מורן שריר - צרובה
מורן שריר

בכל שנה עם בוא הקיץ מדווחים לנו על בחינות הבגרות במקצועות השונים. בכתבות המסורתיות מראים לנו תיכוניסטים לחוצים שמבוהלים עד מוות מהבחינה ואחר כך מספרים לנו ש”השנה היה קשה במיוחד”, ש”לכמה מהשאלות היה ניסוח מטעה” וש”משרד החינוך יערוך בדיקה” שבסופה הוא יכריע ש”הכל בסדר”. אנחנו צופים בגוזלים המפוחדים האלה שנאלצים לפתור משוואות מסובכות ומחשבה אחת עוברת בראשנו: שייחנקו. אם אנחנו עברנו את הסבל הזה, אז מי הם שיתלוננו?

כל מי שנפשו צולקה בידי סינוס וקוסינוס ועוזריהם, לא יחמול על הדור הטרי של הנבחנים – גם להם מגיע לחטוף. לכן לא ברורה הפונקציה של תוכנית כמו “FM23”, שמנסה לעזור לצעירים של היום לעבור את הבגרות בלשון באופן קליל ומשעשע. בתקופתנו – מתום המנדט ועד תום התיכון – לא היה קליל ולא היה משעשע. היתה בגרות בלשון.

התוכנית מתרחשת בתחנת רדיו שמופעלת בידי כמה חבר’ה צעירים. יש דחקות, יש רגעים מקצועיים ויש הורמונים שעברו סירוס מסוים כדי שיתאימו לתוכנית של החינוכית. אל תוך העלילה של אהבות/מריבות/תפעול שוטף של התחנה, מושתלים מסרים מעולם הדקדוק: בלי שאנחנו שמים לב השיחה הקלילה בין החברים עוברת לעסוק במבנים, זמנים, לוואי וכו’. את נר הגליצרין הזה שתיכוניסטים חייבים לבלוע, עטפו בשכבה נעימה של עלילה כיפית, תפאורה צעירה ושחקנים אטרקטיביים.

FM23. קול שמוכרז כקול מאבד את הקוליות

הפרק ששודר אתמול היה קצת חריג כי הוא עסק בסלנג. אני לא יודע אם בבגרות בלשון של היום התלמידים נבחנים על מלות סלנג אבל לא יפתיע אותי לגלות שכן. הדרך שבה החליטו להעביר את הנושא היא עלילה שבמהלכה אחת הדמויות חולמת שהיא חוזרת ל-1948 ומדברת עם אחת מתושבות השנה. הדיאלוג ביניהן מלא בקצרי תקשורת כי שתיהן מדברות בסלנג וכל זה בא להראות לנו שסלנג זה דבר דינמי.

אלא שזו בדיוק הבעיה: סלנג הוא דבר דינמי. מלות הסלנג שמוצגות בתוכנית כעדכניות (“מגניב”, “חבל על הזמן”, “להתחרפן”), כבר הספיקו להתיישן ולרגע לא ברור מי מהדמויות הגיעה מתש”ח, מי מ-2013 ואם אולי הן נפגשו באמצע, איפשהו באייטיז. ויש עוד בעיה – סלנג טוב חייב להיות קוּל וברגע שמכריזים על משהו שהוא קול, באופן אוטומטי הוא מאבד את הקוליות שלו. כשהבחורה מההווה אומרת “יהיה סוף הדרך”, הביטוי יושב לה כמו אבן בפה. במחשבה שנייה, הפרק הזה מייצג יפה את הסדרה כולה שמשתדלת בכל רגע להיות גם חינוכית וגם מגניבה. אחרי הכל, “FM23” מנסה להפוך את לימודי הלשון המעיקים והמאובנים לחוויה חביבה, נעימה והומוריסטית. וזה נתקע בגרון, כמו להגיד “עלא כיף־כיפאק” במאה ה-21.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

יצחק לבני, 2016

מדובר בכישרון מפתיע של סופר גדול. זה הספר שאני הייתי רוצה לכתוב

נעה ודוד שיסל. בזכות הסרט צבי בהחלט מאוד נוכח

"שואלים אם יש קשר לשיסל. אני אומר שאני הבן שלו, וישר עולה חיוך"

ויטמינים ותוספים בחנות פארם

כן, מדובר בסוג של אובססיה. זו רשימת תוספי המזון שאני לוקחת

אלן קאמינג ב"החבר הגאון שלי מהתיכון". כל זיכרון ילדות מחייב בדיקת עובדות

מרענן לראות טאץ' קומי בז'אנר שלא מצטיין בחוש הומור

סופה בחצי הכדור הדרומי

מחקר: התחזקות סופות שמדענים חזו ל-2080 מתממשת כעת

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"