ביקורת |

האמריקאים החדשים: סרט תעמולה לא מתוחכם

אלכסנדרה פלוסי יצרה דוקומנטרי שטחי שהוא לא יותר מתשדיר שירות לקליטתם של מהגרים בחברה האמריקאית

מורן שריר - צרובה
מורן שריר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מורן שריר - צרובה
מורן שריר

לרגלי פסל החירות חקוקות מלים שמזמינות באופן די ישיר את כל מדוכאי העולם, את "בנייך היגעים, העניים", לעלות לארצות הברית, ארץ החופש הנצחי ו"לנשום כבני חורין". הבמאית הדוקומנטרית אלכסנדרה פלוסי יצאה ל-50 מדינות ארצות הברית כדי לחפש בדיוק את אלה, את היגעים והעניים, את הגמדה מהפיליפינים ואת ההודי עם כתמי הבהרת על פניו שהיגרו לארצות הברית בחיפוש אחר חיים טובים יותר.

היא פגשה עשרות אזרחים טריים מיד בתום הליך האזרוח, ושאלה אותם למה בחרו לבוא לאמריקה ומה כל כך טוב בה. האנשים בסרט מגוונים אבל התשובות לא. הם באו בשביל החירות, הם באו בשביל החופש. המלים האלה חוזרות בווריאציות שונות לכל אורך הסרט. ארה"ב היא ארץ נהדרת. שם לא ירדפו אותך בשל הנטיות המיניות שלך, שם יש לך אפשרות להתפרנס בכבוד, אין שחיתות, אין דיכוי. יש דיסנילנד. ארה"ב בפי המרואיינים בסרט היא גן עדן, ארץ חלומית שלא התקלקלה מאז חלמו עליה ג'ורג' וושינגטון ובנג'מין פרנקלין. לו היו וושינגטון ופרנקלין צופים בסרט הם בוודאי היו נבהלים מקיומו של מכשיר הטלוויזיה ומיד אחר כך גאים: חלומם התגשם.

טבעי שהמרואיינים בסרט יהללו את אמריקה. הם עברו הליך אזרוח מפרך ופלוסי תופסת אותם בשיא הפטריוטיות, ממש בתום טקס שבועת האמונים, כשהם אוחזים בהתרגשות בתעודת האזרח הטרייה. "האמריקאים החדשים" עלול להיראות כתשדיר שירות לאמריקה, אבל הוא לא. אין מה להתלהב, הוא לא הרבה יותר טוב מכך, הוא בסך הכל תשדיר שירות לקליטתם של מהגרים בחברה האמריקאית. המסר הזה, אם לא היה ברור לכל אורכו של הסרט, נחשף בגסות בסוף, כשהבמאית מקריינת כתב הגנה נמלץ על קיבוץ הגלויות האמריקאי. בלי טיפת אירוניה, בלי טיפת עידון.

כדי לדעת מה המטרה של הסרט, צריך לדעת מי יצר אותו. שני פרטים ביוגרפיים בחייה של אלכסנדרה פלוסי חשובים כדי להבין מה הניע אותה ביצירת הסרט הזה. האחד הוא שהיא נשואה למהגר, והשני הוא שהיא בתה (הלא מרדנית) של ננסי פלוסי, עד לא מזמן יושבת ראש בית הנבחרים האמריקאי. פלוסי האם שייכת לאגף השמאלי של המפלגה הדמוקרטית, ועם זאת היא דמות מרכזית בציבוריות האמריקאית (לשעבר שנייה בתור לרשת את הנשיא במקרה של אסון). היא מחויבת לפטריוטיות ממלכתית. בתה, בתור דמוקרטית ואשת מהגר, עושה מאמץ להציג את המהגרים כאמריקאים בנשמתם, חדורי אהבה לארצם החדשה. הסרט פונה אל האמריקאים הוותיקים, השמרנים, ומנסה לשכנע אותם שיפתחו את לבם לזרים. מאכזב לגלות ש-HBO והבמאית המצוינת פלוסי יצרו סרט כל כך שטחי. בתור סרט תעמולה לא מתוחכם, "האמריקאים החדשים" מסרב להביט ממעוף ציפור אירונית על המהגרים הנלהבים להצטרף למדינה, שחסרונותיה לכל הפחות משתווים למעלותיה.

"האמריקאים החדשים", יס דוקו, 22:00

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

לפיד. הכי ישראלי כי מסאפר יטא מצלצל לו מוכר, אבל הוא לא יזכור בדיוק מאיפה

מה ישראלי בעיני? יאיר לפיד. הוא תמצית השחצנות וההכחשה

ליעד. ממשיך להיות תמים

חתונמי טמנה מוקשים לזוג החלש ביותר, וכצפוי הוא התרסק על המסך

סלט "אורז" בר, קישואים ונענע

ליד המנה העיקרית, או במקומה: 16 סלטים עם אורז שהולכים טוב עם קיץ

חגית משולם

אחרי שנים של המתנה לדיור ציבורי, שתי אמהות נואשות עשו צעד קיצוני

חסון. נמצאת שלב אחד לפני האשמת בנט בכך שהוא מחריש במבה

רגע לפני שכבר לא יהיה במי לחבוט, איילה חסון שפכה את כל הזעם שלה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ