מורן שריר - צרובה
מורן שריר

גם חודשיים אחרי חנוכה יהיה קשה לנקות את שאריות הדבש שהשירותרום השאיר אחריו. הרבה סופגניות אוכלים בחג הזה אבל השירותרום הוא הפחמימה המטוגנת, המזוגגת והמתוקה ביותר שניתן לצרוך. במשך יממה אחת ארוכה, שדלני ישראל מתגייסים כדי להצדיע לחיילים שלנו ולשלוח להם אהבה, דובונים ופק"לי קפה שיחממו אותם בלילות הקרים. מגישי המשדר הרדיופוני, שהועבר לצופי ערוץ 2 במשך שעות רבות ביום, הפצירו בנו לתרום כסף לאגודה למען החייל באמצעות שליחת מסרון עם המילה "אהבה" למספר 8855. ככה יהיה ברור גם למתקשים מבינינו ששליחת כסף = שליחת אהבה. לא תרמתם כסף לחיילי צה"ל? כנראה שאתם לא אוהבים אותם.

הטלוויזיה חשפה בפנינו ממד נוסף של השירותרום. המלים נותרו מתחמדות אבל התמונה הסגירה יותר. מי שבחר לצפות ביום השידורים הזה ולא להקשיב לו ברדיו, ראה את עודד מנשה או דני רופ מסבירים לנו שכדאי מאוד שנתרום בלב רחב כשמאחוריהם יושבת כיתה של חיילים חמושים. פתאום מתקפת הסוכר הזאת נראתה טיפה פחות לבבית ומעט יותר מאיימת. כשמקשיבים היטב למלות השידול בפי השדרנים, אפשר להבחין בעוד סאבטקסט מלבד זה של "החיילים הם הילדים של כולנו". המסר שעובר, אם לפשט אותו בגסות, הוא שאם לא נפתח את הארנק, אולי לא יהיה מי שיגן עלינו במלחמה הבאה. אם אתם רוצים לחיות, תשלמו.

כשמביטים מקרוב, השירותרום הרבה פחות נעים ומחבק. השירותרום לא מבקש מאתנו לתרום, הוא פוקד עלינו. שמו מורכב משתי מילות פועל במודוס ציווי. "שירו!", "תרום!", "פול! זחל! צפה! טווח! אש!", "רד לחמישים שכיבות שמיכה!". זו השפה הצבאית והיא לא מוכנה לקבל סירוב. גם עופר עיני לא מוכן לקבל סירוב. כשהוא ישב באולפן, ראשי הוועדים תרמו בלב רחב אולי לא רק מאהבת צה"ל. כשהוא רק רמז, הם הגדילו את התרומה והוסיפו מלות שבח וחנופה ליו"ר ההסתדרות. על פי הציטוט הידוע של אל קפון, "חיוך ייקח אותך רחוק, אבל חיוך ואקדח ייקחו אותך רחוק עוד יותר". זה נכון גם לגבי השירותרום.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והביקורות ישירות אליכם

עוד הערה: יש מלים שנכנסות ללקסיקון המשותף וכמו פסוריאזיס, מסרבות להניח לנו. למשל, "הדרה". מאז שעלו לכותרות מקרים שונים של העלמת נשים מהמרחב הציבורי, אי אפשר לברוח מהמלה הזאת, לפעמים בהקשרים לא קשורים. אמש, בשירותרום, ראיין דידי הררי את שר הביטחון (כן, זה מגוחך), ושאל אותו מה דעתו על מקרים שבהם מעסיקים "מדירים מילואימניקים מעבודה בגלל ריבוי ימי מילואים". בלי קשר לשאלה אם השימוש מדויק מבחינה לשונית ולמה "להדיר" עובד כשאפשר פשוט לפטר אותו, כדאי לשים לב לאוטומטיות שבה אנחנו מספחים מלים מהמרחב הציבורי. הגיע הזמן להדיר את ה"הדרה". לא רק את התופעה, גם את המלה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ