרים משירי אריק איינשטיין. הילדים שישבו בקהל נראו מבוהלים, הם מעולם לא שמעו על איינשטיין. רק לא מזמן לימדו אותם על קיומה של דמות כל יכולה בשם "אלוהים", ועכשיו מפילים עליהם את האייקון המיסתורי של זמר אדיר שמסתגר בביתו ואיש לא יודע בדיוק איך הוא נראה. הילדים לא ידעו אם אריק איינשטיין הוא ישות אלוהית או מיץ פטל, אבל ליתר ביטחון מחאו כפיים בצייתנות כדי שאריק איינשטיין לא יתרגז ויהפוך אותם לנציב מלח.

המחווה של הפסטיגל לשירי אריק איינשטיין נעשית כמובן בכוונות טובות. טוב שמופע הילדים, שמכונה השנה "פסטיגל i" וזוכה לכותרת המשנה "GAME ON", יקדיש גטו קטן לשירה העברית ולפזמונים יפים ופשוטים מלפני המצאת האייפון. אף ילד לא יינזק מזה וההורים ירגישו טוב עם עצמם, הם יתבשמו באשליה שהקנו לילדים שלהם ערכים ישנים וטובים. כאילו שאם ישמעו לראשונה בחייהם את "עטור מצחך", הם ייגמלו מההרגל המגונה של לשחק בסמארטפון בזמן הארוחה, או ילמדו לפנות לקשישים את המושב באוטובוס (בפעם האחרונה שילד הדר פני זקן באוטובוס, לאריק איינשטיין היה להיט ברדיו). הבעיה היא שהמופע הזה, בפשטנות ובנלהבות שלו, מעביר דמות מטעה של איינשטיין. המופע מאשרר את הגישה הנרצעת בחברה הישראלית שהפכה את איינשטיין לאל מוזהב, פרה שאסור לשחוט. אי אפשר לצפות ממופע ילדים להראות צדדים אחרים של איינשטיין כמו החשיש שעבר מיד לפה בדשא של אביגדור, כמו הזין של אלטמן או כמו האלבומים הכושלים של השנים האחרונות. ילדים לא ערוכים להבין ש"אוהב להיות בבית" יכול גם להיות ביטוי יפה לתיאור אגורפוביה. אריק איינשטיין הוא באמת זמר אדיר, וראוי שילדי ישראל יכירו את השירים שלו לפני כל הדרעק שהם צורכים מרצונם. הפתרון הוא לא האלהה של הדמות שלו. אני משוכנע שאם איינשטיין צפה במופע (שמטרתו הכנה היתה להצדיע לו), הוא היה נבוך. הוא בכלל לא ידע שהוא כזה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ