ביקורת |

סטופ כדור הארץ: אנחנו העולם

סדרה דוקו קומית מציגה חומרים מעולמו של הישראלי המשוטט בעולם, וזאת לא המצאה חדשה, אבל הצופה יחליט אם לא מדובר כאן בטרגדיה

מיה סלע
מיה סלע
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מיה סלע
מיה סלע

סדרה דוקו קומית חדשה באה לעולם. 'דוקו קומית' כהגדרת יוצריה, אבל הצופה יחליט בעצמו אם ראה דוקו, או קומית או אם מדובר בטרגדיה. הסדרה מציגה חומרים במשקל קל מעולמו של הישראלי המשוטט בעולם וזאת לא המצאה חדשה. מה לא נאמר עליו, על הישראלי הזה? איזה בדיחות לא סיפרו עליו? כבר נדמה שצחקנו מכולן. כבר חבטנו בעצמנו בהלקאה עצמית והרגשנו פחותים וטיפשים לנוכח העולם. כבר היינו תושבי העיירה פעורי עיניים, כבר היינו יאצק עם כובע טמבל ודגל, כבר הצטלמנו ליד מגדל אייפל וליד פסל החירות. אחר כך, הרשל'ה הרוויח כסף ונסע לעולם אחרת, נסע גאה, נסע כובש. אז כבר היינו אנחנו העולם. כי מי הוא העולם ומה הוא העולם? העולם גולם. אז היינו הישראלים שנוסעים להראות לגויים שאנחנו לא מתפעלים מהם. רק טמבלים מצטלמים ליד מגדל אייפל, מתפעלים מפסל החירות או מחירות בכלל. היינו תובעניים, היה לנו כסף וגם הכסף שלנו דיבר. בחנות הפטורה ממכס יכולנו גם אנחנו לקנות בשמים ואלכוהול, יכולנו גם אנחנו ללכת לסיבוב קניות ברחובות ברלין, בלי זיכרון, אבל עם כרטיס אשראי. אצלנו לא רק ראש הממשלה יעשן סיגרים, אצלנו העם כולו סיגר.

אבל הצדק פואטי. כשכבר חשבנו שאנחנו לגמרי אינטרנשיונל, באו נתניהו וליברמן וחזרנו שוב להיות קטנים, מוקפים באויבים. הפעם יש לנו יבשות אויבות. אירופה אויב, אמריקה אויב, אפריקה אויב. אבל זה כבר הדוקו ריאליטי הקומי-טראגי של ממשלת ישראל. אנשים לא לומדים מניסיון, מנהיגים לא לומדים, ראשי ממשלות לא לומדים, מדינות לא לומדות, אפילו מבקרי טלוויזיה לא לומדים. אם היו לומדים לא היתה ספרות. בדוקו ריאליטי 'סטופ כדור הארץ' שלחו חמש קבוצות למקומות שונים בעולם, איך לא נצחק?

זמר מזרחי נסע לצלם קליפ באפריקה, שלוש גרושות אמידות על עקבים נסעו להודו, חבורת חובבי קניות גילו את סין, שלושה בחורים נסעו למסיבת רווקים בברלין, ורווקה אחת נסעה לחפש אהבה בשיט.

החומרים הקומיים מגיעים מאליהם. כבר ראינו וריאציות על נושא זה. הישראלי לנצח נע בין להיות מכוער לבין להיות ילד שיוצא לראשונה לעולם. העולם לא מוצא חן בעיניו במיוחד, העולם מאיים עליו ולכן הוא סוחב איתו שקיות מרק מישראל וקמיע של הבאבא סאלי. כשהמטוס ממריא הוא צועק בהתפעלות "הנה איקאה", זה מה שהוא יודע לראות.

למרבה המזל, לא הוטלו משימות על המשתתפים במשחק הזה. אין משחק מלבד החיים עצמם. כמו כן המשתתפים לא נדרשים לתת עדות אישית, פרשנית על המתרחש וכך נפטרנו מז'אנר הפרשנות העצמית שהפך מזמן לבלתי נסבל. "חמישה סיפורים, כדור אחד" מציינת כתובית בפתיח, ופתאום ברור שבשביל הישראלים, כדור אחד לא מספיק.

סטופ כדור הארץ, הוט 3, 22:00

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ