קוקאין - היסטוריה בין השורות: בדיחה משונה

יש 1,001 דרכים לספר את סיפורו של סם הקוקאין, וערוץ ההיסטוריה בחר דווקא בסגנון של סרט פעולה זול

מורן שריר - צרובה
מורן שריר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מורן שריר - צרובה
מורן שריר

קוקאין הוא חומר שמופק מעלי צמח הקוקה. קוקאין הוא סם מסוכן. לקוקאין יש היסטוריה עשירה בקרב אנשים עשירים. הוא אתנו כבר אלפי שנים. לקוקאין השפעה אדירה על התרבות שלנו, על האמנות, על הספרות העלילתית, על הקולנוע, על איך נראית העיר ניו יורק ואיך נשמע טכנו. הקוקאין הוליד את "נהג מונית" של סקורסזה והרג את ג'ון בלושי. יש 1,001 דרכים לספר את סיפורו של סם הקוקאין וערוץ ההיסטוריה בחר דווקא בסגנון של סרט פעולה זול. "קוקאין - היסטוריה בין השורות" הוא סרט שאמור ללמד אותנו על העבר וההווה של קוקאין. בכלל, התפקיד של ערוץ ההיסטוריה, לטעמי, הוא קודם כל ללמד.

אפשר ליצור סרטי דוקו היסטוריים מרתקים בלי להתבזות, בלי לפזול לז'אנרים מסחריים או לחטוא לאמת. אין שום קשר בין הסרט ששודר אמש בערוץ ההיסטוריה לבין היסטוריה. הסרט רצוף בתמונות אלימות של קורבנות קרבות כנופיות, בעדויות של זונות וסוחרי סמים, כשברקע מוזיקת מתח של סדרת משטרה משנות השמונים. הבריחה לזול, מבחינת הסגנון והתוכן, משאירה טעם לוואי מאוד לא נעים אחרי שהסרט נגמר. מדי פעם ינסה הסרט להצדיק את משכנו בערוץ ההיסטוריה ויספר לנו שבמאה ה-19 כימאי איטלקי יצר יין מקוקאין ומיד יספר שהמלכה ויקטוריה והאפיפיור (סלבס התקופה!) שתו ממנו, או שזיגמונד פרויד נהג לעשות קוק. וגם אז, ידגישו שהוא השתמש בסם כממריץ מיני. העיקר לצבוע את ההיסטוריה בצהוב סנסציוני. כנראה שבלי סקס, סמים ופסיכואנליזה לא היתה שום היסטוריה. העריכה ה"קצבית" וה"צעירה" (או לפחות מה שיוצרי הסרט בטח מגדירים כקצבי וצעיר) מנסה להשאיר אותנו ערנים בכוח. פריימים מטופשים של דילרים עם מסכות מגוחכות, המספרים על המקצוע שלהם בקול מעוות, רק הופכים את הממד ה"היסטורי" של הסרט הזה לבדיחה משונה.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הביקורות והפרשנויות ישירות אליכם

הקריינות הדרמטית רחוקה מהאינטונציה הנקייה, ה"אובייקטיבית", ההיסטורית. הקריין נשמע כמו שוטר בדימוס. במקום לספר לנו מאיפה הגיע הקוקאין, מתי הוא נהיה הסם של המעמד הגבוה, איך הוא שינה את תרבות המועדונים ומה הוא עשה למוח של וויטני יוסטון, אנחנו מקבלים טקסט דידקטי מפי שריף מקומי שמנסה להזהיר אותנו מהסכנות הקשורות לשימוש בקוקאין. התוכניות של ערוץ ההיסטוריה מבדרות אותנו מצד אחד ומחנכות אותנו מצד שני. הכל חוץ מללמד.

לצערי הסרט על הקוקאין הוא דוגמה מייצגת. יחסית לסרטים אחרים בערוץ, מדובר באלומת אור חיובית משום שבטח יש שם איזו עובדה היסטורית מדויקת. לצד הסדרה "חייזרים מהעבר" או סרטי קונספירציה מופרכים, שחלקם מגוחכים אפילו בעיני חובבי תיאוריות קונספירציה, הסרט על הקוק הוא כמעט מסמך אקדמי. הייתי רוצה להגיד שהחומר הזה ממכר אבל אפילו זה לא נכון. זה סתם הורס את המוח.

"קוקאין - היסטוריה בין השורות", ערוץ ההיסטוריה, 22:15

כתבות מומלצות

הפגנה למען זכות ההפלה בתל אביב, ב-1978. לאורך השנים נמתחה ביקורת חריפה על פעילותן של הוועדות

בוויכוח על ההפלות בישראל ידם של השמרנים תמיד על העליונה

בראד פיט למגזין הגברים GQ. מה השתבש?

גופה? בובת שעווה? הרשת תוהה מה עולל מגזין GQ לבראד פיט

יאיר לפיד בלשכתו בתל-אביב. צעירים וימנים מתונים במרכז הקמפיין

מול מכונת הרעל של נתניהו, זה מה שלפיד צריך לעשות

דויד פופביץ' באליפות העולם, בשבוע שעבר. התנתק מהטלפון למשך חודש בגיל עשר

הוא רק בן 17 אבל יש כבר מי שחושב שהוא היורש של מייקל פלפס

גדי סוקניק

גדי סוקניק: "ח"כי הליכוד פחות אינטליגנטים מאלה של יש עתיד"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ