טקס הענקת פרס ספיר: תרבות גבוהה לאנאלפבתים

מבזק חדשות, ערוץ 10, 19:00. טקס הענקת פרס ספיר, ערוץ 2, 23:15

מורן שריר - צרובה
מורן שריר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מורן שריר - צרובה
מורן שריר

במבזק החדשות של ערוץ 10 ב-19:00, קידמה רומי נוימרק ראיון ששודר בהמשך הערב עם הבחור שהתפרסם לפני כמה שנים בסרטון היוטיוב Leave Britney Alone. זה היה אחד מהאייטמים הדביליים האלה שתופסים יותר מדי נפח בחדשות. מיד אחר כך, העבירה נוימרק את השידור לגיא פינס שלא התרגש מהריאיון הבלעדי ואמר לה: “הבחור, בואו נזכור, הוא לא חתן פרס נובל או משהו, הוא כולה העלה איזה סרטון פאתטי ליוטיוב שבו הוא כולו מרוח בדמעות על איזה שטות שקשורה לבריטני ספירס”.

אולי מאז שהוא מפיק את תוכנית התרבות “קצת גבוה” - שבה יאיר ניצני מתעד סלבריטאים שמגיעים לפתיחות של תערוכות - רואה את עצמו פינס כאישיות שמרחפת מעל לאייטמים שלא כוללים חתני פרס נובל. בכל מקרה, הוא נרגע מהר מאוד והמשיך עם התוכנית שלו שכללה רגעי זהב מהחתונה של עופר לוי וקטעים מתוכנית ריאליטי של דוגמנית שנרצחה בידי בן זוגה, אצן קטוע רגליים. גיא פינס וקהילת גבוהי המצח בישראל יכולים להיות רגועים – יש ייצוג לתרבות גבוהה בטלוויזיה.

גיא פינס

אתמול למשל, שודר בערוץ 2 טקס הענקת פרס ספיר. מאוד רציתי לכתוב על השידור הזה אבל לא יכולתי משום שהוא התחיל ב-23:15, שעה מדי מאוחרת בשביל עיתון שמודפס בלילה. במונחים טלוויזיוניים, 23:15 זו שעה שלא קיימת על השעון, ולא רק עבור העיתונים היומיים. מהבחינה הזאת, טקס הענקת פרס ספיר הוא העציר X של שידורי הטלוויזיה – הוא אולי קיים אבל אף אחד לא באמת יודע את זה. לא צפיתם בו, לא קראתם עליו, אולי הוא בכלל לא קרה.

טקס הענקת פרס ספיר משודר בשעה זניחה אבל לא זו הבעיה. הבעיה היא שפרס ספיר משודר. פרס ספיר הוא מנחה לחובבי התרבות בישראל ובעיקר עבור דו”חות הרשות השנייה, שמחייבים מכסה שנתית של שידורי “איכות”. פרס ספיר הוא עניין חשוב, בעיקר עבור הוצאות הספרים ורשתות החנויות. אין לו הרבה משמעות עבור הציבור ובטח שאין לו ערך טלוויזיוני. בשעה 20:30 הכריזו ששמעון אדף זכה בפרס ומי שבאמת סקרן, התעדכן באתרי האינטרנט. בשביל מה צריך לראות את זה בטלוויזיה? בשביל ההופעה של “כנסיית השכל”? זה בכל זאת לא טקס הפתיחה של האולימפיאדה.

אוהדי הספר “מוקס נוקס” של אדף או “בזעיר אנפין” של ירמי פינקוס לא יחכו ל-23:15 בשביל לצפות בהכרזה. זה לא מעניין אותם. בשעה הזאת היו יכולים לשדר משהו שווה באמת אבל לא. זכייני ערוץ 2 חושבים שהענקת פרס ספיר היא “תרבות גבוהה” כי זה אירוע שקשור לספרים ומכבדים אותו אנשים שיודעים קרוא וכתוב. טקס הענקת פרס ספיר זו תוכנית טלוויזיה לאנאלפביתים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ