התכסיס הצולע של בניהו להסתרת האמת

בניהו מנסה להסתיר את הקרחת שלו באמצעות ליפוף קווצת שיער ארוכה סביב ראשו. זוהי פעולה קלאסית של יועץ תקשורת, איש תדמיות, ספין דוקטור

מורן שריר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מורן שריר

אני לא יודע כמה מכם יודעים אבל תוכנית הבוקר של "רשת" משודרת גם בשבת. המגישים, אברי גלעד והילה קורח, נאלצים לשים שעון, להתעורר מוקדם ולצאת מהבית בבוקר שבת יפה כמו זה של אתמול כדי לשרת את צופי ערוץ 2 מהאולפן. אני מקווה שאתם מעריכים את זה. אני מקווה גם שהם מתוגמלים יפה על המשמרת הזאת. בדרך כלל נהוג לשלם 150%.

אתמול אירחו קורח וגלעד פאנל שכלל את אריה מליניאק, יולי תמיר ואבי בניהו. עד לפני כשנה וחצי כיהן בניהו כדובר צה"ל ובמסגרת התפקיד ענד דרגות של תת-אלוף. לא כל דובר צה"ל ממשיך להסתובב עם דרגות מטאפוריות על הכתפיים אחרי שהוא יוצא לאזרחות אבל בניהו, שהקים לאחרונה משרד לייעוץ תקשורתי, מרבה להתארח בטלוויזיה בתואר: "תא"ל במיל' אבי בניהו, יועץ אסטרטגי". לא "תקשורתי" - "אסטרטגי". בניהו אומנם לא עבר את המסלול הקרבי שמקנה למושג "תת-אלוף" את הקונוטציות הפיקודיות שלו אבל זה לא מזיק ל"יועץ אסטרטגי" להיות "תת-אלוף". אם נפוליאון יקום לתחייה ויבקש לכבוש חזרה את אירופה, הוא מן הסתם ישמח לדעת שמטפל בעניינו "תת-אלוף" במילואים.

תא"ל במיל' בניהו הוא דמות טלוויזיונית עם הרבה הומור וקסם. הוא גם קירח. אני לא חושב שמישהו מופתע מהקביעה הזאת שגם זכתה להתייחסויות בתוכניות הומור, מדורי סאטירה ועוד. בניהו מנסה להסתיר את הקרחת שלו באמצעות ליפוף קווצת שיער ארוכה סביב ראשו. זוהי פעולה קלאסית של יועץ תקשורת, איש תדמיות, ספין דוקטור. הוא מנסה לכסות על האמת (קרחת) לא באמצעות שקר (פאה) אלא באמצעות מתיחה, הרחבה והבלטה של האמת הנוחה יותר (יש שיער בצדדים). באותו אופן מציג את עצמו בניהו כתא"ל במיל' (טכנית זה נכון) וכיועץ אסטרטגי (אסטרטגיה תקשורתית).

עכשיו עולה השאלה אם הוא טוב במה שהוא עושה. הרי הוא לא מצליח לעבוד על אף אחד. כולם יודעים שיש לו קרחת, ראינו את זה בחיקוי שטל פרידמן עשה. החיקוי, למעשה, לא היה של בניהו אלא של הקרחת - עד כדי כך היא בולטת. הלוואת השיער של בניהו הפכה כבר לסמל המסחרי שלו, לסממן שמזוהה אתו, למותג - כמו התרנגול של "קלוגס", כמו השפם של עמיר פרץ. למעשה התכסיס הצולע להסתרת הקרחת הוא לא כישלון אלא ההישג הגדול ביותר של בניהו - הוא גם מיתג את עצמו כאייקון וגם יצר לעצמו תדמית ארצית, כמעט שלומיאלית של קיבוצניק טוב לב (אתמול בתוכנית הוא דיבר על הבית שלו בקיבוץ ועל זה שהגשם טוב למשק). מי שבנה את המותג "גבי אשכנזי" מסתובב היום בין האולפנים ומפרשן את המצב הפוליטי-בטחוני-מדיני. למעשה הוא משווק, בהצלחה, את המותג "אבי בניהו" ולא בהפסקת הפרסומות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ