ביקורת |

נובמבר 08': הריקבון כפי שסופר על ידי ילדינו

גיבורי הסרט התיעודי "נובמבר 08'", שמלווה אותם מהגיוס עד השחרור, לא מתעסקים במוסר, או בצדק, אלא בכיף מול משעמם

מיה סלע
מיה סלע
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מיה סלע
מיה סלע

הסרט "נובמבר 08'" מלווה ארבעה נערים מרמת השרון מגיוסם לצה"ל וכמעט עד השחרור. העובדות מוטלות לפנינו, על מגש כסף: הארבעה נכנסים לצבא כילדים של ההורים שלהם רק כדי להפוך להיות הילדים של כולנו.

ארבעתם שמחים להתגייס. בני נוער הם הרפתקנים מטבעם, רובם הם גם תוצרים מובהקים של המערכת. יש בהם את מה שצריך, יותר מקורט ציונות, כוס קונפורמיזם, שתי ביצים וטקסטים שכנראה לעולם לא יתיישנו. "אני שם כי אני מת על המדינה, אם אנחנו לא נעשה את זה מי יעשה את זה".

בסצינה אחרת מסביר מפקד לקבוצת טירונים את כל התורה על רגל אחת. רגל עילגת, מחוספסת, מעט דוחה, ישראלית לעילא. "אתם מכירים את הילד מהשואה שמרים ידיים?", הוא שואל "זאת התמונה שאני רוצה שתהיה לכם בראש. כל אחד צריך לעצום את העיניים ולהישבע שלעולם לא עוד. עברנו את זה, זה מאחורינו". הצופה חש הקלה, השואה מאחורינו, היה קשה אבל עכשיו צבא. כולם מבינים סוף סוף למה הם שם, ולמה בורות ושטיפת מוח הם חומרים נהדרים. בצבא, הסאטירה כותבת את עצמה.

אחרי שהילדים של כולנו שואגים "אני נשבע" בכותל הם מבלים את זמנם בשכם, ברמאללה, ובמחסומים בעזה. והם עדיין לא מבינים, למשל, למה הערבים זורקים אבנים. "יש להם ראש משובש" מסביר ילד טוב רמת השרון, וגם "נראה לי אני רוצה מלחמה, לראות איך זה". אחר נשאל אם הוא מוכן כבר לבצע מעצרים ועונה שזה לא קשה. "זה כמו שתבוא עם עוד 12 איש לתת מכות לילד קטן. אתה שולט שם", הוא אומר. אז אולי הם כן מבינים משהו. אולי יש להם קצה חוט.

באמצע השירות משהו משתבש. הרפתקאות זה נחמד אבל שלוש שנים זה הרבה זמן והילדים של כולנו משועממים. "משעמם, אבל גם בשכם משעמם, בכל מקום משעמם עד שתהיה מלחמה". רק אחד מהשלושה הולך לקורס קצינים, האחרים מבינים שזה בעצם לא כיף. הם לא מתעסקים במוסר, או בצדק, אלא בכיף מול משעמם. הסרט (שבעצמו לעתים משעמם, כי נערים בני 18 הם לא באמת מעניינים) מניח על השולחן את המצב הישראלי העגום, את הריקבון, המוסר המפוקפק, וכל זה מפי הילדים של כולנו, כלומר מפינו, ובזה ערכו.

במקביל שודרה במבט שני כתבה על בנות לוחמות בצה"ל. הכתב בטח חשב שהוא עושה כתבה פמיניסטית אבל יצא לו מניפסט מיליטריסטי ומעט פרוורטי של דובר צה"ל. הנה הצבא הטוב והמוסרי שנותן גם לנשים להילחם. בכתבה הוצג חדר של נערה לוחמת. לק, קרם גוף, אציטון. הכתב הסביר שהעלמה "החליפה את הגופיות הצמודות, השמלות והלק באבק המדבר, נעליים גבוהות, חגור, נשק ומארבים בגבול מצרים". אלה האפשרויות. הפמיניזם הרכין ראשו.

"נובמבר 08'", יס דוקו, 22:00; "מבט שני", ערוץ 1, 21:45

כתבות מומלצות

הפגנה למען זכות ההפלה בתל אביב, ב-1978. לאורך השנים נמתחה ביקורת חריפה על פעילותן של הוועדות

בוויכוח על ההפלות בישראל ידם של השמרנים תמיד על העליונה

כריך "אומלט אנד צ'יז" של "סלין פרייטאג בייגל"

קשה להבחין בדוכן הזה, שמצליח להוסיף רוח כל כך נדרשת לשינקין

בראד פיט למגזין הגברים GQ. מה השתבש?

גופה? בובת שעווה? הרשת תוהה מה עולל מגזין GQ לבראד פיט

יאיר לפיד בלשכתו בתל-אביב. צעירים וימנים מתונים במרכז הקמפיין

מול מכונת הרעל של נתניהו, זה מה שלפיד צריך לעשות

דויד פופביץ' באליפות העולם, בשבוע שעבר. התנתק מהטלפון למשך חודש בגיל עשר

הוא רק בן 17 אבל יש כבר מי שחושב שהוא היורש של מייקל פלפס

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ